ÇOCUĞU DİSİPLİNE ETMENİN DE KURALLARI VAR !

 

Çocuklar ilk etapta anne ve babaların eseridir. Onları disipline etmek bu açıdan çok önemli. Ancak bunu yaparken bir uzmana kulak vermekte fayda var. İstinye Üniversitesi Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşadan Uzman Klinik Psikolog İpek Özaktaç ailelere yol gösterecek önerilerde bulunur.

 

 

Kuralların olması,çocukların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Çünkü kurallar, güç ve kontrolün simgesidir ve çocuklar bilmediklerine tanımaya çalıştıkları dünyayı öğrenirken, kendilerine doğru yolu gösterebileceğine inandıkları güçlü ve kararlı ebeveynlere ihtiyaç duyarlar. Dolayısıyla onlara kurallar koymak ve sınırları iyi belirlemek, onların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

 

 

DİL GELİŞİMİYLE BAŞLAMALI

Disiplin ev içerisinde belli bir süre sonra edinilen bir tutum olmak yerine, kurallar çocuğun doğumundan itibaren süre gelmeli. Bu nedenle kurallarla 'tanışma' değilse bile onlarla 'kaynaşma' yaşı çocuğun dil gelişimiyle uyumlu olmalıdır. Dolayısıyla 1.5-2 yaşlarından itibaren kural koyulmaya başlanabilir ve 3 yaş civarında da tekrar eden belli kuralların neler olduğu konusunda ortak bir farkındalığa varılabilir.

 

Kuralları koyma döneminin çocuğun ayrı bir birey olduğunu fark ettiği 2 yaş civarına denk gelmesi, bu süreci aileler için zorlu hale getirmektedir. Özellikle bu yaş grubundaki bir çocuk için 3 ile 5 arasında temel kural kullanılabilir. Örneğin "Kardeşe vurulmaz" ya da "Bu ev de oyuncak fırlatılmaz"gibi. Bunları yaparken seçenek sunmak faydalı olacaktır. Örneğin "Beraber oyun oynamayı mı tercih ediyorsun , elindikleri fırlatmayı mı ?" şeklindeki yönlendirmelerle çocuğun bir birey olduğu fikri kabul edilip davranışlarının sonucunu tercih etmeliyiz.

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

 


Bir cevap yazın