Corona Virüs İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Corona Virüse Karşı Neler Tüketmeliyiz

Corona virüsü artık tüm dünyada yayılan yeni tip virüs türü olarak adlandırılıyor. Türkiye’de Avrupa başta olmak üzere, Amerika ve Suudi Arabistan’dan gelen umrecilerde virüs vakaları görülüyor.

Bizlerde ebeveyn ve bireyler olarak başta hijyen olmak üzere evde en dikkatli bir şekilde kendimizi ailemizi çocuklarımız için en iyi şekilde evleri dezenfekta edip el hijyenine çok önem vererek gereken tedbirleri alarak yüce Mevlamıza tevekkül etmeliyiz. Tedbir bizden tevekkül Allah’tan diyerek bu zor süreçte Sağlık Bakanının dediklerini yapıp uygulayarak olabilecek ve yayılabilecek corona virüsünün bulaşmaması için gerekli olan herşeyi yapmamız gerektiğinin bilincinde olalım.

Corona Virüse Karşı Tüketilmesi Gereken Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Corona Virüse Neler İyi Gelir?

Uzmanların önerilerine lütfen kulak vererek bunları uygulayalım:

Üzüm sirkesi günlük 1 yemek kaşığı içilecek. Virüse karşı en etkili olan üzüm sirkesini temizlik ve hijyendede kullanmayı uzman doktorlar öneriyorlar. Antibakteriyel ve mikrop öldürücü etkisi nedeniyle sirkenin virüsde oldukça faydalı bir etkisi vardır.

C vitamini olan yiyeceklerden tüketilmesi gerekiyor işte bu yiyecekler şunlardır:

Meyveler: Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, limon, kuşburnu gibi C vitamini açısından bu meyveleri tüketmek bağışıklık sistemini oldukça güçlendirecektir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Maydanoz, dereotu, sivri biber, her türlü çiğ tüketilibilen yeşil yapraklı sebzelerden tüketmek bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Bitki çaylarından: Ebegümecü, zencefil, ıhlamur, kuşburnu gibi çayları tüketmek öneriliyor.

Günlük 8 saat uyku uyunmasını gerektiğini çünkü bağışıklık sistemini güçlendirmede çok önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar Akşam saat 10.00 yatılıp sabah 6 kalkılması gerektiğini bu 8 saat uykunun vücudun bağışıklık sistemini daha da güçlü tutmayı sağlıyor.

Yatmadan 6 saat öncesinde çay ve kahve gibi kafeinli içeceklerin içilmemesini ve yatmadan iki saat öncesinde yeme içmenin bırakılmasının sağlık açısından önemi büyüktür.

Tabiki en önemli el hijyenine ellerin sık sık en az 20 saniye sabun ile iyice yıkanması gerekiyor.

Dışarıda ya da ellerin su ile yıkanması mümkün olmadığı zamanlarda kolonya ya da bir dezenfektan ile eller iyice ovulması gereklidir.

Gerek hapşırmada burun kısmında, gerek öksürme gibi ağız kısmının hemen kapatılması  durumlarında ise tek kullanımlık olan kağıt mendiller tercih edilmelidir.

Evler kapalı alanlar sık sık havalandırma yapılarak içeri temiz hava girmesini sağlamakta oldukça önemli olduğunu unutmayalım.

Meyve ve sebzeler sirkeli su ile iyice yıkanarak dezenfekta edildikten sonra tüketilmesi gerekiyor.

Dışarı çıktığınızda elinizi yüzünüze burnunuza gözlerinize dokundurmamanız gerekiyor.

Hiçbir kişi ile birebir temas tokalaşmadan sarılmadan kaçınılması gerekiyor.

Acil ihtiyaçlar harici kalabalık ortamlardan sakınmak en önemli faktördür.

En önemlisi dengeli ve yeterli beslenme ve iyi bir uyku uyuyarak vücudun bağışıklık sistemini güçlü tutmaya çalışmalıyız.

Bir Hadis-i Şerif

İbni Hacer (rahimehullah). Tarih boyunca Müslüman beldelerde görülen bütün salgınlar ilkbahar ve kış aylarında meydana gelmiş ve yazın başlangıcıyla yok olmuştur.

(Bezl-ül maun fi fazli daun/369)

Selam ve Dua ile Kalın…

Sağlıklı günler dilerim…

 


"Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken sen bir HİÇ ol. Menzilin yokluk olsun. İnsanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl çömleği tutan dışındaki biçim değil içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir." Hz. Mevlana

Bir cevap yazın