Dudak Okuma

Dudak Okuma

Parmak izi geçmişte bırakıp giderken yeni uygulama olarak artık dudak izi… İnsanların nasıl parmak izindeki çizgiler başka birisininkinden farklı ise dudak çizgileride farklı bir embriyodan oluşmaktadır. Yaşamda insanın dudak çizgileri de değişmez bir faktördür.

Dudak izi, henüz daha suçluları yakalamada adli tıp da şuan için uygulanmıyor. Doğuştan gelen her insanın farklı fiziki yapıları olduğu gibi dudakta aynı şekilde her insanın ki farklı yaratılmıştır. Bunu ikiye ayırarak sınıflandırmak gerekirse… Biri yarık dudak, diğeride yarım damaktır. Bu iki çeşit dudak arasında genetik faktörler öne çıkıyor ve insanın sağlık ile ilgili sorunlarının ortaya çıkmasında ipucu verir nitelikte bizlere yol gösteriyor bir nevi.

Pittsuburgh Üniversitesi Krom Yofasiyal ve Diş Genetiği Merkezi Müdürü Mary Manozita ile genetikci Katherine Nesswanger 20 yılın aşkındır bunun üzerinde çalışmalar yapılıyor. Yarım damak ve Yarım Dudak üzerine yapılan araştırmalar henüz devam etmektedir. Dudak dokusu ve insanın fiziksel özellikleri dahilinde bununla ilgisi olup olmadığını anlayabilmek maksadıyla, artık son zamanlarda insanın yüz yapısına eğilim göstermişlerdir. Neiswanger belli bir sınıflandırma ile karşılaşmadıklarını açıklıyor. Dudak izlerini birden fazla kategori halinde ele alabiliriz…

Dikey olan dudak çizgileri, tüm dudağa oranla ağaç kökü gibi saran “dallar” … Çapraz çizgiler veya dairesel sarmallar, Bunlar içinde sarmallar-öncelikli alt dudak olduğunda-bebeklerin emerken emmelerini güçleştiren ve yüzde ize yol açan yarıkların ve başka orofasiyal bozuklukların genlerini geçirmesi sebebiyle ilişkilendirmek mümkün olur.

Marazita ile Neiswanger, dudak izi harici, insanın yüz biçimi ve konuşma şekli bile belli başlı genetik bozukluklara yatkın olabileceğini söyleyebiliriz. “Henüz tablo gelişme aşamasında” demektir olan Neiswanger, bu çalışmaların heyecan verici olduğunu söylüyor. İnsan dudağındaki çizgiler genetik olarak ele alacak olursak yarıklarda ve orofasiyal bozuklukla arasında bir bağ olduğu söylenebilir. Operasyon geçirmiş bir yarım dudakta (enüstte) dairesel çizgiler göze çarpar. Yarık olmayan bir dudakta ise(üstte) dikey çizgiler gözle görülür.

Dudak izlerini araştırma henüz daha üzerinde yeni çalışmalar yapılıyor… Neiswanger. Bu nedenle orofasiyal bozukluklarla arasında daha henüz birşey tesbit edilememiştir. Teknoloji gelişirken belki de anne karnında bu bozukluklar tespit edilmesi ilerleyen zamanlarda mümkün olabilir.

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın