Covid 19'a Karşı Bağışıklığı Güçlendiren Besinler

Virüslerden ve hastalıklardan korunmak için bağışıklığı güçlü tutmak önemli. Bu anlamda hem kendinize hem de çevrenize daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor. Peki, bağışıklığı güçlendiren besinler nelerdir?

  • TURUNÇGİLLER

Birçok kişi soğuk algınlığına yakalandıktan
sonra C vitaminine başvuruyor. Bu tamamı
ile doğru bilinen bir yanlış. Hastalığa yakalandıktan sonra değil, hasta olmamak adına daima C vitamini almalıyız. Hastalığa
yakalanmadan önce yoğun bir C vitamini
deposu olan turunçgillere başvurmak bağışıklık sisteminizi olası enfeksiyonlardan koruyacaktır. Ayrıca turunçgilleri tüketmek beyaz kan hücrelerimizi de güçlendirecektir. Tüketmemiz gereken turunçgiller ailesine göz atacak olursak;

  1. Portakal
  2. Greyfurt
  3. Mandalina
  4. Limon
  • KIRMIZI BİBER

C vitamininin yalnızca turuncu meyvelerde olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün.
Çünkü kırmızı biber C vitamini açısından
turunçgiller kadar zengindir. Kırmızı biber
içerisindeki vitaminlerle bağışıklık sisteminizi
oldukça güçlendirecektir. Ayrıca gözlerinize
ve cilt sağlığınıza da iyi geldiği söylenmektedir.

  • SARIMSAK

Dünyanın neredeyse her mutfağında bulunan sarımsak sağlık için tüketilmesi gereken önemli sebzelerden birisidir. Sarımsak hem bağışıklığı güçlendirir hem de kan basıncısını düşürür.

  • ZENCEFİL

Zencefil gribe bağlı mikroplara ve boğaz ağrısına karşı oldukça faydalıdır. Mide bulantısına da oldukça iyi gelmektedir.
Zencefil kronik vücut ağrılarına ve kolesterolü düşürmeye de yardımcı olur.

  • ZERDEÇAL

Bu parlak ve sarı acı baharat, enfeksiyonla mücadelede önemli bir rol taşır. Birçok hastalığa karşı kullanılır, bağışıklık sistemini ve kasları güçlendirir.

  • YEŞİL ÇAY

Yeşil çay tüketmek bağışıklık fonksiyonlarınızı güçlü bir seviyeye getirecektir. İçerisinde bulundurduğu mineraller mikroplarla mücadelede insan vücuduna oldukça yardımcı olur.

Bir cevap yazın