Dondurma Yememiz İçin 8 Önemli Neden!

Yaz aylarının vazgeçilmez tatlılarından biri olan dondurmanın, birçok çeşidi olduğu gibi birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmekte. Bizde bu yazımızda sizler için dondurmanın sağlığımıza faydalarını inceledik. Buyrun dondurmanın yararları nedir birlikte görelim;

Bağışıklık sistemi dostu 

Aminoasitler bağışıklık sisteminin yapı taşıdır. Bu nedenle dondurmanın içinde bulunun bol miktardaki protein bağışıklık sisteminin dengelenmesine yardımcı olur. Bilindiği üzere bağışıklık sistemi vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Bağışıklık sistemini dengeleyen dondurma da böylece vücudumuzu hastalık yapıcı organizmalara karşı korumaktadır. Çocukların bağışıklık sistemini ve kaslarını da güçlendiren dondurmanın hamilelikte faydaları hem anneye hem de anne karnındaki bebeğe oldukça fazladır.

Kan şekerini daha kolay dengeliyor

Açlık hissiyle birlikte kendisini hissettiren kan şekerinin düşmesini engellemek için tatlı tüketimi önemlidir. Özellikle şeker hastalarının ve insükin direnci düşük olan kişilerin şerbetli tatlı tüketimi yerine dondurmayı tercih etmeleri doktorlar tarafından önerilir. Dondurma şeker hastalarının tercih edebileceği bir tatlıdır.


Zayıflamaya yardımcı oluyor

Süt ve süt ürünleri tüketen kişilerin kalsiyum oranları yüksek olur. Diyet tipinden bağımsız olarak yapılan çalışmada kalsiyum miktarı yüksek olan kişilerin kilo kaybının daha fazla ve daha hızlı yaşandığı görülmüştür. Bundan dolayı dondurmanın zayıflamaya yardımcı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Adet yakınmalarını hafifletiyor

%80 bayanın kadınca, kadınlara has adet öncesi ve adet dönemi esnasında yaşamış olduğu kramp ağrılarında içerisinde bulunan kalsiyum, fosfor ve potasyumdan dolayı dondurma adet yakınmalarını azaltmaktadır.

Mutluluk kaynağı 

Londra'daki İnstitute Of Paychiatry'nin yapmış olduğu araştırmalarda dondurma yendiği zaman insan beynine çok farklı haz duygusu verdiği ve bundan dolayı dondurmanın mutluluk hormonu salgıladığı sonucuna uluşılmıştır.

 

Tedaviye katkı sağlayabiliyor

En fazla boğaz ağrısı ve bademcik sorunu yaşayan kişilerin dondurma tüketimi yapması doktorlar tarafından sıklıkla tavsiye edilen bir durumdur. Özellikle bademcik ameliyatı sonrasında çiğnemeden yutma güçlüğü çekildiği göz önüne alındığından kolayca geçerek oradaki ameliyat sonrası meydana gelen yaraları iyileştirdiğinden dolayı dondurmanın boğaza faydası olduğu uzmanlarca açıklanmıştır.


Kemik ve diş sağlığı için önemli

Tam bir kalsiyum ve mineral deposu olan süt ve süt ürünlerinden yapılan dondurma kemiş ve diş sağlığı için yararlıdır. Dondurma diş sağlığını ve diş etlerini koruyucu bir görev taşır.

Kasları güçlendiriyor

En güzel proteinlerin hayvansal gıdalarda bulunduğu ve bunların da kasların temel yapısını oluşturduğu bilinmektedir. Kasların gelişiminde yardımcı olan süt ürünlerinden biri olan dondurma da kasların güçlenmesine zaman zaman destek olur.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 


Bir cevap yazın