Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Açılıyor

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Açılıyor

Resmi olarak Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020 20 Şubat Perşembe günü Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Açılıyor. 7 gün 24 saat açık olarak hizmet verecek olan bu kütüphanede 5 bin kişiye aynı anda hizmet verecek olan bu kütüphanede tam 4 milyon kitap basılı olarak yerini almış durumda. İnşaasına 2016 yılında başlanmıştı. 125 bin metre kare üzerine kurulmuş olan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi 4 yılda tamamlanarak 2020 yılında bu hafta perşembe günü hizmete açılıyor.

Dünyanın sayılı kütüphaneleri içinde yer alan kütüphanede bir de Recep Tayyip Erdoğan’ın bağışladığı bir el yazması Kur’an’ı Kerim’de yerini aldı.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi en büyük salonu olan prestij okuma salonun üstündeki kubbenin kemerinde ise Kur’an’ı Kerim’in ilk inen ayetleri olan Alak sûresinin 4 ve 5 Âyetlerinin Türkçe Meali: “O Kalem ile yazmayı öğretendir İnsana bilmediğini öğretendir” yazılmıştır.

Bu kütüphanede çocuklar, öğrenciler, araştırmacı yazarlar için özel bir bölüm ayrılmıştır. Burada kitaplarını okuyarak sessiz ve geniş ve ferah ortamda araştırma yapmanin zevkine tadacaklardır.

Bu koleksiyonda yer alan eserler ise şöyledir:

El yazmaları, nadir eserler, özel koleksiyonlar, pullar, gravürler, haritalar, fermanlar, fotoğraflar da buraya gelenlerin hizmetine sunulacaklar arasında yerini almış vaziyette.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Türkiyenin en büyük kütüphanesi olarak hizmet verecek konumdadır.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesine üyelik ise e-devlet üzerinden ve yeni kimlik kartlarıyla da girişler yapılabilecektir.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Adresi:

Beştepe cad. Gazi, Cumhurbaşkanlığı Bulvarı, Yenimahalle /Ankara

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın