Doğal ve sağlıklı kumaş türleri

Doğal ve Sağlıklı Kumaşlar Çeşitleri

Doğal ve Sağlıklı Kumaş Türleri
Günlük yaşamda insanların doğal ve sağlıklı olarak bütün seçmiş olduğu iç ve dış olmak üzere bütün kıyafetlerde hangi tür kumaşlar daha sağlıklı bir seçim olur?

İşte sizlere doğal ve sağlıklı kumaş çeşitleri şu şekilde aktaralım:

Dört mevsim boyunca mevsimlik, bahar, yazlık, sonbahar ve kışlık olarak en sağlıklı ve ter emici özelliği olan doğal sağlıklı kumaşlardan yapılan kıyafetler tercih edilmelidir. İç çamaşırı alırken de pamuklu olmasına dikkat ediniz. Çünkü iç çamaşırları seçimi çok önemlidir. Kişi terlediği esnada terini o pemu çamaşır emer hem cildi hemde sağlığınızi korumak için %100 pamuklu  olan iç çamaşırlarını tercih edin sağlığınızı koruyun.

Sonbahar ve kış aylarında pamuklu, yünlü özelikle dış kıyafetlerde kaban manto tarzı giyeceklerde yünlü kumaşlar olmasını tercih edin çünkü yün oranı onda ne kadar çok olursa hem sıcak tutar hem de doğal ve sağlıklıdır.

Keten kumaşlarda dış kıyafetlerde sağlıklı olan tercih edebileceğiniz bir kumaş türüdür.

İpekli kumaşlar sağlıklı bir kumaş türüdür. Yazın serin kışın sıcak tutma özelliği vardır.

Doğal Kumaşlar

Pamuk Nedir?

Pamuk, ebegümecigiller (Malvaceae) familyasından, Gossypium türlerine ve bunların ekonomik açıdan değerli liflerine verilen ad.

Pamuklu Kumaş (Cotton)

Pamuklu Kumaş: Dört mevsim giyime musait olan, nem tutma özelliği bulunan, teri emen, çok doğal ve sağlıklı olan bir kumaştır.

Pamuklu kumaş düşük ısıda yıkanmalı çünkü çekme olasılığı vardır. Renkli pamuklu kumaşlarda renkte atabilir. Bu nedenle düşük yıkama programı tercih edilmelidir.

Keten Nedir?

Keten, (Linum usitatissimum), ketengiller (Linaceae) familyasından bir yıllık otsu bitki ve bu bitkinin lifi.

Keten Kumaş: Keten lifinden dokunan,  doğal yumuşak bir yapısı olan, alerjik olmaması ve yüksek nem tutma özelliği olan sahip olan bu kumaş türü daha çok yaz aylarında tercih edilir.

Keten Kumaş 

Doğal kumaşlardan biriside keten kumaştır. Soğuk suda yıkanması gereken nadir kumaşlardan birisidir. Çünkü çeker bozulur ütü ile bile açılamaz hale gelebilir. Mümkünse elde yıkama tercih edilmelidir.  Pamuktan daha çok kırışan bir kumaştır.

Polyester (Poliester) Nedir?

Poliester, Polyester olarak da bilinir, çok sayıda küçük molekülün (monomer) birbirlerine ester bağlarıyla, düz bir zincir ya da çapraz (ağsı) biçiminde birleşmeleri sonucu oluşan büyük moleküllü organik maddelerin ya da polimerlerim genel adı.

Polyester Kumaş

Genellikle benzer özelliklere sahip olan poliester lifleri, uzatılıp bırakıldığında kolaylıkla eski haline dönen, çok az nem çeken ve 260° eriyen malzemelerdir. Uzun süre ışık altında tutulduğunda dayanıklılığının azalmasına karşı, renklerinde değişme görülmeyen bu ürünler kimyasal maddelere, yıkanmaya, kuru temizlemeye, böcek ve mikroorganizmalara da dayanıklıdır. Nem içeriği düşük olduğundan bu lifler antistatik bir malzemeyle işlenmedikçe statik elektirik ile yüklenir.

Poliester doğrudan ya da başka liflerle karıştırılarak kumaş yapımında kullanılır.

Düşük ya da yüksek ısıda yıkandığında da birşey olmaz. Çünkü elastik bir yapısı olduğu için çekme yapmaz, ütü istemez.

İpek Nedir?

İpek, bazı böceklerin koza ya da ağ örmek üzere salgıladığı hayvansal elyaf.

