5 Çocuk Kitabı Tavsiyesi

Kitaplar hepimizin ilk arkadaşı, raflarımız da olması gereken kitaplar ise şöyle:

Tembel Teneke Acaba Nerede?

Tembel teneke acaba nerede? Çocuk ve gençlik yazımızın üretken kalemlerinden Mavisel Yener'in yazıp Gül Sarı'nın resimlediği tembel teneke acaba nerede? Tudem' in okumaya isteksiz ve okuma güçlüğü çeken çocuklar için özel olarak hazırladığı sen de oku koleksiyonunun Türk yazarlar serisinde yayınlanan ilk kitabı. Sıradışı dostluk hikayemiz, Ata'nın bahçedeki çöp bidonundan gelen miyavlamayı duyması ile başlıyor. Ufak, siyah kafasını bidondan uzatan sevimli pisicik, daha ilk bakışı ile Ata'nın gönlünü çelmeyi başarıyor. Özgün hikayesinin satır aralarında, empati, önyargılar, aile ilişkileri, hayvan sevgisi ve başka canlılarla dünyayı paylaşabilme gibi önemli konulara dikkat çeken bu eğlenceli kitap, son sayfalarında yönlendirdiği sorularla aynı zamanda etkileşimli bir okuma deneyimi sunuyor.

Gerçek Dostluk Engel Tanımaz

Alman çocuk ve gençlik edebiyatının yıldız kalemlerinden Andreas Steinhöfel 'in otuzundan fazla dile çevrilen "Riko ve Oscar" serisi, uzun süredir merakla beklenen dördüncü kitabı Riko, Oscar ve Gökteki cennet ile yine doludizgin bir serüvenin fitilini ateşliyor. Yardımlaşmanın ve dayanışmanın önemine değinirken, gerçek dostluğu mutlak bir dürüstlüğe dayandıran bu içtenlikli roman, tamamı tek bir kış gününde geçmesine rağmen, çok katmanlı, yaratıcı kurgusuyla film tadında bir okuma vadediyor. Peter Schössow'un incelikli resimleri ile renk kattığı Riko, Oscar ve Gökteki Cennet, her satırı duyarlılıkla örülü metninin satır aralarında, önyargılı yaklaşmanın zararlarını, uzatılan yardım elinin faydalarını ve gerçek dostluğun engel tanımadığının altını çiziyor.

Mavi Eşek ve Tuzaktaki İki Kişi

Bu orman, başka orman! mavi eşek ve kral aslan, bir kitabın sayfalarının arasında sıkışıp kalmışlardı. Bu yüzden Yazar'la ve Çizer'le tartışıp duruyorlar, kendi öykülerinin yazarı olmak istiyorlardı. Bu arada geveze karga da yazarlığa soyunmuştu ve elbette bir planı vardı: Yazar'a ve Çizer'e tuzak kuracaklar, onlara patronun kim olduğunu göstereceklerdi! Çocuk yazımızın üretken kalemi Yalvaç Ural, "Mavi Eşşek'in Serüvenleri"ni ikinci kitabında da Ormangiller'in renkli dünyasında dolaşıyor:" Mavi Eşek ve Tuzakta İki Kişi /bu yarışı kim kazanacak? ". Yazar'a ve Çizer'e rağmen, kendi öykülerini yazıp oynamaya çalışan ama her seferinde bu ikilinin planlarının bir adım gerisinde kalan Ormangiller'in sürükleyici macerasına çağırıyor kitap kurtlarını.


Neyi Nasıl Söylemeli?

Çocuk gelişimi uzmanı ve çok satan çocuk eğitimi kitaplarının yazarı Betsy Brown Braun'un kendine danışan ebeveynlerin ricası ile kaleme aldığı "Neyi Nasıl Söylemeli" kitabı ebeveynlik yolculuğunuzda başucu kitabınız olacak. Okula dönüş döneminde çocuğum öfke krizine giriyor, çocuğum çok konuşuyor gibi durumlarla paniğe kapılan ebeveynler çocukları ile baş etmenin ipuçlarını bu kitapta bulacak. Kitapta; Çocuklarla İletişimin 4 Yolu, İlk Cinsel Bilgiler gibi konularda çocuklarla nasıl konuşulacağına dair ipuçları bulunuyor.

Çilli Begonya

Dün Masal'la sohbet ederken, ona bu sayfada beğendiğimiz kitapları paylaştığımı anlattım, çok hoşuna gitti. Başka hangi kitap olsaydı burada? dediğimde ise "noktalı" dedi! Yeni okuduğumuz "Nokta" kitabı sandım, hayır hayır o da var ama ben noktalı kızı diyorum dedi. Tercüme edersek kitabımızın adı "Çilli begonya" ünlü aktrist Julanna Moore'un kendi çocukluğundan esinlenerek yazdığı kızıl saçlı ve bol çilli bir kız çocuğunun çilleri ile mücadelesini ve en sonunda kabullenerek çillerine kafaya takmaktan vazgeçmesini anlatıyor. Kitapla ilgili uyarmam gereken tek nokta, bir yandan hikaye ilerlerken bir yandan her sayfada konuşma balonları var okumanız gereken, haliyle biraz zor olabiliyor okumak, ama değer...

 

 


Bir cevap yazın