Çöllerde açan taşlar: Çöl Gülü (selenit)

Pritzker ödüllü mimar Jean Nouvel’e göre ‘’Çöl Gülü’’ doğanın kendisi tarafından tasarlanan ilk mimari strüktür. Öyledir de… Çöl Gülü yani Selenit Taşı adeta doğanın kurak çöl bölgelerinde sunduğu  görsel bir şölendir.

Selenit Taşı (Çöl Gülü), körfez bölgesindeki çöllerde yaygın olarak bulunur. Beyazdan kahverengiye doğru değişen renk yelpazesine sahip bir mineral taştır. Sıkışmış kum parçacıkları içerir. Çöllerde çökelme sonucu oluşur. Bu taşın güle benzemesinden dolayı Çöl Gülü olarak adlandırılır.

Çöl gülünün yapısı ve görüntüsü ortamda bulunan kuma göre değişiklik gösterir. Örneğin; Selenit taşının (Çöl Gülü)  oluştuğu ortamda demir oksitler varsa, rozetler paslı bir ton alır. Genellikle alçı minerali yoğunluktadır. Ancak barit, selestin ve diğer mineraller de çöl gülü oluşturabilir.

Öyle ki mimar Jean Nouvel bu taştan esinlenerek Katar Ulusal Müzesi’ni tasarlamıştır. Doha’da bulunan Katar Ulusal Müzesi geometrik formlarıyla şehirdeki en etkileyici eserlerden biri. Müze, Katar ve halkının eşsiz hikayesini anlatıyor.

Bir cevap yazın