İpek Kumaş

İpek kumaş hayvanlardan elde edilen hayvansal bir kumaş çeşididir.

İpekböceğinin sıcak suya atılmasıyla çıkartılan iplerden elde edilen bir kumaş türüdür.

İpek kumaş hem çok sağlıklı hemde oldukça pahalı bir kumaştır.

İpek nazik bir kumaş olduğundan ötürü. çitilenerek yıkanmaz.

İpek kumaş soğuk suda çitilemeden elde yıkanmalıdır.

İpekli kumaş çeşitlerini kuru temizlemeye vermek en mantıklı çözüm olur.

İpek kumaşlar düşük ısıda ve buharsız ütülenme yapılmalıdır.

İpek kumaşın, yumuşak hoş bir kumaştır. üzerinize dağılır ve dökülür.

Yün Nedir?

Yün, koyun ve öbür kıllı memelilerin (örn. keçi ve deve) koruyucu dış örtüsünün oluşturan hayvan lifi.

Yünlü Kumaş

Doğal koyun ve keçinin koruyucu dış örtüsünden elde edilen doğal ve bir kumaştır.

Her iklim şartlarında giyilebilen, yumuşak, kışın sıcak yazın ise serin tutma özelliği sahip olan, yüksek oranda suyu tutma özelliği bulanan bir kumaştır.

Yünlü kumaşları yıkarken de düşük ısıda yıkanması gerekir. Yünlü kumaş alırken ibaresiynde kaçta kaç yün olduğuna bakarak alacağınız iç ve dış kıyafetlerde buna göre tercih edebilirsiniz. Palto ve kablarda yün oranı ne kadar yüksekse o kadar çok sizi sıcak tutacaktır.

Yünlü palto ve kabanlar yıkanmamalı kuru temizleme tercih edilmelidir.

Yünlü bluzlerinizi sıcak suda yıkamayın. Düşük ısıda daha kısa programda yıkanmalıdır.

Yünlü kumaşları saklama koşulları

Yünlü kazak ve bluz palto kabanları hava almayan yerde saklamak gerekir.. Hava alan yünlü kumaş elbette sararır ve keçeleşir. Yün doğal olduğu için güve gelebilir. Bunun için saklama şekli olarak başka bir çözüm olarak vakumlayarak saklamayı tercih edebilirsiniz.

Yünlü blüzlerin içine pamuklu badiler tişörtler giyme tercih edilirse, bu vücuttaki teri emerek bluzün kirlenmesini geciktir ve birçok kez bu bluzü giyebilirsiniz. Hemde daha sık yıkamak zorunda kalmazsınız.

Zararlı Kumaşlar

Sağlık açısından zararlı ve teri emmeyen naylondan üretilmiş sentetik olan polyester türü kumaşla zararlı olduğu için sağlığımızı bozar ciltte tahribat ve alerjik reaksiyonlar gösterir.

Polyester naylon kumaşlar soğuk tutar soğuğu vücuda çeker.

Bebek, çocuk, genç, yetişkin her bir bireyin iç ve dış kıyafet seçerken daima doğal ve sağlıklı olan pamuklu, ipek, yün ve keten olan kumaşları seçmeleri daha sağlıklı olduğunu söyleyelim...

Kimi insanların vücut yapısı polyester gibi zararlı kumaşları vücut kabul etmez yani giyemez naylona karşı vücud yapısı sağlıksız kumaşı adeta red eder.

Kumaşlar üçe ayrılır:

1- Doğal kumaş

2- Suni kumaş

3- Sentetik kumaş

Kumaşlar çeşitleri de üçe ayrılır:

Hayvansal, sennetik, bitkisel kumaşlardır.

1- Hayvansal kumaşlar: Yün ve ipek

2- Bitkisel kumaşlar: Pamuk ve keten

3- Sentetik kumaşlar: Polyester, lycra, naylon

Doğal ve Sağlıklı Kumaşlar

Doğal olan kumaşların hepsi çok sağlıklı kumaş türleridir. Bunlar pamuk, keten, yün ve ipek kumaşlardır.

Neden doğal ve sağlıklı kumaşlar tercih edilmelidir?

İnsan doğal olarak terliyor. Nefes almayan vücut ise teri emmeyen bir kumaş yoksa şayet bu vücutta rahatsızlara ve sıkıntılara davetiye çıkarıyor. Çünkü terleyen vücudda teri emen bir pamuklu bir kumaş olsa o teri emecek ve teri emen bir kumaş vücutta yoksa tabiki buda ister istemez  hastalıklara yol açıyor.

