Domates Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kışlık Hazırlıklar

Domates Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Domatesler alındıktan sonra bir güzel yıkanır. Sonra kaynamakta olan suyun içinde 5-7 dakika kadar kaynatılır. Domatesin kabukları böylelikle incecik zar gibi kolayca soyulur. Bu işlem domates kabuklarının kolay soyulması için uygulanır. Daha sonra elektirikli bir robot ya da eldeki elektrikli bir çırpıcı yardımıyla bir kabın içerisinde domatesler ezilir. Ezilen domatesler bir kaseyle kaptan alınarak buzdolabı poşetlerine birer pişirimlik yenecek şekilde konulur.

Domatesleri eğer rendeleyeceksiniz kabuklarını soymayınız. Bir kabın içerisine domatesleri ortadan bölerek rendeleyiniz. Sonra bunları bie kase ile alarak buzdolabı poşetlerine birer pişirimlik yenecek şekilde koyunuz.

Domates Nasıl Saklanır?

Yemeklere katmak için ise domatesleri bir doğrama tahtasında küçük küpler şeklinde keserek doğrayınız. Sonra bunları bir kabın içersine koyun. Birer pişirimlik yemeklerin içine koyacak şekilde birer kase olarak buzdolabı poşetlerine koyunuz.

Koymuş olduğunuz buzdolabı poşetlerini derin dondurucuya üst üste koyarak ön bölgelere koyunuz. Çünkü domates en çok kullanılan yiyecekler arasında yer alır.

Domates Derin Dondurucuda Saklama Koşulları

Derin dondurucuya konulan domatesleri 9-12 ay gibi bir süre donmuş haliyle ilk günkü tazeliğini koruyarak saklanır.

Domatesli Bulgur Pilavı Tarifi

4 kişilik Malzemeler

• 1.5 su bardağı bulgur

• 1 adet büyük boy domates

• 1 adet orta boy soğan

• 5 adet tatlı sivri yeşil biber

• 1 tatlı kaşığı tuz

• 1 çay kaşığı pul biber (isteğe bağlı)

• 3 yemek kaşığı zeytinyağı

• 1 yemek kaşığı kadar domates salçası

• Kaynamış su

Dometesli Bulgur Pilavı Nasıl Yapılır?

Ocağın altı yakılır ve kısılır. Geniş bir pilav yaptığımız tencere ocağın üzerine konulur. Tencerenin içerisine zeytinyağı konulur. İçerisine soğanı, salçası ve tuzu katılır. Soğanlar biraz kavrulduktan sonra içine domatesi, yeşil biberi ve pul biberi katılır. Domateslerde yumuşayana kadar birkaç dakika daha kavrulur. Daha sonra bulguru atılır ve üstüne kaynamış olan sıcak suyu aldığı kadar eklenir. Biraz sulu olarak kıvama gelince ocağın altı kapatılır. Bir 5 dakika dinlenir. Domatesli bulgur pilavımız yemeye hazırdır.

Pişirip yiyenler…

Afiyet olsun…


2 Yorum

Bir cevap yazın