D VİTAMİNİNİ DİKKATE ALIN!

 

D vitamini depoları yetersiz olan annelerin bebekleri de bu durumdan etkileniyor. Araştırmalar Türkiye'de her 10 kişiden 9'unda D vitamini eksikliğini gösteriyorken D vitamini gerçeği ile tanışmamızın tam zamanı!

D vitamini gereksinimi gebelikte ve emzirme döneminde artıyor. Ancak artan bu ihtiyaca karşın yeterli desteğin alınmaması eksikliği tetikleyen nedenlerinin başında geliyor.

 

 

Türkiye'de D vitamini eksikliği görülme sıklığı ve ilişkili faktörlere yönelik yapılan "Prevalence and Vitamin D Deficiency and Associated Factors in Turkey" araştırması sonuçlarına göre D vitamini eksikliği görülme sıklığı kadınlarda %93 ile erkeklerden daha yüksek. Çalışmaya göre Türkiye'de 10 kişiden 9'unda D vitamini eksikliği görülüyor. Anne, bebek ve çocuklarda D vitamini önemini konuştuğumuz Acıbadem Sağlık Grubu Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, özellikle annelerin hamilelikte ve emzirme döneminde artan D vitamini gereksinimlerini karşılayamamasını, eksikliğin en önemli nedeni olarak açıkladı. Prof. Dr. Semiz, D vitamini eksikliğinde çocuklarda büyüme ve gelişmenin etkilendiğini ve ciddi bir metabolik kemik hastalığı olan raşitizmin ortaya çıktığını belirtti. Türkiye'de D vitamini eksikliği görülme sıklığının çocuklarda % 3,8-19 ergenlerde % 8-65, gebe ve doğurganlık çağındaki kadınlarda da %46-70 arasında olduğunu belirterek, "D vitamini, vücutta kalsiyum dengesini düzenleyerek, kemik mineral yapısının oluşmasını sağlıyor. Büyüme-gelişmeye katkıda bulunarak, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. D vitamini gereksinimini hızlı büyüme dönemlerinde artıyor. D vitamini eksikliğinde, çocuklarda büyüme ve gelişme etkilenebiliyor ve ciddi bir metabolik kemik hastalığı olan raşitizm ortaya çıkabiliyor. Ayrıca diş çıkarmada ve yürümede gecikme gibi problemlere neden olabiliyor" dedi. Prof. Dr. Semiz'den aldığımız konuyla ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D Vitamini Uygun Dozlarda Kullanılmalı

D vitamini eksikliğinden korunmak için hamileler ve emziren annelere yaşam tarzı göz önünde bulundurularak 600-2000 IU/günlük D vitamini ;çocuklara 1 yaşına gelinceye dek günde 400 IU 1-18 yaş arasında 600 IU günlük D vitamini düzenli olarak verilmeli.D vitamininde doğru doz alımı oldukça önemli. Bilinçsizce kullanılan yüksek dozdaki D vitamini sakıncalı olduğu için D vitamini takviyesi hekim önerisi olmadan yapılmamalı.

 

 

 

 

D Vitamini Eksikliği Çocuklarda Raşitizm Hastalığının Nedeni

Çocuklarda D vitamini eksikliğinde raşitizm hastalığına bağlı olarak; kafa kemiklerinin pinpon topu gibi çökmesi, alın çıkıklığı, kafa şeklinde değişiklikler, bıngıldak kapanmasıda gecikme, kaburgalarda ve göğüs kafesinde şekil bozuklukları, uzun kemik uçlarında kadeh şeklinde genişlemeler, yürümede gecikme, yürümeye başlayan çocuk da bacaklarda X ve O şeklinde gerilmeler, başta terleme ve saç dökülmesi, kabızlık, diş çıkarma ve yürümede gecikme, enfeksiyonlara yatkınlık gibi sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güneş ve Gıdalar D Vitamini İhtiyacını Karşılamada Yetersiz

D vitamini eksikliğinin pek çok nedeni bulunuyor.Bunlar ;güneş ışınlarından yeteri kadar yararlanamamak. D vitamininden zengin besinleri yetersiz tüketmek, annenin hamilelikte ve emzirme döneminde artan D vitamini gereksinimini karşılayamaması, bazı ilaçlar, bağırsak eminim sorunları ve kronik hastalıklar olarak sıralanabilir. D vitamininin en büyük kaynağı güneştir. D vitamini başlıca ve ışınları aracılığı ile deride, ayrıca besinler yoluyla provitamin olarak alınarak karaciğerde sentezlenir. Güneş ışınlarının dik geldiği zaman diliminde vücudun belli bölgelerinin günde 20 30 dakika güneşte kalmak günlük D vitamini ihtiyacımızı karşılıyor. Ülkemiz güneş açısından oldukça şanslı bir coğrafyada, ancak yapılan araştırma sonuçlarına göre çocuk ve ergen grupta D vitamini eksikliği görülme oranı oldukça yüksek. Bunun nedenleri arasında ülkemizin güneş ışınlarını alış açısı ve güneşin kışın yeterince etkili olmamasını sayabiliriz. Yaz aylarında ise faktör 15 üzerinde koruma güneş ışınlarını bloke ediyor, öte yandan aşırı güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini artırıyor. Somon, uskumru, ton balığı, sardalya gibi yağlı balık türleri ; yumurta sarısı, süt, brokoli, maydanoz D vitamini yönünden zengin. Ancak bu besinlerde miktar olarak günlük alınması gereken D vitamini ihtiyacını karşılamıyor.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın