DOĞRU İLETİŞİMİN PÜF NOKTALARI

 

İletişim çağında yaşadığımızı söyleyip iletişimsiz yaşıyoruz. Bir çok kişi bunun farkına varmıyor; farkına varanlar ise ya birşey yapmıyor ya da yetersiz kalıyor. En yakınlarınız ile yaşadığınız iletişim sorunlarını bir kenara bırakın: yan yana geldiğimiz kişilerle de benzer sorunlar yaşıyoruz. Yaşanan her sorun tabii ki önemlidir. Ancak kişinin kendisiyle yaşadığı içsel ve dışsal iletişim sorunları, hepsinden çok daha önemlidir.

 

Yıllarca aynı sofrayı, evi, yatağı paylaştığı halde 'Seni hiç tanımamışım' cümlesini kurabilen insanlara üzülmemek elde değil. Ne yazık ki onlarca yılı tanımadıkları biriyle geçiriyor, farkına vardıklarında ise çoktan uzun yıllarını kaybetmiş oluyorlar. Bundan daha kötüsü, kişinin kendini tanımıyor olmasıdır. Neyi neden yaptığına anlam veremeyen, fiziksel ve duygusal karışıklıklar yaşayan kişiler, sorunu fark edip düzeltmeye yönelmediği sürece ömür boyu aynı şekilde yaşamaya devam edecekler. Başkalarıyla doğru iletişim kurmaya çalışmadan önce kendinizle doğru iletişim kurmanız gerekir. İçimizde var olan tarafların uzlaşabilmesini sağlamalı, öfke patlamaları yaşamadan karşıdakini anlamaya çalışmalı, dinlemeli, saygı duymalı ve birleştirici olmalısınız. Kişi, içinde olanı dışa yansıttığı için içsel barış beraberinde dışsal barışı da getirecektir.

İyi bir iletişim için;

-Dinleyin.
-Empati kurun.
-Saygı duyun.
-Kibar olun.
-Bencil olmayın.
-Beden dilinizi doğru kullanın.
-Sözcüklerinizi dikkatli seçin.
-Ayrılıkçı değil, birleştirici olun.
-Anlaşılır ve tane tane konuşun.
-Ne söyleyeceğinize değil, ne anlaşılacağına odaklanın.
-Mahremiyete dokunmayın.
-İletişim içinde olduğunuz kişiden ne almak istiyorsanız, aynısını verin.
-Parolanızı sevgi - saygı - huzur olarak belirleyin.

Ne yazık ki küçük anlaşmazlıklar yüzünden türlü sorunlar yaşanıyor. Bü küçük sorunlar çözüme ulaşmadığı için sonrasında büyük sorunlara dönüşüyor. Her geçen gün iletişimsizliğin arttığı ilişkiler, ortaklıklar, evlilikler, arkadaşlıklar ve dostluklar çoğalıyor. Ya 'biz' merkezli yaşayıp diğerlerini yok sayacak ya da doğrusunu yapıp diğerleriyle bir olduğumuzda 'tam' olduğumuzu anlayacağız.
Niyeti 'bütün olmak' olan kişiler üzerine düşeni yapmalı ve yaşadıkları sorunlara çözüm aramalılar.Değişime önce kendimizden başlamalı; biz değiştiğimiz de çevremizin de değişeceğine inanmalıyız. Değişime ve dönüşüme "Hoşgeldin!" dediğimiz bir ay diliyorum.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın