DASK nedir? 9 adımda Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Açılımı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu olan  DASK, Marmara depreminden sonra kurulan bir kuruluş. DASK'ın verilerine göre ülkemizde evlerin yüzde 55'ine zorunlu deprem sigortası (ZDS) yani DASK yaptırılmış durumda.

Bu ülkemiz gibi sık sık depremlerin yaşandığı bir yerde oldukça az. Bu nedenle ev alım satımlarında DASK yaptırmak zorunlu.

Depremin verdiği maddi zararlardan evlerinizi koruma için 1 kere DASK yaptırmak ile iş bitmiyor. DASK'ın süresi bitiminde tekrar yenilenmesi gerekiyor. DASK Poliçenizi e-Devlet üzerinden ya da DASK wep sitesinden kontrol edebilirsiniz.

Peki, DASK nedir? Nasıl yaptırılır? İşte, 9 maddede Zorunlu Deprem Sigortası: DASK

  1. DASK nedir? Depreme karşı devlet güvencesi: Zorunlu Deprem Sigatası (DASK), devlet tarafından vatandaşa verilen bir güvencedir. Bu sigorta, konutları depreme ve depremin doğrudan neden olduğu yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi doğal afetlere karşı güvenceye alır.
  2. DASK nasıl yaptırılır? Sahip olmak çok kolay: evlerinin ve ailelerinin geleceğini korumak isteyen ev sahipleri, en yakın sigorta acentesine veya banka şubesine giderek sigortalarını yaptırabilirler. Veyahut internet üzerinden iletişime geçtikleri bir sigorta şirketi ile evden çıkmadan kolaylıkla DASK yaptırılabilir. Konut bilgisi ya da kimlik bilgisi ile her vatandaş poliçe sahibi olabilir.
  3. DASK poliçe tutarı nasıl hesaplanır? Vatandaşun alım gücüne göre hazırlanan uygun aylık primler: yıllık oluşturulan DASK poliçelerin prim tutarları konutun yapısına, brüt yüz ölçüm oranına, konutun inşa edildiği tarihe, icat sayısına ve bulunduğu mahalle ile bölgenin risk grubuna göre hesaplanır. DASK, prim tutarını vatandaşların karşılayabileceği seviyede tutmaya özen gösterir. Ayrıca kredi kartına 5 taksit seçeneği var.
  4. DASK'ta indirim var mı? İndirim seçenekleri: Poliçesini her yıl yenileyen poliçe sahipleri yenileme ibdirimlerinden faydalanır. İnşaat tarihi ve kat sayısına göre indirim/sürprim uygulanmaktadır.
  5. Depremde hasar gören sigortalı evler için tazminat başvurusu nasıl yapılır? Yeni bir hayata başlangıç: Poliçe sahibi, konutu depremde hasae gördüğünde ilk olarak ALO DASK 125 Çağrı Merkezi'ne başvurur. Yetkiliye, poliçe ve/veya vatandaşlık numarası depremden hasar gören konutun açık adresi ve telefon numarasının verilmesi hasar talep dosyasının açılması için yeterlidir.
  6. Anında hasar tespiti: Sigortaşının hasar başvurusunun ardından DASK Hasar Tespit Görevlisi sigortalı konutu ziyaret eder. Böylece uygun olan en kısa sürede hasar tespit edilerek, tazminat tutarı belirlenir.
  7. DASK tazminatı kime ödenir? Kısa sürede karşılanan zarar: Tazminat tutarı, DASK tarafından en kıda zamanda tapuda adı geçen hak sahibinin adına en yakın banka şubesine gönderilir.
  8. Deprem sonrasi hızlı toparlanma Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) sahipleri depremin evlerine verdikleri maddi zararın hızlı ve kolayca giderilmesine olanak sağlar. Bu "hayati" olanak, hayatın kısa sürede kaldığı yaden devam edebilmesini mümkün kılar.
  9. DASK sigortasının geçerliliği nasıl kontrol edilir? Poliçenizi doğru kanallardan yaptırın: Deprem sonrası uğradığınız yıkımın sonrasında bir de sigorta şirketleri tarafından mağdur edilmemek için sigortanızı doğru kanallar aracılığı ile yapın. Deprem poliçelerinin üzerinde mutlaka DASK logosu olmalı. Ayrıca seri numarası ve mavi zemin renginde DASK filigranı bulunmalı. www.dask.gov.tr internet sitesinden ad- soyad, poliçe numarası girilerek deprem sigortasının geçerli olup olnadığını kontrol edebilirsiniz. Ayrıca sigorta şirketleri, poliçelerin düzenlendiğinde dair SMS gönderiyorlar. Bu SMS gelmemişse bir sorun var, demektir.

Ev alım satım işlemlerinde tapuda gerekli olan belgeler ve bilgiler

Bu yazımızda yararlandığımız kaynak: Şemsiye Sigorta Dergisi

Bir cevap yazın