DAHA UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN NE YAPMALIYIZ?

 

1.Aktif Olun

Kalp sağlığımız için ve erken yaşlanmamak adına yapılmaması gereken şeylerden birisi hareket halinde olmak. Bunu nasıl sağlayabiliriz? Spor yaparak. Yetişkinlerde günde en az 2 saat egzersiz yapılması sağlık açısından önemli bir unsur. Ancak bu spor yapımına yeni başlanmışsa 30 dakika ile başlayıp, daha sonra saatini arttırmak vücudumuz için daha etkili olur. Kronik kalp yetmezliğini önlemek ve daha başka hastalıkların var olmasını geciktirmek veya önlemek adına spor yapmamız, bizim sağlığımız için ve geç yaşlanmak için önemli bir unsurdur.

 

2.İşlenmiş Gıdaları Tüketmeye Son Verin

Günde 300 ya da 500 kalori kaybı  yaşlanmayı ortalama 5 yıl geciktiriyor. Yağsız sebze, meyve ve tahıl ürünlerinden oluşan bir diyet şeklinde yemeğimize devam edersek, vücudumuzun  enerjisini yükseltmiş  ve sağlık kazandırmış oluruz.Yaşlanma ve kronik hastalıklar  için bağışıklıktır yanı zamanda.

 

3.Diş İpi Kullanın

Diş ipi kullanmak diş eti sağlığı açısından önemli. Dişlerimizi fırçalamakla ağzımızı temizlemiş oluyoruz. Ancak diş ipi ile dişlerin arasındaki kalan bakterileri temizleyerek, birçok hastalığın vücudumuzdan gitmesini sağlamış oluyoruz. Kalp damar hastalıkları, diş eti iltihabı, vücut iltihaplanmaları, Tip 2 diyabet ve alzheimer hastalığı ile ilişkilendirebiliriz bu durumu. Diş ipi kullandığımız takdirde, bu hastalıkların olma olasılığı düşüktür.

4.İyimser Kalın

İyimser insanlar genel anlamda mutlu olan insanlardır ve mutlu olan insanın da stres hormonlarının seviyesi düşüktür. Bundan dolayıhastalık riskini daha aza düşürmüş olurlar. Dolayısıyla mutlu olmak ve her şeye olumlu bakabilmek önemlidir.

5.Evcil Hayvan Edinin

Evimizde beslediğimiz evcil hayvanlar bize arkadaşlık yaparak stres etkisi faktörünü azaltırlar.Özellikle köpek besleyenlerin, köpekleri günde en az iki defa dışarı çıkartmaları gerektiğinden, köpeklerle birlikte yürüyüş yapmış olur ve egzersiz yaparak vücutlarının zinde olmasını sağlayabilirler. Ayrıca diğer köpek sahipleri ile tanışıp sosyalliklerini artırarak stres, depresyon durumlarını daha aza indirmiş olurlar.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

Bir cevap yazın