DOĞRU KARAR ALMAK İÇİN YAPILMASI GEREKEN 5 ŞEY

 

Hayatımıza yön vereceğini düşündüğümüz çetrefilli durumlar, hangisini seçeceğimizi bilemediğimiz ikilemler, içindeyken verdiğimiz kararlar derin bir sürecin meyvesi olurlarsa güvenle yolumuza devam edebiliriz.

Doğru kararlar alabilmeniz için sizlere beş etaplı bir egzersiz sunuyoruz:Zihni arındırmak, istekleri belirlemek, sezgileri keskinleştirmek, diğerleriyle bağ kurmak ve sonunda rahatça eyleme geçmek.

 

 

1.EGZERSİZ

Zihninizi Arındırın.

Dışarıdan gelen talepler ve içerideki çatışmaların verdiği rahatsızlık yüzünden içimizde olan biteni göremiyoruz. "Kendinize yeniden odaklanmak bütün bu parazitlerden kurtulmanın tek yoludur" diyor Sofrplog Dr. Patrick Andre Chene ve zihnimizde gerçek isteklerimize yer açmak için bir egzersiz öneriyor.

Sırtınız dik pozisyonda oturun veya bacaklarınızı rahat şekilde ayakta durun.

Vücudunuzda gergin hissettiğiniz kısımların farkına varın.Bilinçli ve algılarınızın açık olması için kendinizi tamamen bırakmadan rahatlayın.

Size göre "negatif hissin" yoğunlaştığı bölgeyi belirleyin: Yüz, boyun, omuz, göğüs boşluğu - karın veya basen -bacaklar. Sonrasında almak istediğiniz kararı düşündüğünüzde, gelen baskın hissiyatı gözlemleyin; devam eden gerginlik, tıkanma, baskı, korku gibi. Söz konusu bölgeye odaklanın,farkındalığınızı nefesinize verin ve ağızdan verdiğiniz her nefesle "nefatifliğin" dışarı atıldığını hayal edin. Tamamını ihraç edene kadar devam edin.

Şimdi de uygulamayı tersine çevirin, biraz önce "temizlediğiniz" bölgeye "pozitif" nefes üfleyip. Bu sıcaklık, yumuşaklık veya hoşa giden ışık, koku ve tat hissi getirecek. Egzersiz, iyilik hali ve konfor hissi hakim olduğunda sonlanır. Parazitlerden arınmış bir şekilde, artık kendinizle baş başasınız.

 

2.Egzersiz

İsteklerinizi Belirleyin.

Psikolog ve Psikoterapist Cecile Kapfer, bir kararın derinlerdeki isteklerimize bağlantısı varsa, akla gelmesiyle bile içimizin olumlu duygularla dolduğu ve ilerlediğimiz izlenimi vermesi gerektiğini söylüyor.

Tereddütleriniz mi var? İsteklerinizi "geliştirerek" kendinizi test edin.

Bir kalem ve not defteri alın.

Projenize bir başlık ve gerçekleşme tarihi verin. ("2019'da, ailemle Ege'de bahçeli bir eve taşınmak.")

Kendinizi gelecek zamanla hayal edin, sanki bu gerçekleşmiş ve konu hakkında hiç birşey bilmeyen üçüncü bir şahsa anlatır gibi projemizin mümkün en somut ve detaylı öyküsünü oluşturun.

"20 Nisan 2019, çiçekli bahçeme bakan pencereleri açıyorum ve çocuklarımı okula götürmek için hazırlanıyorum..."

Yazma sürecinde kendinizi nasıl hissettiğiniz dikkat edin ve bütün duygularınızı not edin. (Artık stresli hissetmiyorum. "," Kendimi Köşeye sıkışmış hissediyorum", "Şehrin kültürel hareketliliğini özlüyorum" bu noktada gerçekten ne istediğinizi farkedebilirsiniz.

3.Egzersiz

Sezgilerinizi dinleyin.

"Sezgi, iç dünya ile ve bu yüzden de benzersiz arzularımıza bağlantılı, tamamen ayrı bir zekadır" diyor. İnsan kaynakları eğitmeni Vanessa Mielezareek. İşte bu konuda biraz daha ilerleme kaydedebilmeniz için birkaç fikir.

Sezgisel zekanızın izlerini Bulun. Örneğin kısa süre önce yeni biriyle tanıştınız.Bir iç diyalog başlayabilir arasında seslenen küçük bir ses olabilir. Onu tekrar görmek istediğine emin misin?

