Domatesler neden buzdolabına konulmamalı? Domatesler nasıl saklanmalı?

Buzdolabından çıkan domateslerin tatları kötüdür. Bunun nedeni soğutmanın olgunlaşma sürecini yavaşlamasıdır. Bu domatesler için raf ömrünü uzatmasına rağmen lezzet ve koku veren kimyasalların seviyesini büyük ölçüde düşürür. Ayrıca bu bilimsel olarak ispatlanmış bir durum. 2016'da ABD'de gerçekleştirilen bir çalışmada domatesleri bir hafta soğutmanın lezzet ve koku veren bu kimyasalları sentezleyen genlerin aktivitesini durdurduğu görülüyor. Bu da sadece domateslerin değil salatalık ve elma gibi gıdaların da olgunlaşma sürecine buzdolabında saklanmamaları gerektiğini gösteriyor.

Peki, domatesler nasıl saklanır?

Domatesler buzdolabının dışında bir sepette veya kasede saklanmalı. İşin uzmanları illa buzdolabında saklanacaksa naylon torbalarda hiçbir sebze ve meyvenin buzdolabına konulmaması gerektiğini söylüyor. Eğer bu da mümkün değilse mutlaka poşetlerin ağzı açık kalmalı yani hava almalı. Sebze ve meyveler ise birbirinden ayrı bölmelerde olmalı.

Peki, buzdolabında tutmadığımız domateslerin tazeliğini nasıl koruruz? Domatesleri buzdolabı dışında nasıl saklamalıyız?

Domateslerinizi dolabın dışında bir sepette veya kasede saklamalısınız. Aslında bu domatesin çeşidine göre de farklılaşıyor. Mesela yeşil domatesleri saklamak için sap kısımları aşağı tarafta olmak üzere bir kağıt torba içine koymak gerekir. Bu yeşil domatesleri kuru, serin ve rutubetsiz bir ortamda saklamalı.

Olgunlaşmış domatesler oda sıcaklığında saklanabilir ve direkt güneş ışığına maruz kalmamalı. Yine bu olgunlaşmış domatesler sap kısmı yukarı bakacak şekilde birbirine temas etmeden yanyana bir tepsiye dizilip kısa sürede tüketilmeli.

Aşırı olgunlaşmış domatesler de ise durum biraz farklı. Çünkü bunlar olgunlaşma fazını çoktan geçmiş. Bu nedenle çürümeye ya da buruşmaya müsaiy. Bu nedenle buzdolabı soğunda fazla olgunlaşmadı engellenerek tüketilebilir. Tabii yine naylon poşetler yerine kağıt keseler kullanarak.

O halde buzdolabında lezzetini kaybetmiş domateslerin lezzeti geri nasıl getirilir?

Eğer buzdolabındaki domatesler yenmeden önce buzdolaptan çıkarıp oda sıcaklığında biraz bekletilirse tat kaybı az da olsa giderilecektir.

 

Domates Suyu Saçlara İyi Geliyor


1 Yorum

  1. Evet ya bu bilgi gerçekten doğru yani hak veriyorum domatesleri dolaba koyunca tadı bozuluyor fakat çürümesin diye mecbur koyuyoruz. Dediğiniz gibi naylon poşetle beraber koymak gerek.

Bir cevap yazın