ÇOCUKLARDA İSHAL VE ÇÖZÜMLERİ

 

Ishal çocuklarda, çok sık görülen bir sağlık sorunudur. Çocuğunuz ishal olmuşsa öncelikle doktorunuza başvurmalı ve altında yatan başka bir sağlık problemi olup olmadığını araştırmalısınız. Önemli bir sağlık sorunu yoksa evinizde ishal sorununu çözebilirsiniz.

Çocuklarda ishali; çocuklarda ishal olma durumu, 24 saat içersinde üçten fazla olmak kaydıyla sulu dışkılamanın olmasıdır. Emzirilen bebeklerde ise daha fazla ve daha sulu bir şekilde görülen bir durumdur. İshalin etkisiyle çocuklarda kusma, karın ağrısı ve ateş de ortaya çıkabilir.

Bitkisel Yöntemler İle Çözülebilir

Çocuklarda çok sık bir şekilde görülebilen ishali, altında büyük bir sağlık sorunu yatmıyor ise bitkisel yöntemlerle azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Patates ishalden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Patates içeriğinde bulunan nişasta sayesinde dışkının sertleşmesini sağlayabilir ve ishali kontrol altına almaya yardımcı olabilir.

Haşlanmış patatesi biraz sumak ve kimyon ile tatlandırarak çocuğunuza yedirebilirsiniz. Tuz atmamanız tavsiye edilir. Zencefil, mide ve bağırsaktaki enfeksiyonlara ve hazımsızlığa iyi gelir. Hazımsızlığa iyi gelmesinden dolayı ishali rahatlatabilir. Kan dolaşımını hızlandırarak zararlı bitkileri azaltır ve ishalden kurtulmaya yardımcı olur. Bir parça zencefili bir bardak suda kaynatın, soğuduktan sonra çocuğunuza içirin.

 

Limon, Muz, Patates

Limon, mikrop öldürücü etkisi sayesinde ishale neden olan bakterileri nötralize edebilir. Ayrıca bol miktarda C vitamini içermesi de ishal tedavisinde önemli bir rol oynar. Bir bardak suya İki tatlı kaşığı limon suyu ekleyin ve günde bir iki kez çocuğunuza içirin.

Muz içerisinde bulunan maddelerden dolayı kabızlık yapan bir meyvedir. Dışkıyı sertleştirme özelliğinden dolayı ishalle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca potasyum yönünden zengin olduğu için elektrolit dengeyi de sağlar. Bu lezzetli meyveyi ishal olan çocuğunuza istediğiniz kadar yedirebilirsiniz. İshal durumu olmadığında ise muzun çocuklar ya da yetişkinler tarafından ölçülü bir şekilde tüketildiğinden emin olun. Aksi takdirde kabızlığa sebep olabilir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın