Daha İyi Uyumanın Yolları

Uyumakta güçlük çekiyorum, bir türlü uykuya dalamıyorum, koyun saymak da fayda etmiyor diyorsanız işte bu öneriler tam da size göre...

Sırtınız düz bir şekilde yatağın üzerine uzanın. Bacaklarınızı tavana doğru açın ve bu pozisyonda 5 ile 20 dakika arası kalarak derin nefesler alın.

Uyumadan önce lavanta koklayanların daha iyi bir uyku aldığı ispatlandı. Yatağınızın başında bir buket lavanta bulundurmak iyi bir uyku için oldukça faydalı olacaktır.

Çarşaflarınızı haftada bir kez çay ağacı yağı gibi uçucu yağlarla yıkayınız. Böylece odanızı alerji geçirmez hale getirirsiniz. Bu da alerjisi olanlar için iyi bir gece geçirmelerini sağlayacaktır.

Triphopan isimli amino asidi hiç duydunuz mu? Bu amino asit serotonine dönüşür ve uykunuzu düzenler. Bu nedenle triphopanın iyi bir miktarda bulunduğu muz tüketmek uyku için oldukça önemlidir. Uyku sorunu yaşayanlar yatmadan önce muz yiyebilirler.

Dünyanın en rahatlatıcı şarkısını bulmak için kadınların kalp ritimlerini, nefes düzenlerini ve beyin aktivitelerini inceleyen Mindlab International bir sonuca ulaştı.

Mindlab International'e göre en rahatlatıcı şarkıBritish Academy of Sound Theraphy ve İngiltereli müzik üçlüsü Marconi Union işbirliğinde yapılan "Weightless" isimli bir şarkı. Öyleyse 8 dakikalık bu şarkıyı https://youtu.be/UfcAVejslrU  buraya koyalım 🙂  iyi uykular 🙂


Karnınızın üzerinde uyumak eklemlerinizin ve boyun ile alt sırt etrafındaki yumuşak dokularınızın üzerinde  bir baskıya sebep olur. Ağrısız bir uyku için genellikle sırtüstü yatmaya çalışın. Ancak eğer bu sizin için rahat bir pozisyon değilse bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirerek yan yatmayı deneyebilirsiniz.  Bu iki seçenek, omurganızın için en iyi pozisyondur.

Yüksek kan basıncı ve anti depresan bazı ilaçlar uykunuzu bozabilir. Eğer bu konuda sorun yaşıyorsanız doktorunuzla danışın ve yeni yöntemler deneyin.

Küvette vakit geçirmenin uyku getirir. Uyumadan önce ılık bir duş almak, vücut ısınızı artırır. Bu ısı azalırken ise vücudunuz  gevşer ve uyumanıza yardımcı olur.

Gece yatmadan önce kitap okumak uyku sorunu yaşayanlar için iyi bir çözüm olabilir. Kelimeler sizi farklı diyarlara götürür ve uyku öncesi tatlı bir dünya oluşturur.

Eğer yatağınız bel boşluğunuzu doldurmuyorsa bedeninizi desteklemiyor demektir. İyi bir uyku için iyi bir yatak oldukça önemlidir.

Vücut rahatlama tekniklerini için bir hipnoterapistten birkaç seans alabilirsiniz.

Rahatlama egzersizleri uygulayabileceğiniz kolay çalışmalardan oluşmaktadır. Kendinize 5 dakikanızı ayırın ve vücudunuzdaki her bir kası ayrı ayrı hissetmeye çalışın, 5 saniye boyunca kaslarınızı kasın ve sonra gevşeyin.  Rahatlayacaksınız...

1000'den fazla denek üzerinde yapılan araştırmadan sonra, antrenman yapan kişilerin %76 ile 83'ünün, yapmayanlara göre çok daha iyi bir uyku çektiği ispatlamıştır. Antreman yapın...

Telefon ekranlarının yaydığı mavi ışık tam bir uyku düşmanıdır. Ancak şimdiki akıllı telefonlar buna hem uygulamalarla hem de defult gelen özelliklerle çözüm sunuyor. Işığı uyku moduna alın... Bu sayede telefonun ışığı gün ışığının doğal halini taklit edecek ve melatonin seviyenizi artıracaktır.

Kuruyemiş, fasulye ve balık gibi magnezyum zengini yiyecekleri  tercih edin. Magnezyumun kasları rahatlatıcı etkisi vardır. Ayrıca en önemlisi de GABA reseptörlerinin beyni kapanışa geçirmeyi tetikler.

Uyanmak için yaptığınız gibi uyumak için de saat kurun ve düzenli saatlerde uyumaya çalışın.

  • Tüm bunlar çözüm olmadıysa yatakta 15 dk hareketsiz durun. Vücut kendini tıpkı bir bilgisayar gibi uyku moduna alacaktır...


www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet


1 Yorum

Bir cevap yazın