DETOKS YAPMAK İÇİN GEREKLİ MALZEMELER

Vücudumuza ağırlıklı olarak beslenme ile giren ve atık madde olarak bekleyen zararlı toskinler bulunmaktadır. Bu zararlı toksinlerden kurtulma işlemine detoks denir. Vücudumuzdan atılmasını kolaylaştıran besinleri sizler için haberimize derledik.

ANANAS

Bromelain içeriği sayesinde zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Bağırsak temizliği sağlayıp, hazmı kolaylaştırır.

ELMA

Suda eriyen pektin adında bir tür lif içerir. Zengin besin içersine sahiptir. Metallerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

MAYDANOZ

A, C ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir. Karaciğer metabolizmasını artırarak zehirli maddelerin atılmasını kolaylaştırır. Böbreklerin çalışmasını artırıcı etkisi vardır.

ENGİNAR

Yağların kolayca parçalanmasını sağlayan maddeler bulundurmaktadır. Karaciğerin zararlı maddeleri zehirsizleştirilmesini sağlayan silymarin içerir.

REZENE

Sindirimi kolaylaştırır. Yoğun lif içeriği sayesinde bağırsaklardan zararlı maddelerin atılımını hızlandırır.

TARÇIN

Kalsiyum ve demir açısından zengindir. Şeker metabolizmasını düzenleyerek karaciğerin yorulmasını önler. Yağ asitlerinin parçalanmasını kolaylaştırır.

ZENCEFİL

Metabolizmayı hızlandırır, bağırsak hareketlerini artırır. İştahı frenleyip atık maddelerin atılımını kolaylaştırır.

AVOKADO

İçeriğinde bulunan hem suda eriyen hem de eriyemen lifler sayesinde bağırsak temizliğine ciddi anlamda yardımcı olur. Romatizmal hastalıklara karşı iyileştirici ve koruyucu etkisi vardır.

BROKOLİ

Karnabahar, brokoli, kıvırcık, salata, lahana gibi gıdalar sülforafan açısından zengin içerikleri sayesinde vücudumuzun yüksek miktarda antioksidan ve zehirsizleştirici madde üretmesini sağlar. Ayrıca bu gıdaların kansere karşı da önemli derecede koruyucu etkisi bulunmaktadır.

YABAN MERSİNİ

Hücreleri zehirli maddelerden arındırma ve koruma yönünden oldukça zengindir. Antioksidan özelliği bulunan yüksek miktarda antosiyanin içerir.

KURT ÜZÜMÜ

Tadı yaban mersini ile kiraz arasında olan sulu bir meyvedir. Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanmış olup Çin tıbbında uzun yıllardır kullanılmaktadır. DNA'yı korur. Tümörlere karşı fareler üzerinde büyük fayda sağlandağı tespit edilmiştir. C vitamini oranı portakaldan çok daha fazladır. Karaciğeri koruyucu özelliği vardır. Kalsiyum, çinko, selenyum, germanyum, fosfor gibi birçok faydalı element içerir. Gözde oluşan sarı nokta hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır.

SARIMSAK SOĞAN

Birçok faydalı minarel içerir. Böbreklerin süzmesine yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Karaciğerin temizlenmesinde sülfür içeriği sebebiyle yardımcı olur. Antibiyotik benzeri etkisiyle mikroplara karşı doğal direnç sağlar.

SUSAM

Yüksek oranda lif içeriği sayesinde bağırsak kanserine karşı koruyucudur ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Romatizmal hastalıkları iyileştirici ve engelleyici etkisi vardır.

FESLEĞEN

Nane, reyhan ve fesleğen kansere karşı koruyucu, vücutta su tutulmasını engelleyeci olan besinlerdir. Kolit, romatizma gibi iltihabi hastalıklara ve kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

PANCAR

Kansere karşı oldukça etkili olan betasiyanin bakımından çok zengindir. Demir, magnezyum, çinko, kalsiyum açısından zengin olması sebebiyle vücuttan zehirlerin atılmasını kolaylaştırır.

 

http://www.instagram.com/acikvnet

http://www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın