Depresyon Farkındalığı

 

Depresyon umutsuzluk,anksiyete,madde bağımlılığı, yaşanan travma ve atakların devamında gelen çöküntü sürecidir."Depresyon her 10 kadından ve her 20 erkekten 1’ini etkiler. Depresyonun, üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci yaygınlıkta rastlanan sağlık sorunu olması önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu göstermektedir. Kişide  yaşadığı andan keyif alamama, geleceğe dair hedef plan oluşturamama, dikkat güçlükleri, isteksizlik, devamlı ve aşırı halsizlik ya da uyku haliyle görülür. Genel başarısızlık, işsizlik, boşanma, vefat gibi nedenler depresyonu  tetikler. İşsizlik kadar mesleki tatmini yakalayamayan, işverenlerin yetersiz motivesi,  işine ve çalışma ortamına tahammülü alt sınırda olan işgörenler de ciddi bunalım ve  depresyon  riskiyle karşı karşıyadır. Depresyonda suçluluk duygusu kişinin her şeyin sorumlusunu kendi olarak görme ve cezalandırma isteyişi; mükemmeliyetçi kişiliklerin beklenti eşiğinin zirvede olması, potansiyellerin hedeflere ağır gelmesi; kendine yetemeyen, sorunları çözümleyemeyen ve desteğe istek duyan kişilerin depresyona eğilimli kişilik tiplerinden olduğu gözlenmiştir.Çocukluk döneminde benlik saygısının kazanılması yetişkinlikte olası depresif belirtilerini azaltmaktadır.

Janelia Mould  insanların yaşadığı depresyon  farkındalığına dikkat çekmek için ilginç çalışmalar yaptı.Melankoli halinin insanların tükenmiş umut,yaşama sebebi görmeme gibi buhranlara neden olduğu  durumlar vardır.Sanatçı farkındalık yaratmak için birbirinden ilginç çalışmalara imza attı.Fotoğraflarda yer alan kadının kafası ve uzuvlarını photoshopla yoketti ve ortaya harika çalışmalar çıkardı.

Depresyon bir parçası eksik gibi hissettirebilir.Bu yokluk  Janelia’nın fotoğraf dizisi  "Melankoli Olarak Adlandırılan Bir Kız" konusudur. Eksik uzuvlu bir alegoriyle hayali kadın yitikliği tasvirlenir.

 

Janelia Mould's Photo Series Story of Depressions

“Bazı günler her şeyi    aynı anda hissediyorum.Diğer günler, hiçbir şey hissetmiyorum.Dalgaların altında boğulma ya da susuzluk içinde ölmeye benziyor.”

 

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

 

1 Yorum

  1. Ellerinize sağlık Ayla Hanım. Başarılı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Her kadın kendi hayatından bir örnekle yazınızı onaylayabilir bence 😊. Bunlardan biride ben olabilirim 😊Teşekkürler.

Bir cevap yazın