Çocuk Felci Belirtileri Nelerdir?

Çocuk felci Poliomyelitis, farklı virüslerin neden olduğu viral gastro-intestinal hastalıklardan biridir. Hastalık basit veya tehlikeli olabilir ve uzuvların gevşemesine neden olur. Bu, enfeksiyonun ciddiyetine bağlıdır ve virüs vücuda enfekte olmuş kişiyle temas yoluyla girer. Poliovirüs, semptomlar net bir şekilde ortaya çıkmaya başlayana kadar genellikle beş ila otuz beş günlük inkübasyona ihtiyaç duyar. Bu yazıda, bu hastalığın semptomları ve önleme yolları hakkında konuşacağız. Çocuk felci nedir? Çocuk felci nasıl olur? Çocuk felcinin tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Enfeksiyon nasıl bulaşır?

Poliovirüs, diğer virüslere kıyasla hızlı bir şekilde bulaşır ve yaygın bir enfeksiyondur. Bir kişiden diğerine dışkı ile transfer olur. Virüsle kontamine olmuş bir kaynak yoluyla bulaşır: kontamine su ve kontamine yiyecekler gibi.

Çocuk felci belirtileri nelerdir?

Genellikle hastalık semptomların ortaya çıkmaya başlaması için birkaç saat gerektirir ve bu semptomlar ölümcüldür ve zaman geçtikçe artar. Semptomları şunları içerir:

*Ateşin artması.
*Yorgun hissetmek.
*Baş ağrısı enfeksiyonu.
*Kusma.
*Boyun tutulması hissi. Ekstremitelerde ağrı hissi.
*Ayaklarda hareket edememe ve ileri vakalarda felç oluşumu.
*Akciğerlerin felci nedeniyle nefes alamama, gelişmiş bir işarettir.

Felci önleme yöntemleri nelerdir?

Birincisi, çocuk felcinden tam iyileşme için bir tedavi olmadığı ve hastalıkla savaşmanın tek yolunun önlenmesi dir. Hastalığı önlemek için çeşitli yöntemler vardır:

Çocuğa çocuk felci aşısı yapılması. Dünyadaki tüm ülkelerin bu hastalıkla mücadele etmek ve onu tamamen ortadan kaldırmak için birleştiği çocuk felci yok etme girişimini dünya ülkeleri, bu kampanyayı engelledi ve onunla enfekte olan insanların sayısını önemli ölçüde azalttı:

 

UNICEF, WHO ve Bell Vakfı, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bu kurum ve kuruluşlar beş yaşın altındaki tüm çocuklar için aşılar ve herhangi bir hastalık için tedavi sağlar. Enfekte çocuğu izole etmek ve belirttiğimiz gibi, poliovirüs en hızlı yayılan virüslerden biridir ve bulaşıcı virüstür. Bu nedenle, şüphelenilen enfeksiyon durumunda, en yakın sağlık merkezine başvurup durumu kötüleşmeden önce belgelemek, tedavi etmek ve bulaşmayı önlemek için izole etmek için gözden geçirilmelidir. Su ve yiyecek gibi virüsle kontamine olmuş kaynakları ortadan kaldırın ve kontamine olduğundan şüphelenilen kaynakları kullanmaktan kaçının.

 


Bir cevap yazın