Doğru iç çamaşırı seçimi ve kullanımı

 

Sütyen Seçimi  ve Kullanımı 

Doğru sütyeni seçmek için sütyen bedenimizi doğru bilmeliyiz. Aksi halde sütyenin içinde göğüslerimiz yara ve tahriş olabilir. Göğüslere iyi oturan bir sütyen gün boyu bizi rahat hissettirir. Sütyen ölçümü iki aşamadan oluşur. Bunlar; göğüs çevresinin ve göğüsün alt kısmının ölçüleridir. 

Rahat bir sütyen giydikten sonra mezura yardımı ile göğsünüzün en tepe yani en geniş noktasına yerleştirerek göğüs çevresini ölçün.  Daha sonra göğüs alt kısmını göğsünüzün altından ölçün. Göğüs alt kısmını ölçerken mezurayı gevşek ya da sıkı kullanmamalısınız.  Göğüs çevresi ve göğüs altının ölçüleri arasındaki farkı belirleyin. Bu fark sizin sütyen cup ölçünüzü belirliyor.   

Aynı zamanda elde ettiğiniz ölçüleri en yakın sütyen ölçüsüne denk getirebilirsiniz. Örneğin; 78 cm ölçünüzü 80 bedene uyarlayabilirsiniz.  

  

  • A-Kup: 12-14 cm 
  • B-Kup: 14-16 cm 
  • C-Kup: 16-18 cm 
  • D-Kup: 18-20 cm 
  • E-Kup: 20-22 cm 

 

Doğru beden ölçülerinizi öğrendikten sonra sütyen alırken kumaşa dikkat etmelisiniz. Ucuz sentetik kumaşlardan üretilen sütyenleri tercih etmemelisiniz. Bu tür kumaşlar terlemenize neden olur ve cildinize zarar veren maddeler içerir. 

Südyenin özellikle iç kısmının ter önleyici, ter emici özelliğe sahip olmasına ya da pamuklu kumaş olmasına özen gösterin.  Büyük bir göğüslere sahipseniz dolgusuz sütyen tercih etmelisiniz. Dolgulu sütyen sizi rahatsız eder ve kötü görünmenize neden olur.

Aynı şekilde küçük göğüslere sahipseniz dolgusuz sütyenleri tercih etmemelisiniz.  Dolgulu sütyenler görsel açıdan sizi memnun edecektir.    

Külot Seçimi  ve Kullanımı

Külot deneyerek satın alabileceğimiz bir ürün değildir. Bu nedenle doğru bedeni seçmek çok zordur.  Doğru bedeni seçebilmek için vücudunuzu tanımanız gerekmektedir. Pamuklu iç çamaşırları pek çekici sayılmaz. Ama en sağlıklı seçeneğiniz pamuklu iç çamaşırlarıdır. Sentetik, ipek ve diğer ucuz kumaşlar nemi hapseder, cildinizin nefes almasını engeller. Bu da enfeksiyon ve bakterileri yol açar.  Pamuklu olmayan külotları kısıtlı zaman çerçevesinde giymeye özen gösterin.  

Fiziksel aktivitelerde de pamuklu çamaşır tercih etmelisiniz. Diğer kumaşlar terinizi emmez nem kaçamaz ve vajinal enfeksiyonlara yol açabilir. Fiziksel aktivitelerin bitiminde iç çamaşırınızı değiştirmelisiniz. Yanınızda temiz iç çamaşırı bulundurmanızı öneririm.   

Külot en sık kirlenen kıyafetimizdir bu nedenle sık değiştirilmelidir.  

Jinekologlar tarafından tanga giyilmemesi önerilir. Çünkü tanganın anüsten vajinaya bakteri taşıdığı kanıtlanmıştır. Tuvaleti kullandıktan sonra önden arkaya silinmesinin nedeni de budur.   

Uzmanlar renkli iç çamaşırlarının sağlığımız için tehlikeli olduğunu söylüyor. Çamaşırlarda kullanılan kumaş boyaları sizi tahriş edebilir ve enfeksiyona yol açabilir.  

Yeni alınmış külotları yıkamadan giymeniz sakıncalıdır.  Eğer dilerseniz çamaşırlarınızı makinada yıkamak yerine elinizde beyaz sabunlu su ila yıkabilirsiniz. Ya da bir gece sirkeli suda bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.   

 

Sağlıkla kalın...

 

 


5 Yorum

  1. Ben bütün bilgileri aldım. Ama yine de almaya gittiğimde "en küçük olan beden hangisi?" diye sorup alacağım. Teşekkürler 😂

  2. Kucuk beden oldugum icin dogru alamiyordum. Artik daha bilgili bir sekilde aliyorum tesekkurler 🙂

Bir cevap yazın