Çocuklarda Bağışıklığı Artırmanın Yolları Nelerdir?

Çocuklar, virüslerin ve mikropların vücutlarına girmesine izin veren, çeşitli hastalıklara neden olan kişisel hijyen yöntemlerine aşina olmadıkları için en savunmasız grup olarak kabul edilir. Ancak çoğu zaman bağışıklık sistemi bu virüslere, mikroplara direnir. Çoğalmadan ve vücudun hayati süreçlerini etkilemeden önce ortadan kaldırır. Çocuğun bağışıklık sistemi nasıl güçlü olur? Bebeklerin bağışıklı nasıl artırılır? Çocuklarda bağışıklık nasıl güçlenir? 

Bağışıklık, vücudun tüm bölgelerine yayılmış koruyucu sistemlerden oluşur. Bunların hepsi onu korumak için uzmanlaşmış yere uyarlanır, bu nedenle bağışıklık sistemi ne kadar savunursa, çocuk o kadar az hastalanır.

Çocuğun bağışıklığını artırmanın yolları nelerdir?

Bebeği anneden besleyen anne sütü, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücudun hastalıklara karşı direncini artıran antiviraller ve mikroplar içerir. Bunun için emzirme süresinin bir yıldan az olmaması tavsiye edilir.

Sebze ve meyveleri başka herhangi bir yiyecek ve yiyecek türü ile yiyen çocuğun vücudu, virüs ve mikroplara karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırdıklarından, havuç, fasulye, portakal ve çilek gibi bağışıklığı artıran birçok besine ihtiyaç duyar.

Yeterli uyku vücudun hücrelerini geri yüklemek ve direnmek için onarır ve uyku eksikliği çocukta bağışıklığın azalmasına neden olur. Yenidoğan 18 saat uyumaya ihtiyaç duyarken, büyüdükçe günde 10 ila 14 saat gerekir.

Çocuğun yaşına, aktivitesine ve canlılığına uygun egzersiz yapmak, vücuttaki kan dolaşımını düzeltmeye ve bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere vücudun tüm hücrelerine oksijen ve besin maddelerinin gelişmesine yardımcı olur.

Çocuğu çocukluktan, özellikle yemeden önce ve sonra sürekli el yıkama, sebze ve meyveleri iyice yıkamadan yememek, en az iki kez diş temizlediği ve sürekli temiz kıyafetler giydiği gibi hijyenik alışkanlıklara alışmasını sağlamak gerekir.

Gereksiz yere ilaç ve antibiyotik almaktan kaçının. O zaman bağışıklık sistemi aktivitesini ve çalışmaya devam etmek için sadece mikroplara direnmeye ve öldürmeye alışmalıdır. Çocuğun vücudu savaşta yardımcı olmak için antibiyotik ve ilaçların varlığına alışırsa tembelleşir ve rolünü düzgün oynamaz. Antibiyotik kullanımı çoğaldığında, vücut antioksidanlar üretir ve onlara direnir.

Sevgi ve psikolojik bakım sağlamak çocuğun bağışıklık sisteminin hastalık ve mikroplarla mücadele yeteneğini arttırır. D vitamini iyi aldığından emin olmak için çocuğu güneş ışığına maruz bırakın.

 

Bir cevap yazın