Damlataş Mağarası

Alanya-Antalya Damlataş Mağarası

Toros dağlarıyla çevrili olan Akdeniz Bölgesinde bulunan Antalya ilimizin Alanya ilçesindeki Alanya kalesinin yarımadasındaki batı kıyısında bulunan karstik mağaraya damlataş mağarası denir.

Damlataş mağarası 1948 yılında o bölgedeki taş ocağının açılması esnasında patlatılan dinamitler sonrasında ortaya çıkan bir mağaradır. Bu mağara sağlık turizm açısından da ayrı bir öneme sahiptir.

Damlataş mağarasının tarihi ise Permiyen Döneminde çok eski yüzyıllara dayanıyor. Bu mağarada meydana gelen mermer duvarlarında oluşan çatlaklar, deniz dalgalarının ve yüzey kısmındaki sularının mağarayı aşındırması sonucunda su damlaları sayesinde sarkıt ve dikitlerin çokça ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Damlataş mağarası Türkiye'de turistik olarak turizme açılan ilk mağaradır. Bu mağara 45 metre bir uzunluğa sahiptir. Kış ve yaz içerisindeki hava ve ısısı ise aynıdır.

Karstik bir mağara olan damlataş mağarasının havası ise astım ve bronşit gibi nefes darlığı çeken hastalara iyi geliyor.

Astım hastalarına uzman doktorun verdiği rapor doğrultusunda 21 günlük kürler şeklinde uygulanıyor. Günlük sabah 6.00 başlayıp saat 10.00 kadar 4 saat mağarada kalarak o güzel temiz nemli havayı soluyarak tedavi olarak şifa arayanların uğrak yeri damlataş mağarası oluyor.

Hastalar 21 gün boyunca hergün yaz ve kış aylarında aynı olan nem ve sıcaklıkta bulunan bu mağarada kalarak hastalıklarına şifa arıyorlar.

Damlataş Mağarasına giriş ise ücretli.

Bir cevap yazın