Domain ban kontrolü nasıl yapılır?

Web sitesine ziyaretçi çekmek için birkaç yanlış yöntem deneyen web sitesi sahipleri Google’da ilk sıraya gelmek için çabalarken Google tarafından cezalandırılır.  

Domain alan adı anlamına gelmektedir. Doğru bir dille anlatmak gerekirse bir web sitesinin adı ve adresi(uzantı) domain tanımı için daha uygundur.  Bu sitenin domain yani alan adı acikve.net tir.  

Domainler, IP (Internet Protokol) adresi ile oluşur. Fakat bu uzun ve karmaşık numaraları akılda tutmak zor olduğu için alan adı kullanılır. IP numaraları sitelerin internet kimliğidir denebilir. Domain olmasaydı IP adreslerini aratarak siteleri ziyaret edebilirdik. Özetlemek gerekirse domain, IP adreslerinin harfler ile kodlanmış halidir. Her web sitesinin IP adresi farklıdır bu nedenle iki web sitesinin domain (alan adı) aynı olamaz. 

300 milyondan fazla domain ve internet kullanıcılarını birbirine bağlayan DNS (The Domain Name System) isimli sistem, adres çubuğunda ulaşmaya çalıştığınız alan adını yaklaşık 30 milisaniye (saniyenin binde biri kadar) içerisinde IP adresine dönüştürerek sizi web sitesine ulaştırır.  

Günümüzde internet teknolojisi kullanarak birçok alanda aktif oluyoruz ve internet teknolojisine dahil olmak istiyoruz. İnternet dünyasına adım atmak isteyenlerin yapması gereken ilk şey domain satın alarak diğer adıyla alan adı tescili yaparak alan adını yalnızca sizin kullanabilmeniz için kayıt ettirerek kiralamanızdır. Alacağınız domain ilgi çekici, özgün, akılda kalıcı, SEO ile uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Alan adı tescilinin belirli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

Domain kayıt yenileme işlemini gerçekleştirmezseniz alan adı kullanım hakları sizde olmayacaktır.

Domain kayıtları ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) tarafından kontrol edilir. Domain kayıt işlemi ICANN’in yetkilendirdiği alan adı tescil siteleri tarafından gerçekleşir.  

Tabi bir domain satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. 

Belirlediğiniz alan adının daha önce alınıp alınmadığına dair bilgi ve domain müsaitliğini ‘Domain Sorgulama’ işlemi yapan web sitelerinden kontrol edebilirsiniz. Bu web sitelerinden bazıları; natro.com- Goddady.com - hostinger.web.tr - isimtescil.net - turhost.com gibi size önerebileceğimiz sitelerdir. 

Domain backlink kontrolü yapılmalıdır. 

Backlink geçmişini ahrefs.com aracılığı ile yapabilirsiniz ve domaine gelen kötü bağlantı ve linkleri engelleyebilirsiniz yada bu alan adından vazgeçebilirsiniz. Domain geçmişini archive.org adresinden inceleyebilirsiniz ve gerekli bilgiyi edinebilirsiniz.  

Alınacak domain daha önce  kullanılmış bir alan adı ise ban riski taşıyabilir.

Domain kaydı yapmadan önce Google ve Google Adsense üzerinde ban olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu durum domainin geçmişte kötüye kullanıldığını belgeler. 

Domain üzerinde ban bulunuyorsa Google'da web siteniz hiçbir zaman görünmez ve Google Adsense üzerinde ban varsa sitenizi onaylatmanız çok zor olacaktır fakat imkânsız değildir. Her şeyi kurallara uygun düzenleyip Google ile irtibata geçmelisiniz. Domaini yeni aldığınızı kanıtlamalısınız. Böylece Google web sitenizi tekrar indexleyecektir. Domain ban sorgulama işlemi için;  

  • bannedcheck.com  
  • isbanned.com   
  • webtoob.com 
  • yourmaindomain.com 
  • adsensechecker.com   

Bu web sitelerinden yararlanabilirsiniz. Siteler güvenlidir ve doğru sonuçlar vereceğinden emin olabilirsiniz. 

Bir cevap yazın