Diyette Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kilo verme sürecine karar vermek kilo vermekten çok daha zor bir durum. Aynadaki gözünüze hoş gelmeyen sizle mücadele ederken bir taraftan da çevrenizdeki herkesin diyet hakkında bilirkişi olması da çabası değil mi? Ancak diyet yapmak yalnızca kilo vermek değildir, önemli olan sağlıklı kilo vermektir. Kilo verirken kas kütlelerini kaybetmemektir. Peki bu uğurda her şeyi yapmaya göze alırken yanlış nerede yapılıyor? Diyette yapılan yanlışlar nelerdir? Rejim yaparken yapılan yanlışlar nelerdir?

*Diyet ürünler zayıflamanızı sağlamaz, yalnızca günlük alacağınız kalori dengenize yardımcı olur. Hatta bazı paket diyet ürünler yiyeceğiniz yemekten çok daha kalorili olabilir.

*Sadece bol su içmek sizi zayıflatmaz. Su yalnızca vücudunuzdaki yağların parçalanmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ancak gün içinde aşırı yağlı yemekler yiyorsanız su içseniz dahi etkisini hissedemeyebilirsiniz.

*Az uyumak zayıflamanıza değil kilo almanıza neden olur. Çünkü vücut uyku halindeyken dahi kalori yakar ve yağ hücrelerini boşaltır. Ancak metabolizmanın bu işleme geçmesi için belirli saat dinlenmesi gerekir. Bu da günde 8 saat demektir.

*Spor sonrası herhangi bir şey yememek bedeninizi yorgun düşürür ve bir süre sonra metabolizmanın yağ yakmak yerine kendisini korumaya alır. Bu durum da zayıflamanıza engel olur.

*Yalnızca ekmek gibi karbonhidratları yemeyi bırakmanız kilo vermenize yardımcı olmaz. Vücudunuzun karbonhidratlara da ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.

*Kısa sürede çok kilo vermek sağlıklı değildir. Bu şekilde verdiğiniz kiloları spor ile desteklemediğiniz sürece hızla geri alabilirsiniz. Kendinize uzun vadede tutarlı hedefler koymalısınız.

*Günlük almanız gereken kalorinin çok altında kalori almak zayıflamanıza yardımcı olur. Ancak bu durum kısa sürede size sağlık sorunları olarak geri dönebilir. Bu nedenle bilinçli yemek en güzelidir.

*Zayıflama hapları gibi sağlıksız ek desteklerden uzak durmalısınız. Çünkü kilo vermek isterken vücudunuzda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilirsiniz.


Bir cevap yazın