DOMATESLERİN TADI NEDEN ESKİSİ KADAR YOĞUN VE GÜZEL DEĞİL?

Şekilleri de tıpkı renkleri ve tatları gibi değişti. Artık domatesler daha tatsız, daha sert ve çoğunlukla daha iri oluyor. Çünkü domates üreticileri ürünün kalitesini değil, verimliliğini düşünüyor ve verimi artıran genetik varyantlar marketlerde karşılaştığımız bu tatsız domatesleri meydana çıkarıyor.

398 Domates cinsinin incelendiği bir araştırmalarda, bunlardan sadece 160’ının yoğun bir tat içerdiği tespit edildi. Domatesin tadını ortaya çıkaran kimyasalları da araştıran bilim insanları 33 tane ‘lezzet veren bileşim’ olduğunu gördüler. Bunlar incelendiğinde, kendilerine özgü 250 ortak genetik özellik taşıdıkları görüldü. Yani kromozom üzerindeki 250 bölgede aynı özellikleri taşıyorlar ve bu açıdan diğer tatsız domateslerden farklılar. Modern tatsız domateslerde, tüketicilerin şekle ve büyüklüğüne aldandığını bilen üreticiler, bu özellikleri kalite göstergesi olarak öne çıkarıyor. Ne kadar büyük ve kusursuz görünüyorsa o kadar kalite olduğunu düşünüyoruz. Halbuki tam tersi.

Bu durum onların daha az zarar görerek yer değiştirmesini sağlıyor ve market raflarına ulaştıklarında şekilleri bozulmuyor. Ancak bu domateslerde lezzet veren bileşimlerin sayısının çok daha düşük olduğunu tespit edildi…


Bir cevap yazın