Çocuğunuza Bunları Sakın Söylemeyin

Çocuklar bizim en değerli varlıklarımız... Çoğu zaman giymeyiz giydiririz , yemeyiz yediririz... Kendimizden çok onları düşünürüz. Ancak bazen farkında olmadan onların gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliriz. Bu yazımızda www.acikve.net olarak çocuklara söylenmemesi gereken şeyleri derledik...Keyifli okumalar...


"AŞKIM, SEVGİLİM..."

Aşk tabii ki yalnızca partnerlere yönelik hissedilen bir duygu değildir. Ancak çocukların aşk kavramı üzerine yoğun düşünebilmesi mümkün olmadığı gibi bu kelimelerin farklı anlamlarının ayrımını da yapabilecek beceride olamadıkları aşikardır. Bu nedenle çocuklara 'Sevgilim, aşkım vb.' kelimelerle hitap etmek en sık karşılaşılan yanlışlardandır. Bu hitaplar anne-baba ile çocuk ilişkisini bozabildiği gibi aslında kötü niyetli kişiler için de çocuğunuzu cinsel istismara açık hale getirebilir. Unutmayın ki çocuk istismarcıları bu kelimelerin ardına saklanarak kötücül amaçlarını eyleme dökebilir. En iyisi aşkım, sevgilim vb. kelimeler yerine çocuklara kendi ismiyle ya da kızım, oğlum gibi daha samimi ve sınır çizen kelimeler tercih edilmelidir.

"ŞIMARIK OLMADIĞIN İÇİN SENİ SEVİYORUM." "BÖYLE YAPMAYA DEVAM EDERSEN SENİ SEVMEM."

Anne ve babalar her durumda ve koşulda evlatlarını severler. Ancak bazen ebeveynler çocuklarına, 'Şımarık olmadığın için seni seviyorum.' ya da 'Bak böyle yapmaya devam edersen seni sevmem.' gibi özünde disiplini sağlamak amaçlı kurulan ancak hiç de masum olmayan kelimelerle çocukların dünyasında anne ve babaları tarafından 'sevilmeme ihtimali' olduğunu düşünmelerine  neden olabilir. Bu tarz cümleler yerine çocukların yaptıkları yanlışların doğurduğu olumsuz sonuçlardan bahsetmek daha etkili olacaktır. Mesela; 'Oyuncaklarını dağıttığın için toplamakta zorlanıyorsun...'

"SEN HİÇ ONUN GİBİ DEĞİLSİN." "AYŞE YA DA AHMET SENİN GİBİ YAPMIYOR."

Her çocuğun birbirine benzeyen özellikleri olsa da karakterleri ve yetenekleri bakımından hepsi birbirinden farklıdır. Bu farklılıkları ve yetenekleri önplana çıkarıp çocuğun kendisini keşfetmesini sağlamak yerine çocuklara 'Filancanın çocuğu senin gibi yapmıyor ya da bak Ahmet neler neler yapıyor, sen hiç onun gibi değilsin.' tarzında kurulan cümleler çocukların özgüvenini büyük ölçüde sarsacaktır. Unutmayalım! Çocuklarımızı doğruya yöneltebilecek çok daha iyi yöntemler var.

"YANAKLARINI ISIRIRIM" "SENİ YERİM."

Çocuklara daha hırçın ve şiddete yönelik sevgi cümleleri göstermemek gerekiyor. Örneğin bir çocuğa 'seni ısırırım, seni yerim ya da yanaklarını koparırım...' gibi cümleler çocukların soyut somut algısıyla oynadığı için yaşıtlarına karşı gerçekten de sevgisini ısırarak/vurarak göstermeye çalışabiliyor. Bu durum ilerde de sevdikleri kişilere karşı daha sert davranmasına neden olabiliyor.

"SEN ÇOK İYİ BİR ÇOCUKSUN."

Çocukları fazla özgüvenli yetiştirmek de doğru değil. Çünkü olası bir hatada bocalamasına sebep olabilir. Bu nedenle çocuklara 'Sen çok iyi bir çocuksun.' gibi kelimeler kullanmak onların küçük omuzlarına taşıyamayacağı büyüklükte soumluluklar yüklemeye sebep oluyor. Bunun yerine ne demiş 1974'te çıkarttığı albümde Orhan Baba 'Hatasız kul olmaz.' yani çocuklara herkesin hata yapabileceğini de öğretmeyi ihmal etmeyin.

"SENİ YARAMAZ SENİ" "TEMBEL" 

Bazen de ebeveynler çocuklarını olumsuz sözcüklerle sevmeyi tercih ediyor. Seni şımarık seni, seni tembel seni ya da yaramaz gibi sözcükler çocukların bu davranışları olumlu olarak algılamasına neden oluyor. Çocuk sevilmeyi bu olumsuz kelimelerle doğru orantılı olarak ilişkilendirerek gelişimini de o yöne doğru çekiyor.

Bir cevap yazın