Onu arasam mı? Psişik Bir duyum olabilir. Bu kişinin yanında vücudumuzda kasılıyor veya aksine rahatlıyordur bu hislerin gelişmesine izin verin, çünkü sonrasında, onlarla beraber fikir çağrışımları anılar ve arzular gibi başka bilgilerde gelir. Ayrıca sezgi aniden gerçekliği ortaya koyan görsel, işitsel veya fikirsel bir "flaş" olarak belirlebilir."Beklediğim kişi" veya "Bu ilişkiden koşarak kaçmalıyım" gibi.

Sezgisel seçimlerinizi doğrulamak için çevrenizdeki işaretlerle dikkat edin.

Sezgin onun doğru kişi olduğunu fısıldadı ama tereddütleriniz var. Çalan şarkının sözleri birden kulağınıza geliyor:"Beni terk etme..." ; Gözleriniz bir reklam afişine takılıyor: "Size iyi gelecek!". Tercihinizi doğrulayacak mesajları algılayabilmek için dinlemede kalın.

 

4.Egzersiz

Başkalarıyla bağlantı kurun.

Bir kararın insanın sadece kendisini içermesi nadir bir durumdur. Sosyal hizmetler alanında eğitimci ve pratisyen Pierce Catelin, hedefin yakınlarımızın ihtiyaçlarını unutmadan arzularımızı gerçekleştirmeye yönelmek olduğunu hatırlatıyor. Önerdiği "meta-öznellik" egzersizi, iki taraf arasında bu fikir birliği bulmayı mümkün kılıyor.

Başkalarıyla kararınızı konuşmadan önce, örneğin iş değiştirmek,haklı olduğunuzu düşündüğünüz bütün argümanları zihninizde listeleyin.

İkinciler için ayarlamalar söz konusu olabilir. Bu ayrım gereksiz çatışmalarda kaybolmayı da engeller.Kararınızı diğer kişiye sunun, (Ortağınız, patronunuz, aileniz...) ve esas talebinizi ifade edin:İş değiştirmeye karar verdim. " Ardından onu diyaloğa davet edin. (Bu konuda ne düşünüyorsun?)

Mutabık kalınan noktaların yanı sıra, askıda kalan diğer soruları da not edin.

Eğer diğeri içine kapanırsa, ona düşünmek için zaman verin ve daha sonra tekrar konuşun.

Amaç, bir sözleşmeye değil(birinin arzusunu diğerinin lehine önemsizleştiren anlaşma), bir uzlaşmaya varmak (iki tarafında saygı duyduğu anlaşma.)

 

5.Egzersiz 

Harekete geçin.

Harekete geçmek için korku, şüphe ve çekingenlikleri maksimum seviye de aşmak gerekiyor. "Dileklerimizi, somut bir eylem planıyla pozitif bir şekilde hizalamamız gerekiyor." diyor. Nörolinguistik Programlama (NLP) uzmanı Paul Pyronnet. Bunu "kişisel tutarlılıkta olmak" olarak adlandırıyor.

Ayakta ve rahat pozisyonda, yapılacak eyleme odaklanın. Örneğin, işinizi değiştirme arzusuyla bir iş görüşmesine gitmek.

Kendinizi eylem halindeyken hayal edin.

(Gelecekteki patronumu becerilerim konusunda ikna ediyorum.)ve diyaloğun mümkün olan en iyi koşullarda gerçekleştiğini canlandırın. (Enerjiniz yüksek ve şaşırtıcısınız) bu sahneyi zihninizde bir film seyrediyormuşcasına izleyin.

Sahneye girin, başarınızı hissedin. Vücudunuz da bu iyi hissin yoğunlaştığı yeri bulun ve ona bir renk atfedin. Bu rengin üzerinizde titreştiğini hissedin.

Eş derecede rahatlatıcı bir anıyı hatırlayın. (Aileyle deniz kenarında piknik yapmak gibi.) bu anıyı hayalinizde tekrar yaşayın.

İki sahneyi birleştirin. (Patronunuz ve aile pikniğinde yaptığınız sohbetler) bu "ideal" durumu iyilik hissi tamamen içinize dolana kadar hayalinizde yaşayın. "

Sabırsızlık ve heyecan, endişelerini üzerinde hakimiyet kurduğunda harekete geçmeye hazır olacaksınız.

Görüşmeniz sırasında rengi tekrar gözünüzde canlandırın ve "ideal sahnenizi"yaşayın.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın