Dijital Ekranlar Miyopi Yapıyor

Dünya genelinde teknoloji bağımlılığı nedeniyle çıkan sağlık sorunları giderek artıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda özellikle akıllı telefonlar ve tabletler gibi teknolojik cihazların kullanımının aşırı yaygınlaşmasıyla birlikte, 2040 yılında her 2 kişiden birinin miyopi olacağı ortaya çıktı.

Göz Hastalıkları uzmanları bu araştırmayı destekledi ve ağız birliği ile yüksek teknoloji ürünü akıllı telefon ve tablet bilgisayarların yoğun kullanılması dolayısıyla, gelecek nesillerin uzağı görememe olarak tanımlanan miyopi tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu açıkladılar. Bu cihazların sık kullanımının özellikle göz sağlığını olumsuz etkilediğini ifade eden doktorlar, bunun bilhassa gelişme çağındaki çocuklar için tehdit oluşturduğunu, dijital ekranlarla tanışma yaşının da 3’e düştüğünü belirttiler.

Yapılan araştırmalarda çocukların bu cihazlara bakarak geçirdikleri sürelerin kesinlikle kısıtlanması ve kontrol altına alınması gerektiği vurgulanıyor. Dışarıda oynamaya teşvik edilen çocuklarda miyopi oluşma riski, sürekli ekrana bakanlara oranla çok daha düşük olduğu istatiki verilerle de ortada. Gerisi artık ailelere kalıyor.

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın