ÇOCUKLAR AKILLI OLSUN DİYORSANIZ BALIK YEDİRİN

 

BALIK-OMEGA 3 PROTEİN KAYNAĞI

Çocuğunuz akıllı olsun,gece uyusun istiyorsanız balık yedirin.

Yapılan bir araştırmada düzenli olarak balık yiyen çocukların Bilişsel işlevleri ölçen standart bir IQ testinde neredeyse ortalama beş puan fazla aldığı ortaya çıktı.

Balığı,tavuk parçaları ya da patates kızartması  gibi geleneksel çocuk dostu yemeklere tetcih eden çocukların geceleri daha kesintisiz uyuduğu görüldü.

Çin'de 9 ve 11 yaşları arasında 541 kız ve erkek çocuk üzerinde yapılan araştırmada anket yardımıyla çocukların anket yardımı ile çocukların biray içindeki balık tüketimi kaydedildi.

Bu araştırma sonucuna göre haftada birkez balık yiyen öğrenciler nadiren balık yiyen ya da hiç yemeyenlere kıyasla zeka ölçeği IQ testinde  4,8 ve daha yüksek puan aldılar.

Okulun Penn News adlı yayına yaptığı açıklamada Bu gelişilmiş bir araştırma alanı değil.Daha yeni yeni ortaya çıkıyor dedi.Yapılan bu araştımada doçentin açıklamış olduğu ek gıdalardan değil temel besinlerden gelen omega 3'e baktık.

Balığı düzenli değilde ara sıra yiyen çocuklar bile sözlü ve sözsüz iletişimde daha yüksek beceriler sergilediler ve balığa burun kıvıranlardan ortalama da 3.3 yüksek IQ puanı aldılar.Balıkların bazılarında bulunan omega 3 yağ asitleriyle daha iyi beyin işlevi arasındaki ilişki yıllar boyunca sayısız deneyde gösterilmişti.

Bu özellikle balık çeşitliliği bakımından sıkıntısı olmayan ülkeler açısından iyi haber.
Ne varki Miami Miller Tıp Fakültesinde  Diyetisyen olan Sheah Rarback yapılan bu araştırmanın sonucuna şüphe ile yaklaşıyor.Dediğine göre yediklerinin kaydını tutan ve IQ testine giren bu çocuklar üzerindeki araştırma "balık yersen akıllı olursun" türü bir sebep-sonuç ilişkisi ortaya koymuyor.

" Balık yemek zekayı arttırır." Derken dikkatli olmak lazım çünkü bu bir ilişkidir.Etkileyen bir başka faktörlerde olabilir.O yüzden sebep sonuç değildir diyor.
"Bunu demişken balık hem çocuklar hemde yetişkinler için iyi besleyici bir protein kaynağıdır."Muhtemelen omega 3 yağ asitlerine odaklanıyor.Bazı balıklarda omega 3 daha fazla ve bunlardan biride çocukların bayıldığı  ton balığı,Ton harika bir protein kaynağı içeriyor.
Araştırmaların sonucu diyetisyeni şaşırtmamış."Şaşırtıcı değil çünkü omege 3 yağ asitleri beyinde birikiyor ve beynin nörolojik etkisi üzerinde rol oynuyor.O yüzden bu çalısmayı ilginç buluyorum.Yine unutmamalı ki sadece bir ilişkiye işaret ediyor,sebep-sonuç ilişkisine değil.
Omega 3 yağ asiti bakımından zengin olan diğer balıklar ise Somon ve Sardalya.Çoğu çocuk ton balığını sevdiği için,bu balığı kendi başına sandaviç yada salatalarda yedirmek kolay.Somon burgerlerde çocuklar için sağlıklı ve cazip bir seçenek olabilir.
"Balık yağları aynı zamanda çok iyi birer iltihap önleyici  ve birçok hastalığında kökeninde iltihap yatıyor.O yüzden balığı fazla yemekle kaybedeceğiniz birşey yok.Ancak özellikle beyinleri gelişme döneminde olan çocuklar için cıva düzeyi düşük balıklar tercih edilmeli."Diye uyarıda bulunuyor.Rarback...
Havada bulunan kömür ile çalışan termik santraller ve diğer sanayiler tarafından açığa çıkarılan metalik  bir element olan cıva,yıllar boyu insan beyninde birikerek nörolojik sorunlara yol açabiliyor.Amerikan yerel federal ilaç yönetimi (FDA) verilerine göre bunlara bellek kaybı ve kişisel bozukluklarıda dahil.FDA çocukların hamile kadınların ve gebe kalmayı düşünenlerin en büyük risk grubunda olduğunu belirtiyor,çünkü cıva,gelişmekte olan çocukların  sinir sistemine zarar verebiliyor.
Vücudunda en fazla civa biriken balıklar ise kara levrek ve köpekbalığı gibi büyük avcılar çünkü yedikleri küçük balıklardaki tüm civafa onlara birikiyor.
"Civa bakımından en büyük potansiyel içeren balıklar ise konserve,beyaz ton balığı ve somon.Bu ikisi çocuklar için iki iyi seçenekler.Sardalyede öyle ama bu yaşıma geldim daha hiç sardalye seven çocuk görmedim."Diyor Rarback gülerek.Wma her türden toksin için en düşük potansiyel sardalyada çünkü çok küçük bir balık.O yüzden de iyi.
Pennsylvania Üniverstesinde Kamu Sağlığı İnisiyatifi Merkezi'nin yöneticisi profesör Jennifer Pinto-Martinone,Penn News'a verdiği demeçde bu araştırmanın"Balık tüketiminin gerçekten olumlu faydaları olduğunu gösteren ve giderek artan çalısmalara eklendiğini,balık tüketiminin daha çok vurgulanan teşvik edilen birşey olması gerektiğini"belirterek"Çocuklar erken yaşta balık yemeye alıştırılmalı"dedi.

 

www.instagram.com/acikvnet

www.twitter.com/acikve_net

 

1 Yorum

  1. Balık ciddi anlamda en önemli yiyeceklerden bir tanesi. Çocuklarınız için de kendiniz için de haftada birkaç kez mutlaka tüketmelisiniz. İleride mutlaka faydasını göreceksiniz. 🙂

Bir cevap yazın