Çizgi Film Kahramanı: BATMAN

Kara Şövalye, Pelerinli Haçlı ya da Dünyanın en iyi dedektifi... Çizgi romanlarda, sinema filmlerinde ve TV dizilerinde ona nasıl hitap edilirse edilsin, Gothan şehrinin Batman'i, süper kahraman olmak için süper güçlere ihtiyaç duyulmadığının en büyük kanıtıdır. Bu bölümde sizler için teknolojik oyuncakları ve çelik yumruklarıyla, 1938 yılından bu yana suça karşı savaşını sürdüren Batman'e yer veriyoruz. Efsane karakterin yaratılış hikayesi, özellikleri, DC Comic'in favori kötüsü Joker ile mücadelesi, Batman'in sinema filmleri ve çok daha fazlası sizleri bekliyor...


BATMAN'İN DOĞUŞU

1938 yılında Superman gibi ses getiren bir karakterin yaratılmasının ardından, aynı popülariteyi yakalayabilecek başka bir karaktere daha ihtiyaç duyan DC Comics - o dönemlerde adı National Publication'dı - , iki usta ismi görevlendirdi: Bob Kane ve Bill Finger. Çizgi roman yazarı ve çizer olan bu iki isim, günümüzün Kara Şövalye'si Batman'i yarattı. Süper kahramanın ilk kez okuyucuyla buluşması ise, Detective Comics'in 27. sayısında oldu.

Batman'in, başka bir ifadeyle, Yarasa Adam'ın isminin ilginç bir hikayesi bulunuyor. DC Comics'in isteği üzerine yeni bir kahraman üzerinde çalışan Finger ve Kane, ''Bat-Man'' karakteri üzerinde dursalar da, Bob Kane ilk aşamada bu isimde değişiklik yapmayı düşündü. Kane'in aklında ki diğer alternatifse ''Birdman'' yani ''Kuş Adam''dı. Neyse ki, Bill Finger ''Bat-Man'' isminde ısrarcı davrandı ve süper kahramanımızın ismi Batman olarak kaldı. Batman'in gerçek adı olan Bruce Wayne'in arkasında da esin kaynağı olan iki tarihi isim yer alıyor. Bu isimlerden ilki, İskoçya - İngiltere bağımsızlık Savaşı'nda İngiliz Ordusu'nu çok büyük bir bozguna uğratan İskoç Kral Robert the Bruce. Bill Finger'ın esinlendiği ikinci isim ise, Amerikan Bağımsızlık Savaşı Generali Deli Anthony Wayne.

Her ne kadar DC Comics'in baş kahramanlarından Batman'in yaratılışında bu iki isim etkisi olmuş olsa da, ne yazık ki uzunca bir süre Bill Finger ismi ihmal edildi. 1960'lı yılların ortalarına kadar sadece Bob Kane'in ismi batman çizgi romanlarının iç kapağında yer aldı. Finger ise, ancak 1973 yılında Batman yazarı olarak anıldı. Bunun nedeni ise sözleşmesinde ilgili bir madde bulunmayışıydı. Batman karakteri oluştuktan sonra Bill Finger, onun bir yardımcıya ihtiyacı olduğunu düşündü ve 1940 yılında Robin karakteri tanıtıldı. Bu ilk aşamada tereddüt yaratan bir adım olsa da, çizgi romanlara ilerleyen dönemlerde farklı '' Boy Wonder (Harika Çocuklar)'' da eklendi. Finger ayrıca, Batman'in düşmanları Joker, Penguen, Catwoman, Two-Face, Riddler ve diğerlerinin yaratılmasında da büyük pay sahibiydi. 1940'lı yıllaarda Green Lantern isimli çizgi roman kahramanını da yarattı.1950'li yıllarda Batman'in hikayesinde tuhaf uzay yaratıklarının da yer aldığı bilim kurgu ağırlıklı konulara ağırlık verildi. Bunun nedeni ise bilim kurgu ögelerine sıkça yer verilen Superman'in satış başarısıydı. 1960'larda ise editör Julius Schwartz, Kara Şövalye'yi dedektif kökenine geri döndürdü. Böylece, uzaylılar ve BatMite gibi garip karakterler terk edildi.

