ÇOCUK GELİŞİMİNDE D VİTAMİNİNİN ÖNEMİ

D vitamini vücudumuzda birçok önemli fonksiyona hizmet eder. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Hilal Mocan "Çocuklar üzerinde büyüme ve gelişmeden bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine, kalsiyum dengesinin düzenlenmesinden kemik ve diş sağlığına kadar birçok etkisi bulunır." diyor.

 

 

ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİNDE NE TÜR BELİRTİLER ORTAYA ÇIKAR?

Kış aylarında güneş ışınları eğik geldiği için D vitamini sentezinin en çok sağlanabildiği 10.00 15.00 arasında bile yeterli D vitamini sentezi yapılamaz. Bu nedenle özellikle kışın çocuklara D vitamini verilmesi uygundur. Çocuklarda D vitamini eksikliğinde; büyüme ve gelişme etkilenebilir. Ciddi bir metobolik hastalığı olan raşitizm (rikets) ortaya çıkabilir. Bebeklerde D vitamini eksikliğinde bağırsaktan kalsiyum emilimi azalıp kan kalsiyum düzeyi düşerse hipokalsemik havaleler olabilir. Yorgunluk ve bitkinlik görülür. Bağışıklık sistemi zayıflar, enfeksiyon sıklığı artar.

 

 

D VİTAMİNİ YARARLARI NELERDİR?

D vitamini komiklerin büyümesini, sağlamlaşmasını ve tamirini sağlar. Büyüme ve gelişmeye katkıda bulunur. Diyette alınan kalsiyum ve fosforun bağırsaktan emilimini gerçekleştirir. Kemik ve diş yapımını sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Enfeksiyon hastalıklarından korur. Diş çürümelerini önler. Hipertansiyon ve kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Otoimmün hastalıklarından korur. Kasları güçlendirir, kaş ağrılarını engeller. Tip 2 diyabet gelişimini önler. Depresyondan ve nörolojik hastalıklarından korur. Tiroid fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir.

 

 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENMESİ İÇİN ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

Çocuklarda güçlü bağışıklık için kahvaltı büyük bir önem taşıyor. Bir çocuk 2 yaşından sonra hergün kahvaltıda 1 bardak süt içmeli, 1 yumurta ve yeşillik yemeli. Yumurta, süt, salatalık, domates, eğer çocuk bir maydanoz yiyebilecek kadar büyükse maydanozu çiğ yemeyi öğretmek gerekiyor. Yumurta çocuklar için anne sütünden sonraki en sağlıklı gıdadır. Domatesi de mevsiminden tüketmekte yarar var. Çocuklar mutlaka yeşillikte yemelidir. Ayrıca bir dilim tereyağlı ballı ekmek, zeytin,peynir,ceviz sağlıklı bir kahvaltının en önemli esaslarıdır.

 

 

ÇOCUKLARDA BAĞISIKLIKTA UYKUNUN ÖNEMİ NEDİR?

Yeterli uyku çocuklarda bağışıklık sisteminin anahtarlarından birisidir. Çocuk, saat 22.00 ile saat 06.30 07.00 arasında mutlaka uykuda olmalıdır. Örneğin sabah kreşe ya da okula gitmek için erkenden 05.30 gibi uyandırılan çocuk uyuyamadığı için bağışıklığıda zayıflar. Vücudumuzun mevsim değişikliklerine uyum sağlaması için yaklaşık 2 ilâ 4 haftaya ihtiyacı var.Küresel ısınmanın etkisini arttırmasıyla hava sıcaklıkları ani değişimler göstermeye başladı. Ani soğuk ve sıcaklarla karşı karşıya kalıyoruz. Vücudumuzda bu ani sıcaklık değişimlerine hemen adapte olamadığı için bağışıklık sistemimiz zayıflıyor maalesef. Çocuklarda kışın okul ve kreşlerde devamlı kapalı ortamda kalıyor. Soğukta üreyen mikrop ve virüslerde devrede oldukları için bu döneme dikkat edinmeli.

GEBELİK DÖNEMİNDE D VİTAMİNİ DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR MI ?

Ülkemizde çocuklarda %4-19 , ergenlik döneminde %8-65 , gebe ve doğurganlık cağındaki kadınlarda % 70 lere varan oranlarda D vitamini eksikliği söz konusu olduğu için gebelik döneminde de D vitamini alınması gereklidir.

 

 

ÇOCUKLARDA D VİTAMİNİ TAKVİYESİ İÇİN UYGUN DOZ ORANI NEDİR?

1 yaşından küçük bebeklere günde 400 ünite,1-18 yaş arası çocuklara günde 600 ünite katkı maddesi önerilmektedir. Bu vitaminlerin farklı formları bulunmakla beraber annelerin özellikle ilaç kullanımında dikkat ettiği katkı maddesi ve BHA içermeyen D vitamini seçenekleri bulunmaktadır. Son dönemlerde sprey formu gibi basit kullanımlı, saf zeytin yağı içinde sunulan D vitaminleri de tercih edilmektedir. Ancak bu takviyelerin doktor kontrolünde olması uygundur. Çünkü gereğinden fazla alınan D vitamini istenmeyen yan etkilere yol açabilir.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 


Bir cevap yazın