Coğrafi İşaretli Bir Ürün: Siyah Bursa İnciri

Cambridge Dükü Prens William'ın karısı Kate Middleton hamilelik döneminde mide bulantısından şikâyet eder. Bunun üzerine Kraliçe Elizabeth'in Düşes'e özellikle Bursa'da yetişen siyah incir yemesini tavsiye eder. Böylece Middleton hamileyken Bursa'nın incir bahçelerinden Londra'daki Kensington Sarayı'na sık sık siyah incir taşınır.

"Bursa'nın siyahı" ve/veya "siyah Bursa inciri" diye de adlandırılan siyah incirin faydaları saymakla bitmiyor. Üstelik dünyadaki incir üretiminin %30'u Türkiye'de gerçekleşiyor. Türkiye'de ise incir üretiminde ilk sırada Aydın ikinci sırada İzmir üçüncü sırada ise Bursa geliyor. Bursa'yı diğer şehirlerden siyah inciri... Bursa siyah incir 49 ülkeye ihraç ediliyor. Siyah incirin ihraç edildiği ülkeler arasında Kanada, Çin, İsveç, Rusya, Almanya, Hollanda ve İngiltere geliyor.

Siyah Bursa İnciri

Bursa Siyah İncirin Faydaları

  • Sütün iki katı kadar kalsiyum barındırır.
  • C hariç tüm vitaminler vardır.
  • Kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azaltır.
  • Kemik hastalıkları ile kansızlığı da önler.
  • Astım, öksürük ve soğuk algınlığına karşı faydalıdır.
  • Kolesterol seviyesini düşürir.
  • Yüksek lif oranına sahiptir. Bu nedenle diyet listelerinde başı çeker.

Bursa'nın siyah inciri 2018 Kasım'ında S.S. Bursa Bölgesi Tarım Kooperatifleri Birliği tescillendi ve çoğrafi işaretini aldı. "Dürdane" incirin bir çeşidi olan Bursa inciri kendi kendine döllenemeyen bir meyve olduğu için erkek meyvelerindeki çiçek tozlarının dişi incire taşınması gerekiyor. Döllenme için erkek incirlerin içerisinde bulunan arılar kullanılıyor; bu incire "ilek" deniyor. İlek meyvelerindeki çiçek tozlarının ilek arıcığı tarafından dişi incire taşınması için ileklerin dişi ağaçlarına asılması işlemine de "ilekleme" adı veriliyor. İlekleme işlemleri haziran- temmuz ayları arasında üç kez yapılıyor. Hasat ise ağustos başı ile ekim sonu arasında gerçekleştiriliyor.

Siyah İncir Festivali Düzenleniyor

Eylül ayında Bursa'da Siyah incir Festivali düzenlenir. Farklı bahçe incirlerinin yarıştığı, yağlı güreş müsabakaları ve konserlerin yapıldığı festival döllenmesi ile hasat arasında bir dinlenme ve eğlenme havası içinde geçer.

Bir cevap yazın