1970'li yıllarda yazar Denny O'Neil ve çizer Neal Adams, Batman'i daha çağdaş bir tarza kavuşturmaya çalıştı ve onu daha sert ve karanlık bir figür olarak yeniden kurguladı. 1980'lerde Deredevil serisinde Frank Miller'ın realist anlatımı beğeni toplayınca, Avrupa ve Amerika'da Sert ve Gerçekçi akımına uygun çizgi romanlar üretilmeye başlandı. 1986'da başlayan bir Batman hikayesi olan, Kara Şövalye Dönüyor ( The Dark Knight Returns), Sert ve Gerçekçi akımından etkilenen hikayelerden biri oldu. 90'lı yıllara gelindiğinde ise, çizgi romanlarda ki bu karanlık ve sert üslup, hemen hemen her çizgi roman üreticisi tarafından derinlemesine ya da yüzeysel olarak kullanılmaya başlandı. Nihayetinde, gerçirdiği birçok değişimin ardından Gotham'ın kahramanı, günümüzde çizgi roman okuyucularının ve sinema severlerin daha yakından tanıdığı karakterine kavuşmuş oldu.

'' Yarasa gibi giyinen bir adamın kesin sorunları var demektir.''  Bruce Wayne/ Batman 

PROFİL

Gerçek Adı: Bruce Wayne

Boy: 1.92m

Kilo: 102 kg

Göz Rengi: Mavi

Saç Rengi: Siyah 

Meslek: Wayne Şirketleri'nin CEO'su

Hobileri: Suça karşı savaşmak, bilim, teknoloji

Şehir: Gotham

Statü: Süper kahraman

Yayıncı: DC Comics

Ortaya Çıkışı: Detevice Comics #27 (1939)

Ortaya Çıkışı (New 52): Justice League #1 (2011)

Lakabı: The Dark Knight (Kara Şövalye), The Caped Crusader (Pelerinli Haçlı) ve Worlds Greatest Dedective (Dünyanın en iyi dedektifi)

Düşmanları: Joker, Bane, Cat Woman, Harley Quinn, Mr. Freeze, Penguen, Poison Ivy, Ra's al Ghul, Riddler, Scarecrow, Two Face

Güçleri:Dövüş stratejileri, büyük bir servet, dedektiflik yetenekleri, ileri teknoloji

BATMAN'İN ÖZELLİKLERİ


Batman'in Batarang'ını, Batmobile'i ya da yüksek teknoloji ile donatılmış alet kemerini unutun! Onu dünyanın en çok korkulan süper kahramanı yapan asıl şey bir insanın ulaşabileceği zirve noktasına kendisini taşımış olmasıdır. İşte bu nedenle o, süper güçleri olmasa da bir süper kahramandır. Bu bölümde, Gotham'ın Kara Şövalyesi'ni daha yakından tanıyacağız.

Gerçek Adı Bruce Wayne olan Batman'in köken hikayesi, tıpkı Superman gibi hiç değişmemiştir. Superman her zaman Kripton gezegeninin yok oluşunun ardından Dünya'ya gelir. Batman de her zaman ailesinin öldürülmesinin ardından kendini suça karşı savaşmaya adar. Yaklaşık 75 yıldır hikayelerde bu hep aynı kalmıştır. Gotham şehrinin varlıklı ailelerinden Thomas Wayne ve Martha Wayne'in çocukları olarak dünyaya gelen Bruce Wayne, bir gece Park Row sokağında anne ve babasının Joe Chill adlı bir haydut tarafından öldürülmesine şahit olur. O günden sonra bu sokak ''Crime Alley'' yani Suç Politikası olarak anılır. Ailesinin ölüm yıl dönümünde her sene Park Row sokağına ziyarete giden Bruce Wayne ise onların intikamını almaya ve suçlularla savaşmaya yemin eder. Dünya turuna çıkan ve uzun yıllar çeşitli eğitimler alan Wayne, kendisini mental ve fiziksel olarak en iyi kondisyona sokmaya amaçlar. Gotham'a geri döndüğünde bir akşam penceresinden içeri giren yarasan ilham alan Bruce Wayne, süper kahramanımız Batman'e dönüşür. O artık gündüzleri zengin bir playboy ve iş adamı Bruce Wayne, geceleri ise Gotham şehrinin suçlulara korku salan Kara Şövalyesi Batman'dir. İlk kez 1939'da Detective Comics #33'te yer verilen orijin hikayesi  2 sayfaya sığdırılacak kadar basit bir şekilde işlenmiştir.

