Doğum Yaklaşıyor... Peki Hastane Çantanız Hazır Mı?

Doğum yaklaşıyor...

Peki, hastane çantanız hazır mı?

Doğuma giderken yanıma neler almalıyım, hastane çantama neler koymalıyım gibi sorularla kendinizi sıkmayın...

Bebek hastane çantanızı, hazırlamak için en uygun zaman; eğer erken doğum tehlikeniz yok ise 32.hafta sonrasıdır. Bu süreçte ne zaman ne olacağı belli olmuyor. O yüzden hazırlayıp kenara koymakta fayda var. Komplikasyonsuz bir doğum yaşarsınız ortalama hastanede kalış süresiniz iki gündür. Hastanenin size sunacağı imkanları öğrendikten sonra listeyi hazırlarsanız, gereksiz eşyaları yanınıza almamış olursunuz.

İşte Bebeğiniz için Doğum Çantanızda Bulunması Gerekenler;

* Öncelikle doğum yapacağınız göz önünde bulundurarak çantanızı hazırlarsınız. Yeni doğan bebeğinizin yaz günü de olsa üşüyeceğini sakın unutmayın.

* Hastane çıkışı ( zıbın, tulum, eldiven ve şapkadan oluşan takım) valizinize üçer adet kıymalısınız ki yedekli olsun. Doğum sonrası fotoğraf çekimi yapmayı planlıyorsanız eğer  özel bir takım tercih etmelisiniz. Böylece delikanlı ya da hanfendi daha hoş çıkacaktır. 🙂

* Bebek bezi ve ıslak mendil bebek hastane çantanızın olmazsa olmazı... Yenidoğan bebeğinizin cildinin hassaslığını düşünerek ıslak mendil seçiminize çok dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız. Islak mendil kullanacaksanız saf sulu ve pamuklu olmasına özen gösteriniz. Bu mendillerin içeriğinde alkol olmaması da oldukça önemli. Bebek bezinde de önceden fazla stok yaparak riske girmemenizde fayda var. Çünkü bebeğinize aldığınız markanın bezi iyi ve kullanışlı gelmeyebilir. Teninde alerji yapabilir ve bu nedenle değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Bir paket en küçük boy yenidoğan bezi yeterli olacaktır.  Bebek yeni doğdu onun geleceği için tasarruf önemli 🙂

* Pişik önleyici kremi de bu çantanız da mutlaka bulundurmalısınız. Bebeklerin dışkıları çok asitlidir. Bu nedenle özellikle ilk üç ay pişik, bebeklerde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Krem bu sorunu önlemekte siz annelere yardımcı olacaktır.

* Bir tane ince ve bir tane kalın battaniye.

* Yaz ya da kış hiç fark etmediğini söylemiştik bu nedenle, iki çift çorap.

* Biberon. Yenidoğan için hemen biberona ne gerek var diyebilirsiniz ancak bazı özel durumlarda ya da sezaryen ile yapılan doğumlarda sütün geç gelmesi mümkündür. Bu nedenle doğumdan sonra bebeğinize mama vermek gerekebilir. O telaşın ve heycanın arasında biberon aramak için uğraşmak yerine uygun bulduğunuz içinize sinen bir biberonu, bebek hastane çantanıza koymakta fayda var. . Tercihinizi cam biberonlardan yanan kullanınız, çünkü çok daha sağlıklıdır ve anne memesine en yakın olan küçük başlıklı biberonlar tercih ediniz.

* Bebeğinizin ağzını silmek ve gazını çıkarmaya çalışırken omuzunuza koymak için gerekli olan ağız bezlerini çantanızda bulundurunuz ve bu bezlerin pamuklu olmasına özen gösteriniz.

* Mevsime göre iki adet yelek ya da hırka.

* Bebeğinizi daha rahat taşımak için ana kucağı.

Annenin Doğum Çantasında Bulunması Gerekenler;

Bebek için gerekli şeyleri yukarıda hazırladık. Anneler her zaman öncelikli olarak bebeklerini düşünür ama bu sırada kendi çantanızı da hazırlamayı unutmayın...

* Pijama-gecelik takımı. Doğum sonrası giyeceği takımı seçmelisiniz. Rahat emzirebilmeniz için önden düğmeli olmasına dikkat edin. Doğum sonrası hastanede yapacağınız küçük yürüyüşler için bir adet sabahlık çantanızda olsun.

* Ayaklarınızı sıcak tutmak için yanınıza iki çift çorap almayı ihmal etmeyin.

* Emzirme sütyeni ve göğüs peti.

* Emzirmeye başladıktan sonra oluşabilecek yaraları önlemek için lanolinli ve doğal içerikli bir kremi yanınıza alınız. Doğal olmasına özen gösteriniz çünkü bebeğinizin ağzının temas edeceği bölgelerin kimyasal maddelerden uzak durması oldukça önemli bir konu.

* Kişisel temizlik malzemeleriniz. ( Diş fırçası, ped, tarak, havlu vb.) yanınıza almayı unutmayınız.

Bu günden sonra siz asla eski siz olmayacaksınız. Çünkü artık bir annesiniz... Hayatınızın en güzel en özel gününde bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldınız, mis kokuluyla ve sevdiklerinizle birlikte, www.acikve.net ailesi olarak, mutluluk dolu hayırlı günler dileriz...

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın