Çocuklarda Öğrenme Güçlüğü ve Türleri Nelerdir?

Öğrenme güçlükleri, çocuklukta ortaya çıkan ve ondan ve yaşamından muzdarip olanların geleceğini ve bu çocukların yurtiçinde ve yurtdışında ebeveynlerden ve onlarla olumlu etkileşim kurmaları için okullardan öğretmenlere özel bakıma ihtiyaç duydukları çevreleyen topluma verdiği yanıtın kapsamını etkiler. Öğrenme güçlüklerinin nedenleri nelerdir? Öğrenme güçlüğü olanlar nasıl anlaşılır? Öğrenme güçlüğü ne demek? 

 

Öğrenme güçlüklerinin tanımlanması

Öğrenme güçlükleri öğrenme sürecinde bir çocuğu etkileyen problemler için genel bir terimdir. Örneğin: algı, dikkat veya disleksi adı verilen okuma, yazım, yazma, telaffuz, aritmetik veya bu özelliklerle ilgili beceriler. Bu sorunlar, sözel ve sözel olmayan yeteneklerin gelişimini etkileyen nörolojik faktörler olduğu için ortaya çıkar.

Öğrenme güçlüğü türleri nelerdir?

Gelişimsel öğrenme güçlükleri

Gelişimsel beceriler, bir çocuğun iyi bir akademik başarıya ulaşmak için ihtiyaç duyduğu becerilerdir ve şunları içerir: dikkat, hafıza ve algı becerileri. Örneğin bir çocuk adını öğrenmeye başladığında, algılama ve kinetik koordinasyon, göz ve el hareketlerinin koordinasyonu, dizi, hafıza, vb. Onu etkileyen problemleri tedavi etme fırsatı sağlayan ancak sorunun büyük olması ve çözülememesi durumunda, çocuğun durumu, matematik işlemleri yazmayı, hecelemeyi veya gerçekleştirmeyi öğrenmenin zorluğu ile teşhis edilir.

Akademik öğrenme güçlükleri nelerdir?

Akademik öğrenme güçlükleri, özellikle okul öğrencileri arasında en yaygın problemlerdir, bunlar çocukta açıkça görülür: okuma, yazma, heceleme, yazılı anlatım ve aritmetik güçlükler. Öğrenme güçlüklerinin nedenlerinin en önemlisi beynin gelişiminde kusurlara sahip olmak: Bu kusurlar, nöronların oluşumunu ve birbirleriyle iletişimini etkilediği için hamilelik aşamalarında fetusu etkiler.

Genetik: Öğrenme güçlüklerinin bazı aile üyeleri arasında yaygın olduğu ve bunun genetik nedenlerden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Hamilelik ve doğum sırasında sorunlar: Örneğin, bazı durumlarda, annenin bağışıklık sistemi fetusa sanki ondan yabancı bir cisim gibi saldırır, bu da fetüsün sinir sisteminin gelişiminde dengesizliğe yol açabilir ve fetusun etrafındaki göbek kordonu ani bir eksikliğe neden olabilir. Fetüse ulaşan oksijen beynin tıkanmasına, gelişmesine, yavaşlamasına ve öğrenmede zorluğa neden olur. Hamilelik sırasında annenin fetüsün öğrenme güçlüklerinden muzdarip olmasına neden olabilecek bazı yanlış davranışları vardır. Bu davranışlar: Sigara içmek, alkol almak, bazı ilaçları almak, nöronal büyümeyi etkileyen kirlilik ve çevre sorunlarıdır.

 

Bir cevap yazın