Çocuklarda Kilo Alımının Nedenleri Nelerdir? Obezitenin Sebepleri Nelerdir?

Çocukluk çağı obezitesi, çocukların sağlığı için risk oluşturan bir durumdur ve Vücut Kitle İndeksi ile teşhis edilir. 0-2 yaş arası çocuklar için Standart BMI tablosuna göre değerlendirilir. İndeks % 95'e eşit veya daha büyükse çocuk obezdir ve indeks % 85-95 arasında değişiyorsa ağırlık artar ve bu gösterge vücudun durumunu değerlendirmek için ağırlık, uzunluk kullanır ve ayrıca çocuğun yaşını ve cinsiyetini dikkate alır. Obeziteden nasıl kurtulunur? Çocuklarda obezite nasıl gider? Kilo nasıl verilir? Çocuklarda kilo nasıl verilir?

Aşırı kilolu almanın nedenleri nelerdir?

Yaşam tarzı biraz fiziksel aktivite olarak kabul edilir ve sağlıksız bir diyet, çocukların ağırlığının artmasına katkıda bulunan ana nedenlerden biridir. Bir çalışma, sindirim hormonlarında meydana gelen değişikliklerin duygu belirtilerini etkileyebileceğinden, çocuğun obezitesinde rol oynayabilir. Aşağıda, çocuğun kilo alması riskini artırabilecek en önemli faktörler açıklanmaktadır:

Diyet: Bir çocuğun abur cubur ve tatlılar gibi yüksek kalorili yiyecekleri yemesi kilo alımına neden olabileceğinden, meyve sularında bulunan yüksek şeker içeriği ile ilişkilendiren birçok kanıt vardır.

Egzersiz eksikliği: Egzersiz yapmayan çocukların kilo alma olasılığı daha yüksektir. Çünkü egzersizler kalori yakmaya ve çocuk için sağlıklı bir kilo vermeye yardımcı olur ve buna ek olarak, TV izlemek ve elektronik oyunlar oynamak çok fazla zaman harcamak kilo alımına katkıda bulunur.

Aileye bağlı faktörler: Aile üyeleri aşırı kiloluysa , özellikle yüksek kalorili yiyecekler bolsa ve çocuğun fiziksel aktivitesini arttırması için teşvik edilmemesi durumunda çocuğun kilo alma olasılığı daha yüksektir .

Psikolojik faktörler: Bazı çocuklar problemler, gerginlik, can sıkıntısı ve depresyon gibi olumsuz duygular ile yüzleşmek yerine aşırı yemeye başvururken, çoğu durumda ebeveynler aynı davranışları uygulama eğilimindedir.

Ekonomik ve sosyal faktörler: Fakir bölgelerde yaşayan çocukların bunun için güvenli bir yer olmaması nedeniyle egzersiz yapamayabilecekleri ve buna ek olarak bazı toplumların donmuş yemekler ve bazı aileler gibi hazırlanması kolay yiyecekleri satın almalarını sağlayan sınırlı kaynakları vardır. Yüksek maliyeti nedeniyle taze meyve, sebze ve et satın alamayabilirler. Bunlarda kilo alımına ortam hazırlamış olur.

Aşırı kilolu çocukların sağlık komplikasyonları nelerdir?

Çocukta obezite veya kilo alımı birçok sağlık problemiyle ilişkilidir ve kilo alımı için en önemli sağlık komplikasyonları şunlardır:

Diyabet: Aşırı kilolu çocukların ve yetişkinlerin tip 2 diyabet geliştirme olasılığı daha yüksektir, çünkü vücut bu durumda glikozu düzgün bir şekilde metabolize edemez. Bu da göz hastalıklarına, böbrek fonksiyonlarında bozulmaya, sinir hasarına ve kise yol açabilir. Diyet ve yaşam tarzını değiştirerek bu hastalıkların ele alınabileceğini belirtmek gerekir.

Kalp hastalığı: Bir çocuğun yağ ve tuz bakımından yüksek yiyecekleri yemesi, yüksek kolesterol ve kan basıncına yol açabilir. Bu da inme ve kalp krizi gibi komplikasyonlarına ek olarak gelecekte kalp hastalıkları ile obeziteden muzdarip bir çocuğun gelişmesi riskini artırır.

Astım: Akciğer, akciğerlerdeki kronik bronşiyal enfeksiyonların bir sonucu olarak ortaya çıktığı için obezite, astımla ilişkili en yaygın hastalıklardan biridir ve bu iki ilişkili durumdur. Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan çalışmalardan biri astımlı yetişkinlerin% 38'inin de obeziteden muzdarip olduğunu göstermiştir. Çalışma obezitenin bazılarında akut astım için risk faktörlerinden biri olabileceğini göstermiştir.

Eklem ağrısı: Aşırı kilodan muzdarip bir çocuğun eklem ağrısı, sertliği ve kısıtlı hareketliliği geliştirebileceği ve çoğu durumda kilo kaybı bu sorunları tedavi etmek için bir çözümdür.

Uyku bozuklukları: Obez çocuklar, uyku apnesi ve horlama gibi bazı uyku rahatsızlıklarından muzdarip olabilir, çünkü boyun bölgesindeki aşırı kilo hava geçişlerini engelleyebilir. Aşırı kilolu çocukların korunma yöntemleri tüm ailenin gelişiminin tüm aşamalarında sağlıklı bir çocuğun kilosunu korumak için birlikte çalışması gerekir.

Bir çocuğun obez veya aşırı kilolu olmasını önlemek için aşağıdaki adımlar atılabilir:

Aşırı kilolu çocukların korunma yöntemleri Tüm ailenin gelişiminin aşamalarında sağlıklı bir çocuğun kilosunu korumak için birlikte çalışması gerekir. Bir çocuğun obez veya aşırı kilolu olmasını önlemek için aşağıdaki adımlar atılabilir:

Bir çocuğu yiyecek ve şeker ile ödüllendirmeyin veya cezalandırmayın. Tokluk hissettiğinde yemek yemeyi bırakacağı için çocuğa yemeğini bitirmesi için baskı yapmamak, bu da çocuğa sadece aç olduğunda yemek yemesi gerektiği fikrini verir.

Çocuğun tatlı yemesini önlemek onların bolca yemesine yol açabilir. Bu nedenle çoğu zaman sağlıklı yiyecekler ve zaman zaman biraz şekerli şeyler sağlamanız önerilir.

 

Çocuklara sağlıklı yiyecekler sağlamak, çocuğun fiziksel aktivitesini artırmaya teşvik ederek ve becerilerini geliştirerek erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarını öğretmeliyiz.

Çocukları spor ve egzersizlere katılmak için teşvik etmeli, belli tatillerinde takım sporları yapmalarını sağlamalıyız.

Çocuklara sağlıklı yemeklerini nasıl hazırlayacaklarını öğretmek ve yemek yerken sağlıklı yemekler seçmelerini teşvik etmeliyiz.

Çocuğun televizyon karşısındaki oturma süresini ve elektronik oyunlarla oynama zamanını kısaltmalıyız.

Günde en az beş porsiyon sebze ve meyve sağlayın ve şekerli içeceklerden kaçının. Çocukla sağlıklı bir diyet ve egzersizin önemi hakkında konuşun.

 

Bir cevap yazın