Peki, süper güçleri olmayan Batman, suçlularla savaşırken her seferinde tehlikeli durumlardan kurtulmayı nasıl başarıyordu? Zekası, dövüş yetenekleri, üstün teknolojik oyuncakları ve tabii ki maharetli Alet Kemeri (Utility Belt) sayesinde! Kahramanın en önemli aksesurarlarından biri olan alet kemerinin ortaya çıkışı, Detective Comics #27'ye dayanıyor. Ancak bu sayıda kemer, siyah pelerinli Kara Şövalye'nin kostümünü tamamlayan bir aksesuardan öteye gitmiyordu. Batman, Detective Comics #28'de alet kemerini çatılardan atlamasını sağlayan halatını asmak için kullanılmaya başladı. Detective Comics #29'da ise artık kemerin içerisinden çıkardığı gaz kapsüllerini kullanabiliyordu.

SİNEMADA BATMAN

DC Comic'in en sevilen karakterlerinden Batman, çok kez sinemaya uyarlandı. Ancak, gönüllere taht kuran Batman karakteri izleyiciyle ilk kez bir sinema filminde buluşmadı. Bu bölümde Batman'in sinema filmlerine yer vereceğiz fakat Gotham'ın kahramanının ilk kez izleyiciyle buluştuğu TV dizisinden de söz etmeden geçmek olmaz. Evet, Superman'e benzer şekilde, Kara Şövalye'yi izleyiciyle buluşturan ilk yapım da bir diziydi. 1943 yılında çakilen ve yönetmenliğinin Lambert Hillyer'in yaptığı 15 bölümlük ''Batman'' adını taşıtan dizide, Bruce Wayne karakterini Lewis Wilson canlandırdı. Böylece Wilson, Batman kostümü giyerek kameraların karşısına geçen ilk aktör oldu. Sonraki yıllarda ise Batman, yedi sinema filmiyle - Batman ve Superman ile birlikte sekiz - izleyici karşısına çıktı. İşte o efsanevi Batman filmleri...

BATMAN (1989) 

Yönetmenliğini Tim Burton'ın yaptığı 1989 yapımı film, Warner Bros. şirketinin ilk Batman filmidir. Batman rolü için Mel Gibson, Pierece Brosnan, Kevin Costner, Charlie Sheen, Tom Selleck ve Bill Murray gibi oyuncuların adı geçse de, Tim Burton'un seçimi Michael Keathon'dan yana olmuştur. Ünlü aktör Jack Nicholson ile filmin karının belli bir kısmını alabileceği cömert tekliften sonra Joker'i canlandırmayı kabul etmiştir. Film olay örgüsü, küçük bir çocuk olan Bruce Wayne'i, anne ve babasının bir suçlu tarafından öldürülüşüne tanık oluşunun ardından, kendini Gotham şehrini suçtan arıtmaya adamasına dayanır. İzleyicilerden ve film eleştirmenlerinden olumlu tepkiler alan film, kendinden sonraki çizgi film uyarlamasının da önünü açmıştır.

BATMAN RETURNS (BATMAN DÖNÜYOR) (1992)

İlk filminin devamı niteliğinde ki Batman Returns, 1992 yılı Haziran ayında izleyiciyle buluşmuştur. Yönetmen koltuğunda yine Tim Burton'ın oturduğu filmde, Kara Şövalye'yi Michael Keaton canlandırmaktadır.

İlk filmde Joker'in planlarını altüst etmiş olan Batman'in karşısında şimdi de Penguen ve Kedi Kadın (Cat Woman) durmaktadır. 1960'lı yıllardaki Batman'in TV serilerinde Burgess Meredith tarafından canlandırılan Penguen adama, bu filmde Danny DeVito hayat verir ve izleyici Penguen adamın çok daha karanlık bir uyarlamasıyla karşı karşıya kalır. Film olumlu eleştiriler almasına karşın gişede beklenen başarıyı yakalayamamıştır.

BATMAN FOREVER (BATMAN DAİMA) (1995)

Yönetmenliğini Joel Schumacher'in üstlendiği ve Batman karakterini Val Kilmer'in canlandırdığı 1995 yapımı bu filmde, Batman Dönüyor'un yönetmeni Tim Burton yapımcı olarak yer almıştır. Gotham Şehri'nin Kara Şövalyesi, Batman Daima filminde Two Face ve Riddler adlı iki korkunç süper suçluya mücadele etmektedir. Filmde, Tommy Lee Jones, Two Face karakterine hayat verirken, Jim Carrey, Riddler olarak karşımıza çıkar. Bir yandan Gotham'ı bu iki suçlunun elinden kurtarmaya çalışan Batman, bir yandan da güzel doktor Chase Meridian'a aşık olur. Kara Şövalye'nin kötülere karşı verdiği savaşta yeni ortağı ise harika çocuk Robin'dir. Film, 336.53 milyon dolar ile selefi Batman Dönüyor'dan fazla hasılat kazandı ve 1995 yılında, dünya genelinde en çok hasılat yapan altıncı film oldu.

