Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

Deprem Çantasında Neler Olmalıdır?

Bir tane sırt çantası alın. Depremlerde çantanız her daim yanınızda hazır bulunsun. Evde kaç kişi yaşıyorsa kişi başına bir tane deprem çantası hazırlanmasi gerektiğini unutmayalım!

Deprem çantası alırken nelere dikkat etmeliyiz: Deprem çantası alırken su geçirmemesine, nem geçirmeyecek, dayanıklı olan bir sırt çantası olmasına, birazda taşıyabileceğiniz kadar büyük olan çantaları tercih ediniz.

Çantanın içine sizi 24 saat ya da 48 saat ihtiyacını karşılayacak kadar yiyecek almanız ve onları koymanız yeterli olacaktır.

Deprem Çantasına Neler Konulmalıdır?

1- Vücudun ve yaşamın kaynağı olan 1 litrelik olan iki adet su olmalıdır.

2- Kalori açısından besin değeri yüksek gıdalar olmalıdır. Bunlar bisküvi, mısır gevreği, yulaf gevreği, kuru meyveler, konserve ve meyve suyu gibi vücudun ihtiyaç duyduğu kan şekerinin düştüğü esnada ve uzun süreli açlık gibi kalınacak olası durumlarda çantanızda hazır bulunması gereken yiyecekler arasında yer alır.

3-Bir adet el feneri ve yedek kalem piller deprem çantasında olması gerekenler arasında yer alıyor.

4- Bir tane düdük deprem çantasında bulunması gerekir.

5- Bir adet cep radyosu fm ve yedek pili olmalıdır.

6- Kimlik, Ehliyet gibi önemli kimlik bilgisi içeren kartların birer adet fotokopisi bulunmalıdır.

7- Çorap, iç çamaşırı, dışarda kaldığınızda sizi üşütmeyecek olan giysi hırka ya da mont gibi çantanızda bulunması gerekir.

8- El sabunu, ıslak mendil, kağıt mendil, bir adet tuvalet kağıdı, küçük boy ve orta boy çöp poşeti, bir adet diş macunu ve diş fırçası, hijyenik ped olması gerekenler eşyalar arasındadır.

9- Bir adet çakı, küçük makas, kibrit, bir bağ ip, mum, kağıt, kalem, ilk yardım kutusu, küçük kalem piller, bir adet batarya şarzı dolu batarya, bir adet battaniye çantanızda olması gerekenler arasında yer alıyor.

Deprem çantanızdaki yiyecekleri son kullanma tarihlerine bakarak son kullanma tarihi geçenleri çıkartarak yeni uzun tarihli yicekleri çantanıza koymayı unutmayınız.

Her zaman tedbirli olmak iyidir. Tedbirimizi alalım.

Deprem çantalarımızı hazırlayalım...

 


Bir cevap yazın