Çocuğunuzu Daha İyi Anlamak İçin

Çocuk gelişiminde ilk evrenin ailede başladığını bütün uzmanlar belirtmekte. Çocuğun iyi bir birey olabilmesi için anne ve babanın üzerindeki etkisi çok fazla. Bundan dolayıdır ki annen ve babanın çocuğa rol model olmaları ve düzgün eğitici temeli sağlam bir eğitim vermeleri gerekmekte.

Pozitif ebeveyn çocukla ilişkisinde çocuğunu sever, çocukla iletişim halinde olmaya çalışır, sorduğu sorulara cevap verir, empati kurar, çocuğun anlatmak istediklerini anlamaya çalışır ve çocuğunu dinler. Bir ebeveyn bunları yaptığı sürece, çocuğun gelişiminde ileriki aşamalarda bir sıkıntı yaşanmaz.

Anne ve baba yoğun iş tempoları veya günlük hayatın koşuşturmasından dolayı çocuklarını ihmal etmemelidirler. Çocukların da birer birey olduğunu bilmeleri ve ona göre davranmaları gerekmekte. Nasılsa bu çocuk anlamaz diye düşünmek en yanlış şehirlerden birisidir.

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz Basmakalıp bu konuda şöyle söylüyor. "Başarılı bir iletişim için çocuğunuza önce değerli olduğunu hissettirin. Siz onu anladığınızı hissettirirseniz o da size anlama konusunda mutlaka duyarlı davranacaktır. Çocukla yaşına göre iletişim kurmalısınız,güçlü iletişim kurmanın anahtarı da iyi bir dinleyici olmaktır. Çocuğunuzun iç dünyasını anlamaya çalışın. "Doktorun da söylemiş olduğu gibi çocuğunuzun iç dünyasını anladığınız takdirde ve ona değer verdiğinizi hissettirdiğiniz sürece, çocuğunuz iyi bir birey haline gelecektir.

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net


Bir cevap yazın