Sentetik kumaşlar

Sentetik kumaşlar:

Polyester, naylon ve lycra

Polyester neredeyse bütün kıyafetlerdeki ibarelerde ismi yer alıyor. Polyester oranı kıyafetlerde oranı ne kadar düşük olursa sağlığınız için o kadar iyi diyebiliriz.

En sağlıksız kumaştır. Teri emmez hatta pişik yapar, hemde cildinizi tahriş ederek sizi rahatsızlık verebilir. Bu sebepten ötürü polyester olan kumaşlardan uzak durulmalı ve tercih edilmemesi gerekir çünkü tamamen sağlıksız bir kumaştır.

Esnek olan kumaşların hepsinde polyester, naylon ve lycra vardır.

Likra (Elastan) kumaşlar polyesterden gelme kıyafetlerde esneklik sağlar.

Suni kumaşlar:

Asetat, rayon, viskos

Viskos kumaş

Sağlıksız bir kumaş değildir. Visko kumaşların yumuşaklıkları ve dokuları çok güzeldir. Ter emiciliği az da olsa vardır. Bir sentetik kumaş gibi değildir. Kırışmaz. Bu nedenle daha çok bayanların eteklerde tercih edebileceği kumaşlardandır. Tabiki pamuklu kumaşın yerini hiçbir zaman tutmaz.

Viskos bitkisel bir kumaştır. 30° derecede yıkanabilir. Kurutma makinesindede kurutulabilir.

Dış kabanlarda % 100 yün olanları tercih etmek en sağlıklı bir seçim olur.

İç çamaşırlarında hangi kumaş türü tercih edilmelidir?

İç çamaşırlarında tabiki sağlıklı ve doğal olan dört mevsim boyunca pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir.

İç çamaşırlarında hangi renk iç çamaşırı daha sağlıklı olur?

İlk baş tabiki beyaz renk her daim ilk tercihimiz olmalı, mavi ve mavinin tonları, turkuaz, yeşil ve yeşilin tonları olan açık renkte olan iç çamaşırları kullanılırsa sağlıklı bir seçim olur.

Siyah ve kırmızı iç çamaşırları sağlıksıztır. Siyah ve kırmızı rengin ne anlama geldiğini bilenler bilir bilmeyenlerde okumalarını ve buna göre iç çamaşırı renklerinde kullanmalarını tavsiye ederim.

İç çamaşırı seçiminde bütün iç ve dış kıyafetlerde kumaşının yanı sıra renk seçimi de son derece önemlidir.

Genel itibari ile bütün giydiğimiz iç ve dış ürünlerde koyu renkli, kıyafetler yerine daima açık tonlu kıyafetleri seçmek herdaim daha sağlıklı olur.

En çok her yaşta tercih edilen renk genellikle siyah renktir. Vücud hatlarını belli etmeyen, kiloları saklayan, daha ince ve daha bir fit görüntü için siyah renk her yaşta rövaştadır.

Halbuki siyah renk yeryüzünde olan bir renk değildir. Bir etrafa bakıp siyah olan ne var şöyle bir düşünelim!... Siyah yer altı rengidir. Yeryüzünde ise gök mavi, deniz mavi, tabiat yeşilin birçok tonlarından oluşan ağaçlarla kaplı cap canlı, nefes alıp vermemizi sağlıklı hale getiren insana dingillik ve huzur veren dinlendiren bir renk cümbüşü ile kainat donatılmıştır.

Kıyafetlerde genel itibarı ile beyaz başta olmak üzere, mavi, yeşil, turkuaz ve açık renkteki renk tonlarından oluşan kıyafetleri seçmek hem sağlıklı hemde kişiyi rahatlatıcı, huzur verici, daima enerjik hisseden, dinginlik vererek kişiyi mutlu ettiğini unutmayalım!

Enerji renkleri dediğimiz doktorların bile çalışırken giymiş olduğu renkler beyaz, mavi ve yeşil renkleri tercih ederler. Bizlerde günlük yaşam da bu enerji renklerini tercih edelim...

Sizde herdaim kendinizi zinde enerjik olarak hissetmeniz ve etrafa pozitif  olumlu bir enerji yayarak hayatınızı yaşamınızı güzelleştirmek sizin elinizde olduğunu unutmayalım!...

Sağlıklı günler dilerim...

 

Bir cevap yazın