DÖNÜŞÜMLÜ BURUN NEFESİ

 

Dönüşümlü burun nefesini zihinsel detoks sağlamak, öfke gidermek, konsantrasyonu ve belleği arttırmak, astımı hafifletmek, özgüveni yükseltmek ve yüksek tansiyonu dengelemek için kullanabilirsiniz.7 yaşından büyükler uygulayabilir ve en az 3 dakika, tek seferde en fazla 10 dakika uygulayabilirsiniz. Gün içerisinde ihtiyaç duyduğunuzda tekrarlayabilirsiniz. Bu güçlü bir uygulama olduğu için baş dönmesi hissederseniz uygulamayı durdurup normal nefes alıp vermeye geçin. Sandalyede ya da yerde dik oturun.

 

 

Bu nefes tekniğinde bir burun deliğinden nefes alıp diğer burun deliğinden nefesi veriyorsunuz, bu şekilde kolayca hatırlayabilirsiniz. Önce sağ elimizin işaret ve orta parmağını iki kaşınızın ortasına koyun.Sağ burun deliğinizi baş parmağınızla kapatın.

Eğer burnunuz da herhangi bir deviasyon problemi varsa bir işlem daha yapmanız gerek. Hangi tarafımızda deviasyon mevcutsa o tarafın elmacık kemiğini diğer elinizle tutup hafifçe çektiğiniz takdirde burun deliğiniz açılır.
Sol burun deliğinden hafifçe nefes verip nefes alın, sol burun deliğini kapatıp sağdan nefesi verin.Sağdan alın, sağı kapatıp soldan verin. Tekrar verdiğiniz dedikten nefes alıp,diğer burun deliğinizi açarak nefesi verin. Bunu onset tekrarlayın.

 

Bu nefes tekniğini tekrarlarken nefes verme süremizin alma süresinden uzun olması gerekiyor.Yani 5 birim nefes alıyorsak 10 birim de vermeliyiz ama nefes verme süremi uzatmalıyım diye sakın ekstra çabalamayın, uygulama oturdukça nefes verme süresi de otomatik olarak uzayacaktır. Birkaç dakika dinlenin.
İkinci Seti yapın. İkinci setten sonra da dinlenip uygulamayı bitirin.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın