Sağlıklı Bir Uyku İçin 4 Mucize Besin

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlıklı olmak hastalık, sakatlık dışında bedenen ve ruhen de iyi olma halidir. Peki uyku ve sağlıklı olma arasında ilişki olduğunu biliyor muydunuz? Sağlıklı uyku için neler yenir? Uyku düzeni nasıl sağlanır? İyi uyku için neler yenilir?

Besin seçimi ile ilgili kilo yönetimi üzerinde uykunun etkili olduğu son zamanlarda yapılan çalışmalarla kanıtlanmış bulunmakta. Uyku kalitemiz hakkında ise yeterli bilinç henüz oluşmamış durumda. Gelin bu yazımda uyku ve beslenme arasındaki ilişkiden bahsedelim.

 

Uyku Kalitenizi Hangi Besin Grupları İle Düzenleyebilirsiniz?

1- Süt ve Süt Ürünleri

Küçüklüğümüzde annelerimiz uyumadan önce bir bardak ılık süt içirirlerdi bize, hatta içerisine de bir kaşık bal katıverirlerdi. Bir bildikleri varmış! Çünkü triptofan içeriği yüksek, kaliteli protein kaynağı olan süt, daha hızlı uykuya dalmamızı sağlamakta. Yapılan araştırmalarda, süt tüketiminin uyku apnesinin olumsuz etkilerine iyi geldiği gözlemlenmiştir, bu da daha kaliteli bir uyku uyumanıza olanak sağlamakta. Ayrıca süt ve süt ürünleri tüketimi anti-inflamatuar etkiye sahip. Bununla birlikte günde 2-3 porsiyon süt tüketiminin gut hastalığına karşı koruyucu etkisi olduğu da bilinmekte.

2- Papatya Çayı

Stresli hissettiğiniz veya stresin uyumanıza engel olduğu durumlarda 1 bardak papatya çayı içmeye ne dersiniz? Papatya çayı yatıştırıcı etkili olup aynı zamanda tüketimi depresyon ve stres yönetimine fayda sağlayabilir. Kanser hastalarında yapılan bir araştırmada papatya çayı tüketiminin anksiyete ve depresyonun olumsuz etkilerini azalttığı gözlemlenmiş. Başka bir çalışmaya göre doğum sonrası görülen depresyon ve uyku kalitesinin azalmasına papatya çayı tüketiminin olumlu etkileri bulunmakta.

3- Proteinler

Uyku problemi yaşıyorsanız beslenme planınızı gözden geçirmenizde fayda var. Protein içeren besinlerde bulunan ve melatonin sentezinde rol oynayan triptofan, uyku eğilimini artırmanıza yardımcı olmakta. Bu yüzden günlük kilogram başına 1 gram kaliteli protein tüketimi hem günlük alınması gereken proteini hem de uykunuzu karşılamada yeterli olacaktır.

4- Melatonin Salgısını Artıran Sebze ve Meyveler 

Serotonin ve melatonin salınımlarının artması üzerinde etkili muz, portakal, ahududu, vişne gibi meyveler ile ıspanak, patlıcan, patates gibi sebzeleri de beslenmenize dahil etmenizi tavsiye ederim. Bu sayede uyku kalitesini arttırma şansınız pek mümkün.

 

Bir cevap yazın