Corona Virüs İçin Bu Süreçte Neler Yapılması Gerekiyor?

Corona Virüs İçin Bu Süreç Nasıl Devam Ediyor?

Dünyayı saran bu corona virüste Türkiye'de 98 vaka olup bir de ölüm ile sonuçlanan bir vaka gerçekleşti. Dünyada Türkiye corona virüs'te önceden almış aldığı korunma tedbirleri sayesinde Dünyada birinci oldu. Birçok ülke Türkiye'de bu zor süreçte yardım talebinde bulundu.

Corona Virüs Covid-19 adlı bu virüs türü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın ilk olarak bu 14 günlük sürecin çok önemli olduğuna vurgu yaparak 1-2 ay olan bu zorlu süreci olduğunu ve tedbiri elden bırakmamak gerektiğini konusuna yeniden açıklamalar getirerek açık ve net olarak ifade etti.

Corona Virüs Sürecinde Neler Yapılması Gerekiyor?

Zorunlu kalmadıkça dışarıya çıkılmayacak.

Sık sık eller 20 saniye sabun ile yıkanacak.

Dışarıya çıkarken giydiğiniz plastik şeffaf eldivenler iki saatte bir çıkartılıp yenisi giyilecek.

Dışarıdan eve geldiğinizde ilk olarak eller yıkanmalıdır.

Dışarıdan eve girince eller yıkandıktan sonra temiz ev kıyafetleri giyilecek.

Dışarıda giymiş olduğunuz kıyafetler günlük olarak yıkanacak.

Evde de üzerine giydiğiniz kıyafetler günlük değiştirilerek yıkanacak.

Yastık kılıfları da günlük değiştirilerek yıkanacak.

Renkli çamaşırlar 40 derecede yıkanacak. Durla suyunu yumuşatıcı yerine elma sirkesi kullanılacak.

Beyaz çamaşırlar birkaç saat öncesinde çamaşır suyunda bekletilerek makinaya atılıp 90° derecede yıkanacak. Önceden ıslatılmamış beyaz çamaşırların ön yıkama gözüne deterjan ile birlikte bir bardak çamaşır suyu atılarak ön yıkama yaptırıldiktan sonra ana yıkama olan 90° derecede yıkanacak.

Evler sık sık pencereler açılarak içeri temiz hava girmesi sağlanacak.

Evdeki kişilerle temas en az iki metrelik mesafeden konuşmalar gerçekleştirilecek.

Evdeki yüzeyler günlük çamaşır suyu ya da sirke ile silinecek. Bunlar yerler kapı kolları, dokunulacak ve el temasının olduğu her bir yer dezenfekta edilecek.

Yediğiniz ve içtiğiniz meyve ve sebzeleri yıkarken sirkeli su ile iyice yıkayıp dezenfekta yaptıktan sonra meyvelerin yenilmesi ve sebze yemeklerin de pişirilmesine dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisidir.

Corona Virüs İçin kalabalık ortamlardan kaçınarak bizdeki olabilecek herhangi bir virüsü başkalarına yaymamak, dışarıya çıkıldığında dışarıdaki kişilerden gelebilecek virüsleri dize ve evdeki kişilere buluşmasını önlemek için zorunlu bir ihtiyaç olmadan lütfen dışarı çıkmayalım.

Bu 14 günlük kuluçka süresi çok önemli. Sağlık bakanlığının söylemiş olduklarını dinleyerek yerine getirerek gerekenleri yapmalı gereken kurallara uyarak ilk önce kendi sağlığımızı sonra başkalarının sağlığını düşünerek hareket edelim. Tedbirli olalım. Tedbiri elden bırakmayalım.

Gerekli olan tedbirleri aldıktan sonrada Allah'a tevekkül edelim. Dua ederek yüce Allah'tan yar ve yardım dileyelim. Sabır ve dua ile bu zor süreci aşmaya çalışalım.

Bizler üzerimize düşen gerekli tedbirleri alarak gerisini yüce Allah'ın takdirine bırakalım.

Sağlıcakla kalın.

Sağlıklı günler dilerim...

Bir cevap yazın