Corona Virüs Nedir? Corona Virüs İçin Korunma Yolları Nelerdir? Corona Virüs Olan Ülkeler Hangileridir?

Corona Virüs Nedir?

Corona virusü Çin'in Wuhana kentinde 12 Aralık'ta ortaya çıkmıştır.

Peki Bu Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Çin'deki bir balık pazarından çıktığı düşünülen bu virüsu yapılan araştırmalar ve testler sonucu ilk bu şekilde hayvanlardan bulaşan bir virüs türü olduğunu ilk başta sizlere belirtmek isterim.

12 Aralık sonrasında Çin'in Wuhana kentinde başlayıp 84 ülkeye yayılan ve git gide Avrupa'ya ve daha birçok ülkeye'de bu virüs bulaşmaya ve çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Corona virusü şimdiye kadar bu sayı artık 3 bine kadar yükselen bu virüs nedeniyle ölümcül vakkalarda sayıları da artmaya devam ediyor. Resmi verilere göre bu sayı %2 ve %3 ölüm oranlarına kadar varmış ulaşmış durumda. Dünyada corona virusü görülen vaka sayısı 80 bine ulaşmak üzere...

Corona Virüs Belirtileri Nelerdir?

Bu virüs ateş ama ani bir şekilde yükselen yüksek ateş durumu, baş ağrısı, hapşırık, kuru öksürük, üst solunum yollarının tıkanması nefes darlığı, soluk alıp vermede sıkıntılı durum ve en son böbrek yetmezliği olarak ortaya çıkıyor.

Corona virusü grip virüsü gibi yayılıyor. İlk belirtileri ise kişide ateş kuru öksürük, ishal, kusma, iştahsızlık, hapşırık olarak üst solunum yollarını tıkayarak virüs yavaş yavaş böylelikle ortaya çıkıyor.

Dünya'da Corona Virüsü

Dünya Sağlık Örgütü "Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu" ilan etmiştir.

Corona Virüsü Covid-19 olan bu virüs türüdür.

Dünya Sağlık Örgütünce açıklanan corona virüsünün 'kuluçka dönemi' bu enfeksiyona yakalandığı an itibari ile görülmüş olduğu vakte kadar geçen dönem süresi takriben 14 gündür. Bu süre bazen daha da uzuyabiliyor.

Corona Virüsten Korunma Yolları

1- Gün içerisinde ellerinizi sık sık sabunla iyice yıkayın.

2- Hapşırırken ya da öksürük olduğunda ağzınını elinizle veya bir mendille kapatın. Mendili tek kullanımdan sonra atınız.

3- Yüz bölgenize yani göz burun ağız bölgenize gün içinde elinizle sakın dokunmayın uzak durun.

4- Yumurta,  et ve balık gibi yiyecek türlerinin çok iyi pişmesine özen gösterin ve çok dikkat edin.

5- Bol bol su tüketin.

6- Bağışıklık sistemini güçlendirecek C vitamini ve gıdaları gün içinde tüketmeye çalışın.

Corona Virusü Olan Ülkeler Hangileridir?

Çin, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Irak, İran, Suriye, İtalya, Almanya, Azerbeycan, Makao, Tayland, Endonezya, Malezya, Hindistan, Pakistan, Yemen, Lübnan, Yeni Zelanda, Nijerya,  Afganistan, Filipinler, Monaka, Ekvador, Katar, Kazakistan, Özbekistan, Ermenistan, Somali, Vietnam, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, ABD, İsrail, Güney Afrika, Belarus, Hollanda, Litvanya, Fransa, Belçika, İspanya, İngiltere, Avustralya, İsviçre, Kanada, Norveç, Rusya, Yunanistan, Meksika, Romanya, Gürcistan, Umman, Nepal, Sri Lanka, San Marino, İrlanda, Kamboçya, Danimarka, Finlandiya, Cezayir, Brezilya, Mısır, Kuzey Makedonya, Estonya, İzlanda,

Türkiye'de ise Corona Virusü vakasına şu ana kadar rastlanmamıştır.

Türkiye Corona Virusü için bazı sınır kapılarını 31 Mart'a kadar kapattı.

Irak ve İran Sınır Kapıları Şöyledir:

Şırnak, Habur Sınır Kapısı

Hakkari, Üzümlü Sınır Kapısı

Türkiye İran arası olan sınır kapıları kapatıldı.

Van- Kapıköy Gümrük Kapısı,

Ağrı-Gürpılak Sınır Kapısı,

Iğdır-Dilucu Gümrük Kapısı,

Not: Gün içinde dışarıda toplum içinde toplu taşıtlarda eliniz tuttuğunuz ve sürdüğünüz için sonrasında ya bir dezenfektan ile ya da ellerinizi yüzünüze sürmeden önce hemen biryerlerde ellerinizi bol sabunla iyice yıkayınız.

Sağlıklı günler dilerim...

 

1 Yorum

  1. Çinlilerin her şeyi yeme merakının tüm dünya evlerinde hapis kaldı ve sevdiklerini kaybetti.

Bir cevap yazın