BATMAN & ROBIN (1997)

 Yönetmenliği yine Joel Scgumacher'in yaptığı bu filmde bir Batman'la  karşılaşıyoruz: Gerorge Clooney. Filmde ayrıca Arnold Schwarzenegger Mr. Freeze, Uma Thurman Poison Ivy, Alicia Siverstone da Batgirl karakterleri ile karşımıza çıkıyor. Filmin hikayesinde, ilişkilerinin bozulmaması için uğraşan Batman ve Robin, bir yandan da Gotham şehrini, peyda olan yeni düşmanlara - Mr. Freeze ve Poison İvy - karşı korumak zorunda kalıyorlar. Gösterime girdikten sonra, eleştirilere maruz kalan Batman & Robin, beklenen mali başarıyı yakalayamamıştır. Altın Ahududu Ödülleri'nde birçok dalda adaylık kazanan film, tüm zamanların en kötü çizgi roman uyarlamalarından biri olarak kabul edilir.

BATMAN BEGINS (BATMAN BAŞLIYOR) (2005)

Batman Başlıyor, yönetmen Christopher Nolan'dan gelen bir Batman üçlemesinin ilk filmidir. Christan Bale'in Batman'i canlandırdığı, Liam Neeson, Michael Caine, Cillian Murphy, Katie Holmes, Tom Wilkinson, Ken Watanabe, Rutger Hauer ve Morgan Freeman'ın da yan rollerde yer aldığı film, Bruce Wayne'nin yarasa korkusunu, ailesinin  ölümünü ve Batman'e dönüşümü konu edinir. Ayrıca, diğer Batman filmlerinde gördüğümüz gibi, bu filmde de Wayne, kötü hesapların peşinde olan adamlarla kuşatılan Gotham şehri için savaşmaya devam eder. Toplamda 496 milyon Amerikan doları kazanan film, Batman karakterinin Hollywood'da ki popülerliğini de geri getirmiştir.

THE DARK KNIGHT (KARA ŞÖVALYE) (2008) 

Devam filmi niteliğinde ki Kara Şövalye'nin yönetmenlik koltuğunda tekrar Christopher Nolan karşımıza çıkıyor. Heath Ledger'in canlandırdığı Joker ve Aaron Eckhart'ın hayat verdiği Two Face gibi yeni karakterin eklendiği filmde, Batman rolünde Christan Bale yer alıyor. Kara Şövalye filminde, Batman suça karşı savaşını daha da ileriye götürüyor ve Teğmen Jim Gordon ile Bölge Savcısı Harvey Dent'in yardımlarıyla, şehir sokaklarını sarmış olan suç örgütlerinden geriye kalanları temizleyeme girişiyor. Olumlu eleştiriler alan film, önceki Batman filmlerinin gişe hasılatı geçerek Amerika'da 500 milyon dolar kazanmıştır. Ayrıca, sekiz dalda Akademi Ödülü'ne aday olan Kara Şövalye, En İyi Ses Kurgusu ve Joker rolündeki Heath Ledger ile En İyi Yardımcı Aktör ödüllerine de layık görülmüştür.

THE DARK KNIGHT RISES (KARA ŞÖVALYE YÜKSELİYOR) (2012)

2012 yapımı Kara Şövalye Yükseliyor filminde, Bruce Wayne rolünü tekrar Christan Bale üstlenirken Kedi Kadın (Cat Woman) rolünü Anne Hathaway oynadı. Filmde yer alan diğer karakterlerden Lucius Fox'u Morgan Freeman, Miranda rolünü Marion Cotillard ve Alfred rolünü Michael Caine canlandırdı. Yönetmen koltuğunda ise üçüncü kez Christopher Nolan oturdu. Film, Kedi Kadın'ın da yardımıyla Gotham şehrini büyük bir tehlikeye sokan Bane ile Batman'in mücadelesini konu almaktadır. Bu filmde, Batman ilk kez kendisinden çok daha güçlü bir rakiple karşı karşıya kalır.

 

 

Www.acikve.net
Www.instagram.com/acikvnet
Www.twitter.com/acikve_net
Www.facebokk.com/acikvenet

 

Bir cevap yazın