Çizgi Film Kahramanı: SUPERMAN

O, popüler çizgi romanların atası ve yaklaşık 80 yıldır hayatımızda. Mermiden hızlı, lokomotiften güçlü bir çelik adam. Tek bir sıçrayışıyla gökdelenlerin tepesine çıkabiliyor. Işık hızına yakın bir hızda uçabiliyor. Dünya turunu neredeyse 45 saniyede tamamlıyor. Birçoğumuzun aşina olduğu efsane replikle tanımlayacak olursak, '' O bir kuş. O bir uçak. Hayır Hayır, o bir Superman!''  Çizgi romanlarla ya da süper kahramanlarla haşır neşir olmayanların dahi hakkında birçok bilgiye sahip olduğu, dünyanın en popüler, en dayanıklı, en hızlı süper karakterlerinden birine, yani Superman'e bu bölümde sizler için yer veriyoruz.

SUPERMAN'İN DOĞUŞU

Çizgi roman dünyasının popüler kahramanlarından biri olan Superman'in hikayesi 1935 yılına uzanıyor. Akıllara bugünkü haliyle bildiğimiz gür saçlı, iyi görünümlü, kötülere karşı savaş açan Çelik Adam gelmesin! İlk zamanlar tasarlanan Superman, hem karakter hem de görünüm açısından şimdiki halinden bir hayli farklıydı. Jerry Siegel'in yazdığı, Joe Shuster'in ise çizimlerini yaptığı ilk Superman, uzaydan üstün güçleri ile gelip dünyayı istila eden, kel kafalı, kötü bir karakter olarak düşünülmüştü. İki yakın arkadaş olan Siegel ve Shuster, 1930'lar boyunca etkili olan Büyük Buhran döneminde yaşadıkları ekonomik hikayesini satmak istediler ancak başarılı olamadılar. Hikayenin yayıncıları tarafından reddedilmesi üzerine çizer Joe Shuster, kendi hazırladığı 5 sayılık '' Sclence Fiction The Advance Guard of Future Civilization'' adlı fanzinde Superman'in hikayesini yayınladı. 1932 yılında, bilim kurgu fanzininde yer alan ilk hikayenin adı ise '' Reign of Superman''di yani '' Superman'in Hükümfarlığı''.

Ancak ekonomik krizin etkisiyle sıkıntılı bir dönem geçiren Amerikan halkına kötülük sembolü bir karakter sunmanın çok da iyi bir fikir olmadığını anlayan Siegel ve Shuster, Superman'i iyi bir karaktere dönüştürmeye kadar verdiler ve dünyanın en uzun ömürlü en dayanıklı ve en iyi kahramanını yarattılar. Bu karakteri tekrar okuyucuyla buluşturmanın peşine düşen siegel ve Shuster, gazetelerde ki çizgi bantlarda hikayelerini yayınlamak için çabaladılar. Fakat bir önceki girişimleri gibi, bu da başarısızlıkla sonuçlandı. Uzun uğraşlar sonucunda bir kurtarıcı bulan ikili nihayet, günümüz çizgi roman konseptinin atası diyebileceğimiz DC Comics'den olumlu yanıt aldı. Böylece, bugünkü Superman de gerçekten doğmuş oldu. Bildiğimiz haliyle Superman'in ilk boy gösterdiği çizgi roman sayısı ise Haziran 1938 tarihli Action Comics #1 dergisiydi.

Superman karakterinin arkasında ki esin kaynağı ise bir hayli ilginç. Hikayenin yazarı Jerry Siegel, 1983 yılında gerçekleştirilen bir röportajda Superman'i oluştururken Friedrich Wilhelm Nietzsche'nin Ubermensch'inden, başka bir ifadeyle üst-insan, üstün insan, süper insan olarak çevrilir. Dolayısıyla, Siegel ve Shuster'in yarattığı karakterlerin adının Superman olması, sadece bir tesadüften ibaret değildir.

PROFİL 

Gerçek Adı: Kal-El, Clark Joseph Kent

Boy: 1.91 m

Kilo: 102 kg

Meslek: Muhabir

Hobileri: İnsanları kurtarmak

Şehir: Metropolis

Statü: Süper Kahraman

Yayıncı: DC Comics

Ortaya Çıkışı: Action Comics #1 (1938)

Güçleri: X-ray görüşü, teleskopik görüş, ısı saçan bakışlar, süper işitme, süper ses, süper hız, süper güç, süper nefes, solr enerji emme, süper zeka, dayanıklılık, yara almama...

Lakabı: Çelik Adam ( Man of Steel), Yarının Adamı (The Man of Tomorrow), Kripton'un Son Oğlu (The Last Son Of Krypton)

Düşmanları: Lex Luthor, Metallo, Bizarro, Mr.Mxyzptlk, Mongul, Darkseid, General Zod...


