Doğadan Gelen Şifa: Isırgan Otu ve Isırgan Otunun Bilmeniz Gereken 9 Faydası

Doğadan Gelen Şifa:

Isırgan Otu

Isırgan otu, tarihe adını altın harflerle yazdıran şifalı bir bitki. Kalp damar hastalıklarından kemik sağlığına, cilt sağlığından kas ağrısına kadar birçok alanda fayda gösteren bu bitkinin başka hangi marifetleri var dersiniz?

Isırgan Otunu Tanıyalım

İçeriğinde histamin, mineraller (kalsiyum, potasyum), A, B2, C, K ve D vitaminleri bulunan ısırgan otu pek çok hastalığa karşı koruyucu etki gösteriyor. Kuzey Asya kökenli bir bitki a günümüzde tüm dünyada yaygın olarak yetişebiliyor. Yaprak, kök ve tohumu farklı uygulama şekilleriyle kullanılıyor.

Isırgan Otunun Bilmeniz Gereken 9 Faydası

1- İdrar söktürücü özelliği, vücutta etkisizleştirilen toksinlerin hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını sağlıyor. Bu durum, bağırsakların besin alımını artırarak sindirim sürecinin sorunsuz bir şekilde çalışmasını be tehlikeli toksinlerin birikmesini önlüyor.

2- Lenf sistemini uyararak böbreklerdeki fazla toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Isırgan otu, içeriğindeki etkin maddelerle böbrek, safra kesesi ve mesanede oluşan taş ve kumun atılmasını sağlayabiliyor. Ayrıca idrar söktürerek mesaneyi enfeksiyon ve ödemden koruyor.

3- Dolaşım artırıyor ve kanın temizlenmesine yardımcı oluyor. Isırgan otunun içereğindeki yüksek C vitamini ve demir birleşimi, kırmızı kan hücresi üretimini artırıyor. Böylece yaralar hızla iyileşip enerji seviyesinde artış oluyor. Bu özelliği nedeniyle de kronik yorgunluğu hafifletebilmesi mümkün.

4- Kalp sağlığını koruyor. Isırgan otu çayı düzenli tüketildiğinde tansiyonu düşürmeye, dolaşım sistemindeki gerginliği ve stresi hafifletmeye yardımcı oluyor.

5- Solunum sorunları ve alerjik hastalıkların etkilerini hafifletiyor. Saman nezlesi, astım ve diğer mevsimsel alerjiler dahil olmak üzere çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerinde oldukça etkili. Araştırmalar, bu bitkiden alınan bazı ekstrakt bileşimlerinin alerjik reaksiyonları önemli ölçüde azaltabildiğini gösteriyor. Astımı olanlar ısırgan otu çayını düzenli tükettiğinde bu rahatsızlığın etkilerinin azaldığını gözlemlemiş.

6- Genellikle eller, dizler, kalçalar ve omurgada eklem ağrısı yaşayan osteoartrit ve artrit hastalarının sıkıntılı bölgelerine haricen sürüldüğünde ağrıların hafiflemesine yardımcı oluyor. Ayrıca ağız yoluyla alındığında da rahatlama sağlıyor.

7- Isırgan otunun içinde bulunan bor minareli, kemiklerdeki kalsiyum içeriğinin korunmasında oldukça etkili. Böylece osteoprozum başlamasına ve yavaşlamasına da katkıda bulunabilir.

8- Isırgan otunun, aknenin (sivilce) şiddetini azalttığö ve bakteriyel enfeksiyonları önleyebileceği kanıtlanmış. Antioksidan özelliklerinden dolayı iyileşmeyi hızlandırabiliyor, yara izleri ve lekelerin görünümünü azaltabiliyor. Ayrıca, kırışıklıklarla yaş lekelerini azaltmak için anti-aging etkisi gösteriyor. Genellikle tonik ya da maske olarak kullanılıyor.

9- Isırgan otunun yaprakları kaynatıldıktan sonra elde edilen su, saçın son durulumasında kullanılıyor. Bu işlem, kafa derisi sağlığını koruduğundan kepek oluşumunu da önleyebiliyor. Bunun yanı sıra ısırgan otu çayı içilmesi bu etkiyi destekliyor.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Isırgan Otu Çayı

Ilık bir çay

Çay yapımında bu bitkinin kurutulmuş yaprakları ve çiçekleri kullanılır. Kök çayı için bitki soğuk suda kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra 4-5 dakika demlenip soğuk tüketilir.

Tohum çayı içinse tohumları iyice havanda dövülür ve ezilen tohumlar 8-10 dakika kaynatılıp 10 dakika demlenmeye bırakılır ve ılık tüketilir.

Isırgan Otu Nasıl Pişirilmeli?

Isırgan otu yaprakları, ıspanak gibi sebzelerde olduğu gibi az suyla  ve buğulama yöntemiyle pişirilir. Pişirildikten sonra çorba ve salatalara ilave edilir. Ayrıca püre haline getirip yine salata, makarna gibi gıdalara eklenebilir. Pişirildiğinde salatalıkla ıspanak karışımı bir tadı olur. Pişmiş ısırgan otu A ve C vitaminleri ve demir için mükemmel bir kaynaktır.

Isırgan Otu Hafifleyen Ağrılar

5 dakika kaynatılan ısırgan otu ılıdıktan sonra ağrının olduğu bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Isırgan otu ekstresi ve kök tendürleri  doğrudam vücudun eklemleri ve ağrılı bölgelerine uygulanabilir

Isırgan Otu Bakımlı Saçlar

Kaynatılan ısırgan otu saçın son durulamasında kullanılır. Etkisini desteklemek için günde 2-3 fincan ısırgan çayı tüketilebilir.

Isırgan Otu Kullanırken Dikkat!

Bitkilerin sunduğu birçok fayda bulunuyor, ancak bitkilerin de bilinçsiz tüketimi sağlığınıza zarar verebilir. Özellikle aşağıdaki durumlarda önce mutlaka doktorunuza danışın.

• Hamileyseniz ya da emziriyorsanız

• Diyabetiniz varsa

• Yüksek tansiyonunuz varsa

• İdrar yollarıyla ilgili tedavi görüyorsanız

• Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız

Sağlıcakla kalın

#Evdekalın

 


Bir cevap yazın