Çin'in Doğal Güzelliklerini Yansıtan Bir Şehir: GUİLİN

Guilin, Güney Çin'deki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'nde yer alır. Guilinn, Çin'in doğal güzelliklerini en net yansıtan bölgedir. Manzarası ve tarihi hazineleriyle Çin turizminin en önemli yerlerinden biri olarak kabul edilir.

Guilin'in manzarasının yanında misafirlerine adeta büyülü bir dünyanın kapılarını da açar. Herkese farklı hissiyat uyandıran tuhaf şekilli tepeler, mağaralar, bambulardan kozalaklı ormanlara kadar uzanan bereketli ve gösterişli bitki örtüsü, şehri mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde üst sıralara taşıyor.

Guilin, Qin Hanedanlığı zamanında kurulan bir şehirdir. Bu yaklaşık M.Ö. 221-206 yılları arasına tekabül eder. Guilin keline olarak 'Tatlı Osmanthus Ormanı' adamına gelir. Çünkü bu şehirde Ekim ayı geldiğinde Osmanthuslar çiçek açar ve her tarafı tatlı bir koku sarar.

Guilin'in nüfusu bir milyon kişiye yaklaşmaktadır. Bu Çin'e göre oldukça küçük bir şehir olduğunu gösterir. Çin'in fazla yağış alan muson bölgesinde yer alır ve bu nedenle dört mevsim yüksek nem oranına sahiptir.

Şehir doğal Folded Brocade Tepesi, Fubo Tepesi ve Solitary Beauty Peak gibi karstik tepeler arasında konumlanmıştır. Şehri bu yemyeşil tepeler çevreler ve bu tepelerin arasından iki yeşil nehir akmaktadır. Bu nehirlerle birleşen dört de göl bulunmaktadır. Böyle anlatınca sanki bir fantezi roman kahramanının yaşadığı bir yer anlatılmakta gibidir. Ancak tam olarak Guilin'in doğal cazibesi kelimeleri büyütmeden böyledir. Bu göllerin bulunduğu bölgede tekneler gece ve gündüz gezi düzenlerler.

Etrafta pirinç tarlalarında otlayan su bufalolarını, karabatakla balık avlayan balıkçıları görmek mümkündür. Ayrıca turistler yağlı çay yapmak, bambu tüplerde pirinç pişirmek ve yöre kadınlarından geleneksel nakış öğrenmek gibi bazı yerel etkinliklere katılabilirler.

2 Yorum

  1. Korona virüsünden önce gitmeyi çok istediğim bir yer ancak virüsün Çin'de başlaması beni korkutuyor.

Bir cevap yazın