Çocuklarda Besin Alerjisine Karşı Alınacak Etkili Yöntemler

Türkiye'de her yıl 150 bin civarı prematüre bebek doğuyor. Bu sayı giderek artış da gösteriyor. Aslında prematüre bebek doğumları tüm dünyada giderek artıyor ve bu doğum bebekte bir takım sağlık problemlerini de yanında getiriyor. Prematüre doğumlardan sonra ortaya çıkan sağlık sorunlarından biri de istatistiksel verilere göre ortaya konulan 100 çocuktan 30’unu hedef alan besin alerjisi rahatsızlığı. Peki, çocuklarda besin alerjisinden kurtulmanın en basit ve en etkili yöntemler nelerdir? İşte uzman tavsiyeleri;

  • Norma doğum yapın, bu bebeğinizin bağışıklığını güçlendirecektir. Normal doğumun diğer doğumlara göre hem anneyi hem de bebeği daha sağlıklı kıldığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Normal doğum besin alerjisini önlemede de etkili.
  • Bebek ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmeli bu da besinlere geçişte herhangi bir alerji reaksiyon göstermesine engel olacaktır.
  • Anne sütünün kalitesini arttırma yollarını deneyin
  • Ek besinlere erken başlamayın
  • Besin alerjisinin bir diğer nedeni ise D Vitamini eksiliği olabilir. D vitamini eksikliğine dikkat edin.
  • Besin alerjisine alınabilecek bir diğer doğal yöntem ise bebek ya da çocuk öksürüyorsa kesinlikle ballı süt verme yanlışına düşülmemeli

Bebek bakımı konusunda toplumumuzdaki yaygın inanışın tam aksine son zamanlarda uzmanlar çocuklarda karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin daha iyi olabileceğini savunuyorlar. Bunun yanında meyve ve sebzeler tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Uzman doktorların çocukların beslenmesinde karbonhidrat ağırlıklı bir liste oluşturmanın nedenini ise karbonhidratın çabuk sindirilmesini ve çabuk enerjiye dönüşüp yine çabuk yakılmasını gösteriyor. Çocukların hareketli yaşamı göz önüne getirildiğinde hak vermemek elde değil. Üstelik karbonhidrat içeren çoğu besinin bağırsak sağlığına olumlu etki eden yararlı bakteriler ve vitaminler barındırdığı biliniyor. Bu da karbonhidrat ağırlıklı beslenmenin besin alerjisine karşı önemini gösteriyor.


Bir cevap yazın