SUPERMAN'IN ÖZELLİKLERİ

Amerikalı bir çizgi roman şirketi DC Comics'in kahramanlarından biri olan Superman, aynı zamanda çizgi roman kültürünün atası olarak kabul edilir. Superman'in zorlu yayın hikâyesinden söz etmiştik. Peki Superman kimdir? Üstün güçleri nelerdir? 20. yüzyılın en bilinen pop ikonlarından biri olan bu efsane karakterin Kripton'dan Dünya'ya uzanan hikayesi nasıl gelişmiştir? Bu bölümde Superman'i daha yakından tanıyoruz.
Kripton gezegeninde Doğan Superman'in gerçek adı Kal-El dir. Gezegen, farklı yazarlar tarafından kaleme alınan hikayeler de çok farklı şekillerde ele alınır. Kimi yazarlara göre Kripton, çok gelişmiş bir bilime ve teknolojiye sahip karakterlerle dolu bir gezegendir.
Kal-El'in ya da bize daha tanıdık gelen adıyla Superman'in gerçek ailesi Jor-El ve Lara-Von-El adında iki bilim insanıdır. Kripton'un yaklaşmakta olan Bir tehlike altında olduğunun bilincinde olan bu iki insan, her ne kadar tedbir içinde Konseyi ikna etmeye çalışsalar da başarılı olamazlar. Gezegenin çekirdeği çökmek üzeredir Süpermen'in dünyadaki hikayesi de işte bu nedenle başlayacaktır. Kripton'un sonunun geldiğini anlayan Jor-El ve Lara, oğulları Kal-El'i kurtarmak için bir filin içine koyarlar ve Dünya'ya gönderirler nokta füzenin düştüğü arazi, Jonathan ve Martha Kent'e aittir. Çocukları olmayan bu çift Birgül Kal-El'i evlat edinirler ve adını Ctark Joseph Kent koyarlar. Evet artık süper kahramanımız Dünya'da yüksek yer çekimi kuvvetinin olduğu Kripton gezegenin ardından daha düşük bir yer çekimine sahip olan Dünya'da bir yaşam sürmek ise Clark Kent için büyük avantajlar sağlıyor. Bir astronotun Ay'da zıplaması gibi Superman de yeryüzünde uzun saçrayışlar. yapabiliyor. Bu noktada unutmadan söylememiz gerekir ki, Superman'in yazarları DC Comics'in ilk sayılarında mavi taytlı, kırmızı pelerinli kahramanımızı henüz uçma yeteneği vermemişlerdi. Süpermen'in uçma yeteneği nasıl kazandığına yönelik görüşler ve farklılık gösteriyor. Kimilerine göre teknolojik gelişmeler yazarların bu kararına 
önayak olmuştur. " Uçakların yaygınlaşmasıyla sıradan insanlar bile uçabilirken Superman nasıl olur da uçamaz?" diye düşünen yazarlar, ona bu yeteneği verirler. Başka bir görüş ise, DC Comics'de Süpermen'in sıçrayışı ne sık sık çizmek zorunda kalan çizerlerin karşılaştığı zorluklar ile ilgilidir. O dönemde, çizgi filmler hazırlayan Max Fleisher stüdyoları, DC Comics'e bir öneride bulunur ve Superman'in uçma özelliği verilmesinin çizimleri kolaylaştıracağını belirtir. DC Comics'in bu fikri akıllıca bulmasıyla birçoğumuzun ezbere bildiği o sahne gerçekleşecektir.
" O bir kuş. O bir uçak. Hayır, o bir Superman! "

Temel güçleri ve yetenekleri

Kriptolu fizyolojisi

'Sarı' güneşin etkisiyle Superman'in potansiyel güçleri Ortalama bir Kripton'lunun güçleri ile benzerlikler gösteriyor.

Süper görüş

Süpermen çok sayıda Üstün görüş ödeneğine sahiptir. Elektromanyetik dalgaları, ultraviyole ışınları ve kızılötesi ışınları görebilir, radyo ve televizyon sinyalleri tanımlayabilir. Ayrıca x-ray görüşü, teleskopik görüş ve mikroskobik görüş gibi güçleri de vardır.

Süper nefes

Superman bu yeteneği sayesinde kası bir kuvvetinde bir rüzgar oluşturabilir ya da üflediği soğuk hava ile istediği hedefe dondurabilir.

Isı görüşü

Supermen'in bu özelliği çok güçlü ateş ışınları çıkarabilmesi ne sağlar. Bu ışınların maksimum sıcaklığı nükleer bir patlama eşittir.

Solar enerji

Superman'in üstün güçlerinin temel kaynağı, hücrelerinin büyük oranda solar enerji özelliği taşıyor oluşudur. Bu enerji ve gücü ise sarı Güneş'ten alır. Ayrıca diğer yıldızlardan ve gezegenlerden de güç alabilir.

Uçma yeteneği

İlk yaratıldığı dönemlerde sadece tek seferde 8 Mile kadar sıçrayabilir Superman'in sonradan bu yeteneği geliştirdi. Yerçekimi kuvvetine meydan okuyan bu süper kahraman, ışık hızına en yakın bir hızda uçabiliyor.

İnsanüstü hız, çeviklik ve refleks

Superman'in bu yeteneği inanılmaz bir hızla ilerleyebilmesini, çevikliği ve süper refleksler ile hiçbir şeye çarpmadan hareket etmesini sağlıyor.Bu  Çelik Adam dünyadaki herkesten daha hızlı koşabilir ve sadece 45 saniyede dünya torunun tamamlayabiliyor. Kuşkusuz, Flash'ı bu genellemenin dışında tutmamız gerekiyor!

İnsanüstü güç

Superman çizgi roman dünyasında fiziksel olarak en güçlü karakterler arasında başta geliyor. Çelik Adam'ın fiziksel gücünün büyüklüğü tam olarak bilinmese de, yüz ton ağırlığı kolaylıkla kaldırabileceği kabul ediliyor.

Telepati yeteneği

Superman telepati yoluyla iletişime geçebiliyor

Süper Hafıza

Hızlandırılmış beyin aktiviteleri sayesinde Süpermen büyük miktarda bilgiyi aklında tutabilir, bütün dilleri konuşabiliyor ve kelimeleri büyük bir hızla okuyabiliyor.

 

 

 

Www.instagram.com/acikvnet

Www.twitter.com/acikve_net

 

Bir cevap yazın