Çocuklar İçin Yeni Tehlike Su Maymunu

ÇOCUKLAR İÇİN YENİ TEHLİKE'YE!.. DİKKAT!..

SU MAYMUNU...

Asıl ismi Kristal Jel, su boncuğu ya da kristal top olan su maymunları nano teknolojik ürünlerdir. Değişik renklere sahiptirler. Kimyasal yapıları poliakrilamid asit'tir.

Adli Bilimciler Bu Konuda Özellikle Uyarıyor... Dikkat!

Aslen cam vazolarda dekor olarak kullanıldıkları gibi, suyu içine alarak orada hapsetmesi nedeni ile bitkiler içerisine dikerek bitki toprağı olarak da kullanılmaktadır. Bu özelliği sayesinde bir bitki için gerekli olan suyu ona sağlamaktadır. Bitki zamanla topların içerisindeki suyu emdiği için su topları küçülecektir, bu durumda üzerine biraz su ilavesi yapmak gerekmektedir.

Su maymunlarının özelliği, ılık suyla temas etmeleri halinde, suyu emmeleri ve normal büyüklüklerinin 300– 400 katı büyüklüğe ulaşabilmeleridir. Toplar yaklaşık 4 saat sonunda istenilen büyüklüğe gelmektedir.

Normal büyüklüklerinin 400 katına ulaşmaları nedeniyle küçük çocuklar için sakıncalılardır ve onlardan uzak tutulmalıdırlar.

Çocuk sağlığı ve güvenliği açısından risk oluşturan bu ürünlerin yutulması halinde;

  • Nefes borusuna kaçması durumunda tıkanmaya, solunum sıkıntısı ve yetmezliğine
  • Mide ve bağırsakta su çekerek çoğalacağı için mide bağırsak tıkanmalarına ve bunların sonucunda ölüme yol açabilir.
  • Ayrıca toksik /zehirleme ve alerji etkileri de göz ardı edilmemelidir.

Marketlerde ''su maymunu'', ''büyüyen su topları'', ''bio-gel'' gibi isimler ile satılan bu nesneler, çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilmekte ve renkli oldukları için çocuklar tarafından şeker zannedilmektedir.

Ayrıca okullarda, arkadaşlarına su veya başka içecekler içerisinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak gibi şakalar yapılabilmektedir.


Ankara da bir doktorun çocuğunun başına gelen olay;

Okulda, çocuklar marketten satın alınan topu suya atıp şişmesine bakarlar. Doktorun çocuğu arkadaşları sınıfta paketten alıp paylaşırlarken bu nesneyi görür, şeker zannederek ağzına atar. Hastanede endoskopi önerilir, aradan geçen saat uzayınca yapılamaz. İleus/tıkanma tablosu gelişirse gelin denilerek gönderilir. Adli rapor yazılır. 30 saat gözlem altında tutulduktan sonra zarar vermeden gaitayla çıkar.

Su maymunu nedeniyle hastanelere birçok başvuru oldu. Sağlık Bakanlığı anne babalara, 'çocukları bu ürünlerden uzak tutun' çağrısında bulundu.

Bu ürünler oyuncak olarak satılamaz. Mevzuat gereği sadece çiçekçiler ve canlı bitki satışı yapan mağazalar tarafından üzerinde gerekli uyarılar yapılarak satılabilir.

Bu nedenle bakkal, market, kırtasiye, okul kantinleri, oyuncak ve hediyelik eşya satışı yapılan yerlerde satışının yapılması uygun değildir.

Anne-babalar da gerekli ihtimamı göstererek çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmaları gerekmektedir.
Bu tür vak'alara geçmişte rastlanmıştır.
Bakkal, market, kırtasiye, akvaryumcular ile seyyar satıcılarda satılan ve suyun içine atıldığında bölünerek çoğalan 'su maymunları' yüzünden çocuklarımızın sağlığı tehdit altında!

Yutulduğunda midede büyüyen jel şeklindeki topların hayati risk taşıdığını dikkate alan Sağlık Bakanlığı, bu ürünlerin satışına el koydu.
Okul çevresinde bulunan ve çocukların sağlığını tehdit eden su toplarının oyuncak olarak satılması yasaklandı. Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon olarak kullanılan renkli topları çocuklara satanlara da ceza kesilmesi talimatı verildi.

Sanayi Bakanlığı ve TOBB'a uyarı yazısı geçen Sağlık Bakanlığı, il sağlık müdürlüklerini acil koduyla bilgilendirdi. Vatandaş tarafından ne olduğu bilinmeyen su topları yüzünden son günlerde hastanelere onlarca başvuru oldu.

Suyun içine atıldığında büyüyen ve farklı renkleriyle miniklerin ilgisini çeken topların mağdur ettiği çocuklara bir örnek te yine Ankara'dan;

2 yaşındaki Melike geçen hafta aniden gelen ağrı ve kusma şikâyetiyle ailesi tarafından Dr. Sami Ulus çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürüldü.

Acil serviste tedaviye alınan küçük Melike'nin su toplarından yuttuğu tespit edildi. Yaşadıkları paniği anlatan Melike'nin babası Ömer Ateş, 6 yaşındaki kızıma para vermiştim. Komşu çocuklarında gördüğü için yakınımızda olan akvaryumcudan şeffaf toplardan almış.

Haberimiz olmadan bardağa koymuş. En küçük kızım da bardaktaki topları içmiş. Ağrısı başlayınca şüphelendik hastaneye götürdük." diye konuştu.

Acil servise gittiklerinde birçok çocuğun su topları yüzünden hastaneye başvurduğuna şahit olduklarını söyleyen Ateş, röntgende su toplarının görülemediğini belirtti. "Doktorlar topların bağırsaklarda ve midede probleme neden olabileceğini söylediler." diyen Ateş, ayrıca hastane görevlilerinin ürünü satın aldıkları yeri şikâyet edebileceklerine dair tutanak tuttuklarını ifade etti.

Lütfen konu çok önemli ve hassas bir konu bu sebeple mutlaka dikkat ediniz çocuklarınızı bu tür nesnelerden uzak tutunuz.

 

www.acikve.net
www.instagram.com/acikvnet
www.twitter.com/acikve_net
www.facebokk.com/acikvenetinternet

Bir cevap yazın