Derin Dondurucuda Yeşil Sivri Biber Nasıl Saklanır?

Derin Dondurucuya Yeşil Sivri Biber Nasıl Konulur?

Yeşil sivri biberleri bahçeden, pazardan, marketten eve getirdikten sonra bir güzel yıkanır. Yıkandıktan sonra bir bıçak ile başları alınır ikiye üçe bölünür. Ya da başlarıyla birlikte küçük küçük olan yeşil sivri biberleri bütün olarak buzdolabı poşetine konulur.

Yeşil sivri biberleri derin dondurucuya bir başka koyma şekli ise şöyledir:

Yeşil sivri biberleri küçük küçük ince ince doğranır. Doğrandıktan sonra buzdolabı poşetlerine konulur. Kışın bu doğranmış biberleri menemene ve yemeklerinizde, soslarda, kıymeli pide ve lahmacun içi hazırlarken de doğranmış yeşil sivri  biberler derin dondurucudan ihtiyacınız kadar poşetten alınır ve kullanılır.

Birer pişirimlik yenecek şekilde buzdolabı poşetlerine konulur.

Derin donrucundaki rafda ve içinde bu koyduğunuz yeşil biberleri üst üste gelecek şekilde dizilir.

12 ay boyunca yeşil sivri biberleriniz ilk günkü tazeliğini koruyarak tap taze olarak derin dondurucuda saklanır.

Yeşil Sivri Biber Kızartması

Yeşil Sivri Biber Kızartması İçin 

Malzemeler:

• Yeşil Sivri Biber

• Zeytinyağı

• Biraz tuz

Yeşil Sivri Biber Kızartması Nasıl Yapılır?

Derin dondurucudan çıkardığınız yeşil sivri bir poşet biberleri bir tavaya bir miktar zeytinyağı koyarak ağzı kapalı şekilde biraz düşük ateşte biberlerinizin yumuşayıp suyunu çekince biraz karıştırın ve tuz serpiştirin. Biraz kızarınca da kaşık ile bir karıştırın. Çok kızartmadan ve kurutmadan kızarmış olan yeşil sivri biberlerin üzerine domates koyun ve biraz da onunla beraber kızartın. Domatesler iyice yumuşadıktan sonra kızarmış olan yeşil sivri biberlerinizi tavadan bir porselen ya da cam olan geniş bir boş kabın içine koyun. Yeşil sivri biber yemeye hazır hale gelmiştir.

Yeşil sivri biberleri dilerseniz sade kızartarak yiyebilirsiniz. Domatesler üzerine arzu ve isteğe göre konulur.

Size güzel ve lezzetli bir yemek tarifi:

Köfte-Patates-Yeşil Sivri Biber Kızartması Nasıl Yapılır?

Kıyma kasaptan alınır ve içerisine, yumurta, çekilmiş bayat ekmek içi, tuz, karabiber, sarımsak, nane, maydanoz katılır ve bir güzel yoğrulur. Yoğurduktan sonra ise küçük küçük ceviz büyüklüğünde toplar şeklinde alınır ve el ile bastırıldıktan sonra boş bir kaba içerisine konulur. Hazırlanmış olan köfteleri az bir yağda kızartılır. Daha sonra patatesleri soyup yuvarlak yuvarlak ince ince dilimledikten sonra yıkanır ve bir kağıt havluyla kurulanır. Sonra tavaya atılır ve üzerine biraz tuz ekilir. Etin yağında kızaran patetesin lezzetini hiçbir şey tutmaz. Bu güzel tadı yapıp yediğinizde  vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet olduğunu sizde farkedeceksiniz. Yağ çok az ise birazcık daha yağ ilave edilerek yeşil sivri biberler kızartılır. Bu müthiş üçlü harika ve lezzetli olan bir yemek sizi sofrada ve masada bekliyor olacak...

Bu güzel lezzetleri pişirip yiyenlere afiyet olsun...

Tercihe ve isteğe bağlı yeşil sivri biberlerin üzerine sarımsaklı yoğurt dökerek de afiyetle yenebilir.


Bir cevap yazın