ÇOCUĞUNUZA EL YIKAMAYI ÖĞRETME YOLLARI

 

Çocuklarımıza bazı alışkanlıkların kazandırılması, küçük yaştan itibaren uygulayarak, uygulatarak ve anlatmakla olur. Bazı mikropların vücuda yerleşip, antibiyotik veya herhangi bir ilaç kullanarak gitmesini sağlamak dansa, bu mikrobun vücuda hiç girmemesi için, tedbirini almak daha önemli. Örneğin ellerimizi düzenli bir şekilde yıkadığımızda ve düzenli yıkamayı alışkanlık haline getirdiğimiz de mikroplardan korunmuş oluruz. Ve bu alışkanlığı çocuklarımıza küçükken öğretmeye, başladığımızda çocuklarımızın daha sağlıklı olduklarını göreceğiz. Özellikle dış ortamlarda, okulda, kalabalık ortamlarda bulunan çocuklarımızın ve bizim el temizliğine özen göstermemiz gerekmekte. Ellerimizi temizlemediğimiz sürece, mikroplarla hayatımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Pediyatri ve çocuk Enfeksiyon hastalıkları uzmanlarının çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması, sevdirerek yapılması gerektiğini düşünüyorlar. Peki sevdirerek nasıl yaptırabiliriz bunun yollarını şimdi açıklayacağım.

En Az 20 Saniye Yıkayın

Mutlaka sabun kullanarak, en az 20 saniye ellerini yıkamasını sağlayın. Eğer genel ortamlarda kullanılıyorsa, sıvı sabun olmasını tercih edin. Sıvı sabundan daha az mikrop üretlmiş olur. Sıvı sabun değil de normal katı sabun kullanıyorsanız, katı sabunun kabının içerisinde köpük veya sabundan akan suyun kalıp birikim yapmadığına dikkat edin. Kısacası sabunluğu iyice temizleyip, ondan sonra sabunu kabına koyun.

 

Ellerini Kendi Yıkasın

Bebeklik döneminden itibaren, çocuklarınıza el yıkama alışkanlığı kazandırın. Ellerini yıkamaya, tırnaklarını temizlemeye özen gösterin. İlk etapta kendiniz kucağınıza alarak ellerini yıkamasına yardımcı olun. Daha sonralarında el yıkama

alışkanlığı biraz da olsa kazanmaya başladıktan sonra, boyunu yükseltecek şekilde tabure, herhangi bir sandalye veya lavaboları kendi boylarına göre küçük olacak şekilde ayarlayıp, çocukları mutlaka ellerini yıkamaya teşvik edin ve bunu çocukların severek, isteyerek yapacaklarını göreceksiniz.

 

 

El Yıkamayı Eğlenceli Hale Getirin

Belirli bir sayı tutarak, o sayı bitimine kadar çocukların ellerini yıkamasını sağlayabilir veya bir şarkı eşliğinde ellerini yıkamasını başlatabilirsiniz. Bu şekilde sayının bitiminde veya şarkının bitimine kadar ellerini yıkayacağı için alelacele yıkayıp, özenmeden ellerini yıkamayı bırakmış olmayacaktır ve uzun süreli yıkaması gerektiğinin farkına varacaktır. Ayrıca bu şekilde hem el yıkamanın nasıl olduğunu, hem de öneminin ne olduğunu anlamış olur.

El Yıkamanın Önemini Anlatın

Ellerimizi yıkamanın önemini resimli hikaye kitaplarıyla, çizgi filmlerle, videolarla ve reklamlarla bu şekilde çocuklarımıza anlatıp, ellerimizi yıkamanın ne kadar önemli olduğunu görsel ve işitsel olarak aktarmış olabiliriz. Çocukların görerek algılama yetileri daha farklı olduğundan dolayı, bu konuyla ilgili görseller etkili olacaktır.

Www.facebook.com/acikvenetinternet

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net4c

 

Bir cevap yazın