ÇOCUKLARDA YALAN SÖYLEME TEDAVİSİ

Çocuklarda yalan söyleme becerisi aileden gelen bir durumdur. Çocuklar rol model aldıkları kişinin tavır ve hareketlerini söylemlerini içselleştirmiştir. Ror modeli olarak aldıkları kişilerden anne, baba veya çevrelerindeki herhangi biri yalan söylüyorsa, çocuk bunu çok rahatlıkla farkeder ve bunun güzel bir şey olduğunu düşünerek, yalan söylemeyi normal sanar.

YALAN ÇEŞİTLERİ

Hayali Yalanlar: Bu yalan çeşitinde çocuk müthiş derecede hayal kurar, hayal ürünlerini gerçekmiş gibi sanıp, etrafındaki insanlara gerçek olarak anlatır ve bu konuda bayağı yetenekli olur. Etrafındaki insanların inanmasını sağlar. Kendi kendine bir hikaye uydurup, bu hikayenin olduğunu sanar ve herkese de buluna inandırmaya çalışır. Bu durumun adına bilimde Alaltbasi Lying denilmektedir. Ve bu oluşumun sebebi çocukların aile içindeki karşılaştırmalardan veya okulda öğretmenlerinin yapmış olduğu diğer arkadaşlarını övme veya kendilerine karşı öğretmenlerinin tepki verdiğini düşünme, durumlarından ortaya çıkmaktadır. Bu oluşumun başka birçok sebebi olabilir. Bunlardan birkaçı, örneğin kendine ait bir odasının olmaması veya maddi yönden sıkıntılı bir ailenin içinde yaşıyor olması. Diğer bir sebep ise ailesinin ve çevresindeki insanların başka kişilerle kendini kıyaslıyor olması. Belirli bir süre sonra yaşları büyüdükçe bu tutumları değişip bu durumdan kurtulabilirler. Ancak bunun içinde ailenin ve çevredeki insanların yardımcı olması gereklidir.

Önleyici Yalan : Ceza almaktan korktukları zaman söyledikleri yalanlardır. Çok sevdikleri bir şeyden mahrum olmaktan veya tatil yapmak isteyip de tatil yapamamaktan korkarak, yalan söyleyebilirler.

Taklit Yalan: Bu yalan çeşitinde, çocuk en çok anne, babayı örnek alır. Eğer anne babası yalan söylüyorsa, çocukta onun normal bir şey olduğunu düşünerek o da yalan söyler. Anne, baba çocuğun anlamadığını sanar ama, örneğin doktora gittiğini söyleyip, gezmeye giderse, çocuk bunun farkındadır, anne babanın yalan söylediğini bilir. Yalan söylemenin normal olduğunu sanar.

Patolojik Yalanlar : Bunlar doğru söylendiğinde aslında daha iyi olacak tarzda yalanlardır ama kişi kasıtlı olarak yalan söyler ve bu da çocukların gelişimine ve yaşamına zarar veren yalanlardandır. Kendisini zor duruma sokan, zorda kalmasını sağlayan yalanlardır.

 

Savunma Yalanları: Çocuk sık sık eleştiriliyor veya sürekli itilip kalkıyorsa, kendini koruma adına bu yola başvurur. Normal zamanda doğru söylediği halde, yalan söylüyorsun diye sonuçlandığında çocuk kendini kötü hisseder ve bunu alışkanlık haline getirip. Nasılsa kimse bana inanmıyor diyerek yalan söylemeye başlar.

Yüceltilmiş Yalanlar :Başkalarının hayranlıklarını kazanmak adına, hiç olmadık şeyleri söyleyerek kendisini farklıymış gibi tanıttığı yalanlardır.

 

Ergenlik Dönemi :Ergenlik döneminden önce çocuklara birçok şey farklı söylenirken, ergenlik çağına geldiklerinde farklı anlatıldığı için, çocuklar bocalama yaşarlar ve bu dönemde her şeyin tam tersi olduğunu gördüklerinde, yalan söylemeye başvururlar. Örneğin cinsellik, para, uyuşturcu bu tarz şeylerin sır olarak tutulması gerektiğini çevre ve aile olarak belirtildiğinde, çocuklar daha öncesinde çocukluk döneminde bunları konuştuklarından ve hiçbir sorun yaşamadıklarından dolayı, ergenlik zamanlarında da bu konuyla ilgili sıkıntı yaşar ve yalana başvururlar.

Genç Yetişkinlik :Bu dönemdeki insanlar büyüklüğün verdiği sorumluluklardan, aileden bağımsız olma durumundan ve ihtiyacından dolayı ya çok yalan söylerler veyahut tam tersi aileye karşı aşırı derecede dürüst olurlar. Bir geçiş dönemi olduğundan dolayı bocalama aşamasında olabilirler. Bu iç hesaplaşma yaşayan genç yetişkinlerin , vicdanları rahat değildir.

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

 

Bir cevap yazın